Kokořín
"> "> "> "> "> "> "> Kokorínské poklicky "> "> "> "> ">
Přidat foto

Kokořín

Centrem Kokořínska, krajiny plné pískovcových skal a hlubokých roklí, je nevelká vesnička Kokořín a stejnojmenný romantický hrad nad Kokořínským dolem. Nejstarší stopy po osadě, která kdysi vznikla kolem předchůdce dnešního Kokořína, je jeskyně Staráky se zbytky skalních místností a schodišť.

Co musíte vidět v Kokoříně

Hrad Kokořín leží na ostrohu pískovcové skály nad Kokořínským dolem. O jeho proslulost se zasloužil Klub českých turistů, který jeho model představil návštěvníkům Národopisné výstavy v Praze roku 1895 a zároveň se zasloužil o částečné zpřístupnění hradu. Když o rok později kokořínské panství koupil Václav Špaček, z někdejšího středověkého sídla zbývaly jen kamenné ruiny s omšelou věží.

Dnes je vzorně opravený Kokořín opět majetkem rodiny Špačků a nabízí prohlídky i výhled do okolí.
 

Petrovští loupežníci

Jako každý hrad je i Kokořín hrdinou řady legend. Podle jedné z nich se zpustlý hrad na nějakou dobu stal doupětem loupeživých rytířů v čele s Petrovským z Petrovic. Při rekonstrukci hradu na počátku 20. století bylo ve sklepení pod věží nalezeno dvaadvacet lidských koster. Podle jedné teorie patřily ostatky lidem, které lapkové unesli a žádali za ně výkupné, podle druhé verze šlo o samotné loupežníky, za trest zazděné hluboko v hradním sklepení.
 

Co byste měli vidět na Kokořínsku?

Symbolem Kokořínska se staly slavné kokořínské Pokličky, podobné obřím houbám. Značené cesty se rozbíhají po skalách i do hlubokých roklí, porůznu objevíte řady pitoreskních skalních útvarů. Nejhezčími místy vás provede okružní Cinibulkova stezka, v teplých letních dnech svádí ke koupání přírodní koupaliště Harasov anebo Městské lázně ve Mšeně, ojedinělá stavba ve stylu art déco. Pro cyklisty milující lesní terény budou jistě lákavé Kokořínské stezky.

Ubytování a restaurace

Hospoda U Grobiána na Kokořínsku

Hospoda U Grobiána na Kokořínsku

Kokořín, Středočeský kraj
Nostalgická myš v Šemanovicích

Nostalgická myš v Šemanovicích

Kokořín, Středočeský kraj
Restaurace Pobuda

Restaurace Pobuda

Kokořín, Středočeský kraj