!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Kokořín
"> "> "> "> "> "> "> Kokorínské poklicky "> "> "> "> ">
+ Přidat foto

Kokořín

Centrem Kokořínska, krajiny plné pískovcových skal a hlubokých roklí, je nevelká vesnička Kokořín a stejnojmenný romantický hrad nad Kokořínským dolem. Nejstarší stopy po osadě, která kdysi vznikla kolem předchůdce dnešního Kokořína, je jeskyně Staráky se zbytky skalních místností a schodišť.

Co musíte vidět v Kokoříně

Hrad Kokořín leží na ostrohu pískovcové skály nad Kokořínským dolem. O jeho proslulost se zasloužil Klub českých turistů, který jeho model představil návštěvníkům Národopisné výstavy v Praze roku 1895 a zároveň se zasloužil o částečné zpřístupnění hradu. Když o rok později kokořínské panství koupil Václav Špaček, z někdejšího středověkého sídla zbývaly jen kamenné ruiny s omšelou věží.

Dnes je vzorně opravený Kokořín opět majetkem rodiny Špačků a nabízí prohlídky i výhled do okolí.
 

Petrovští loupežníci

Jako každý hrad je i Kokořín hrdinou řady legend. Podle jedné z nich se zpustlý hrad na nějakou dobu stal doupětem loupeživých rytířů v čele s Petrovským z Petrovic. Při rekonstrukci hradu na počátku 20. století bylo ve sklepení pod věží nalezeno dvaadvacet lidských koster. Podle jedné teorie patřily ostatky lidem, které lapkové unesli a žádali za ně výkupné, podle druhé verze šlo o samotné loupežníky, za trest zazděné hluboko v hradním sklepení.
 

Co byste měli vidět na Kokořínsku?

Symbolem Kokořínska se staly slavné kokořínské Pokličky, podobné obřím houbám. Značené cesty se rozbíhají po skalách i do hlubokých roklí, porůznu objevíte řady pitoreskních skalních útvarů. Nejhezčími místy vás provede okružní Cinibulkova stezka, v teplých letních dnech svádí ke koupání přírodní koupaliště Harasov anebo Městské lázně ve Mšeně, ojedinělá stavba ve stylu art déco. Pro cyklisty milující lesní terény budou jistě lákavé Kokořínské stezky.

Aktuality z města

12. listopad 2020 6:41

Byli Petrovští loupežníci doma ve Vidrholci, na Kokoříně nebo na Petříně?

Kokořín
Lotr Babinský, Don Špagát, Špinifiks, Lotrando, Vilda, Rumcajs, Ledříček, Grasel nebo Štětka: to jsou jména nejslavnějších českých loupežníků. Když se dalo víc dobrodruhů dohromady, vznikla loupežnická tlupa. Z nich nejznámější byli Petrovští, jejichž působištěm prý býval les Vidrholec. Na rozdíl od Petrovských existuje dodnes!