Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum gramofonů v Lošticích
Kultura

Muzeum gramofonů v Lošticích

Nejrůznější typy gramofonů si lze prohlédnout v Muzeu gramofonů v Lošticích, které mapuje výrobu v již zaniklé proslulé Tesle Litovel. Jejím autorem je sběratel a obdivovatel gramofonů Vojtěch Vyroubal.
Výjimečná expozice gramofonů společnosti Tesla Litovel a Meopta Přerov sídlí na adrese Olomoucká 159 v Lošticích. Majitelem více než 300 kusů gramofonů a ostatní techniky je dlouhodobý sběratel, odborník a fanoušek všeho technického, pan Vojtěch Vyroubal, který se rozhodl část své sbírky vystavit pro veřejnost.

Zajímavé je, že první gramofon, který se v Litovli vyráběl (a který v expozici samozřejmě nemůže chybět), byl ještě na kliku. V roce 1955 vyrobila Tesla gramofon, který se používal pro nácvik na první spartakiádu. Měl už zesilovač a umožňoval produkci hudby jak v tělocvičnách, tak i venku. Zajímavé jsou také luxusní hrací skříně či přenosné gramofony, které fungovaly i na baterie. Kromě gramofonů jsou v loštickém muzeu k vidění i některé další přístroje, jako jsou rádia či magnetofonové přehrávače. Vystavený je i reportofon, který používali i reportéři Československého rozhlasu. Poněkud méně známou výrobou, na které se Tesla Litovel podílela a která je v muzeu také zastoupena, jsou přístroje pro nahrávání výslechů vyvinuté na objednávku ministerstva vnitra ČSSR. Vyráběly se rovněž odposlechové přístroje telefonních linek, které využívala nejen veřejná, ale i státní bezpečnost.

Litovli byla výroba gramofonů zahájena v bývalé výrobně cukrovinek 1. dubna 1949. Gramofony z tohoto města míří do světa i dnes, avšak pod novou značkou SEV.