Kozlovice

Rázovitá valašská dědina leží v protáhlém údolí říčky Ondřejnice v nejsevernější výspě Valašska na úpatí Beskyd mezi Frýdkem-Místkem a Frenštátem pod Radhoštěm. V 16. a 17. století byly Kozlovice sídlem valašských vojvodů hukvaldského panství, kteří měli na starosti správu salaší s ovcemi.

Co musíte vidět v Kozlovicích

Nejstarší památkou je kostel sv. Michaela a sv. Barbory, postavený zřejmě na základech původního dřevěného kostela a vysvěcený v roce 1742. Poblíž stojí fojtství, někdejší sídlo valašských vojvodů. K vidění je několik expozic, například malotřídka obecné školy z dob Rakouska-Uherska se sbírkou dobových učebnic a galerie sakrálního umění. Součástí fojtství je rovněž valašský pivovar, kde se vaří kvasnicové nefiltrované ležáky plzeňského typu, světlý Valašský vojvoda a tmavý Kozlovický fojt.
 

Kozlovice, Hukvaldy a Leoš Janáček

Část expozic ve fojtství je věnovaná historii obce a Leoši Janáčkovi. Není divu, rodák ze sousedních Hukvald byl v Kozlovicích častým hostem. Pravidelně prý navštěvoval starobylou hospodu U Harabiša, kde viděl, slyšel a zapisoval valašské písně a tance, které mu učarovaly a jak i sám přiznal, položily základ jeho budoucí hudební slávě. Bývalý Šmiřákův mlýn, nynější areál Na mlýně, dokonce Leoše Janáčka inspiroval ke světoznámé opeře Její pastorkyňa.
 

Mlýn, skanzen a výlety do okolí

areálu Na Mlýně si prohlédnete opravený mlýn s funkčním vodním kolem a náhonem, jeden ze čtyř nejstarších v Kozlovicích. Je tu stylový restaurant U Mlynářky, skanzen s replikami malebných dřevěných staveb, sbírkami lidového řemeslného náčiní a kapličkou sv. Floriána, můžete se projet kočárem nebo si vypůjčit kolo. Naproti mlýnu se svahem kopce Skalka vine křížová cesta, naučná stezka Janáčkův chodníček vás Hukvaldskou oborou dovede k hradu Hukvaldy a řadě pěkných přírodních zákoutí.

Aktuality z města

8. listopad 2011 10:15

10 tipů kam za českým jídlem

Kozlovice
"Česká kuchyně pro gurmány, tradiční staročeské recepty, kvalitní suroviny, vynikající a nápaditá jídla, která najdete jen v české kuchyni. Z bohatého výběru restaurací vybíráme 10 nejzajímavějších tipů … "
Mlýn Kozlovice – odpočinek na venkově

Mlýn Kozlovice – odpočinek na venkově

Kozlovice, Severní Morava a Slezsko
Dubisko valašisko tvrdé

Dubisko valašisko tvrdé

Kozlovice, Severní Morava a Slezsko
Křížová cesta v Kozlovicích

Křížová cesta v Kozlovicích

Kozlovice, Severní Morava a Slezsko

Ubytování a restaurace

Minipivovar v Kozlovicích

Minipivovar v Kozlovicích

Kozlovice, Severní Morava a Slezsko