!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Neratovice

Neratovice společně s Mělníkem či Brandýsem nad Labem – Starou Boleslaví patří k městům, která se uvelebila v takzvaném zlatém pruhu země české, v úrodném a slunném Polabí. Ve městě objevíte velmi neobvyklý kamenný artefakt, okolí nabízí skvělá místa ke koupání.

Historie města

Ačkoli Neratovice mnozí znají jen jako sídlo chemické továrny Spolana, najdete tu i historické památky. V Lobkovicích, které byly dřív samostatnou obcí, stojí zámek rodu Lobkowiczů a
kostel Nanebevzetí Panny Marie se zvonicí, na opačné straně města objevíte kostelík sv. Vojtěcha. Novodobou raritou je kamenný nápis MILUJI od sochařky Lenky Klodové; stojí na kopečku v novější části města, který zbyl na území nikoho mezi sídlištěm a železniční tratí po stavbě paneláků.
 

Neratovice a František Palacký

V roce 1829 koupil panství Lobkovice JUDr. Jan Měchura a později je zdědila jeho dcera Terezie, manželka Františka Palackého. Ten právě na zdejším zámku v letech 1852 až 1860 pracoval na podstatné části svého stěžejního díla, Dějinách národu českého v Čechách a v Moravě. Palacký byl na vlastní přání 31. května 1876 pochován po boku své milované manželky v Lobkovicích na starém hřbitově u kostela Nanebevzetí Panny Marie, po jeho zrušení tu zbyla jen hrobka rodiny Palackých a pár starých hrobů.
 

Zábava a výlety

Raritou Neratovic je železniční trať, která prochází přímo přes náměstí v centru. Stojí tu rovněž krytý bazén s tobogánem, velmi známá je i zaplavená pískovna u Mlékojed, která slouží k letnímu koupání. Na jejím břehu objevíte Beach Bar s hřištěm na plážový volejbal, lezeckou stěnou a vodními atrakcemi, vyzkoušet můžete i wakeboarding. Po břehu Labe kolem Neratovic prochází oblíbená Labská cyklostezka, značená turistická trasa vás dovede po několika kilometrech do Kostelce nad Labem.
4.12.
Advent na zámku Lobkovice

Advent na zámku Lobkovice

Neratovice, Střední Čechy