Loštice

Město ležící v rovinách jižně od Šumperka a Mohelnice proslavily olomoucké tvarůžky, které se tu vyrábějí už několik staletí. Rychlostní silnice sice Loštice míjí, ale při cestách střední Moravou se vám vyplatí udělat si sem zajížďku, třeba kvůli tvarůžkům anebo kvůli památníku Adolfa Kašpara.

Co musíte vidět v Lošticích

Několik barokních a renesančních domů, bývalá židovská sladovna a židovský hřbitov, synagoga ve Ztracené ulici, kostel sv. Prokopa, neobvyklý Husův sbor postavený v roce 1933 v novokonstruktivickém stylu i čtyřboká kamenná kašna na náměstí Míru, to jsou hlavní turistické zajímavosti v Lošticích. Prohlédnout si můžete i letní dům ilustrátora a malíře Adolfa Kašpara, jehož dílo znáte například z knihy Babička Boženy Němcové. O památník pečuje Vlastivědné muzeum v Šumperku.
 

Jeho veličenstvo tvarůžek

Loštice jsou proslulé výrobou olomouckých tvarůžků, původního sýra s charakteristickou chutí a vůní. Od 15. století se vyráběly v mnoha obcích v okolí Olomouce, dnes putují do světa hlavně z Loštic. S jejich historií se seznámíte v muzeu tvarůžků, je tu i podniková prodejna. V Tvarůžkové cukrárně zjistíte, že olomoucké tvarůžky slouží také k výrobě tvarůžkových moučníků v podobě koláčků, šátečků, vdolků, kremrolí, dortíků, dortů a dalších slaných pochoutek.
 

Za liškou Bystrouškou na hrad Bouzov

Od kavárny a galerie U lišky Bystroušky na loštickém náměstí vás naučná stezka lišky Bystroušky povede krajinou, kde možná nezbedná hrdinka Těsnohlídkovy knížky kdysi žila. Po značené cestě pohodlně dojdete k pohádkovému hradu Bouzov, v podhradí můžete vyzkoušet horské koloběžky, sjezdy svahu se sportovní minikárou anebo některou z dobových kratochvílíareálu historické zábavy. Jeho dominantou, kterou jinde v Česku neuvidíte, je 15 metrů vysoký trojský kůň.