Holýšov

Společně se Stodem, Horšovským Týnem, Chotěšovem či Staňkovem je Holýšov jedním z městeček na hlavní trase z Plzně do Domažlic. Znají ho vodáci splouvající řeku Radbuzu, milovníky tajemna lákají mohyly na Hořině a zřícenina barokního kostela sv. Barbory u Všekar.

Holýšov a jeho válečná minulost

Uprostřed městečka stojí kostel sv. Petra a Pavla a radnice s hodinovou věží, poblíž najdete Dům dějin Holýšovska. Velká část expozice je věnovaná osudům města za druhé světové války, kdy byla někdejší sklárna na lité tabulové a zrcadlové sklo přebudována na muniční továrnu. V muničce pracovalo až osm tisíc nuceně nasazených dělníků a válečných zajatců, pro něž byl v roce 1944 v bývalém statku Nový dvůr zřízen koncentrační tábor.
 

Do okolí po naučné stezce

S řadou zajímavých míst vás seznámí naučná stezka, 7,5 km dlouhý okruh s pěti zastávkami, který začíná i končí na náměstí. Trasa vede kolem památného stromu v Novém Dvoře, bývalém koncentračním táboře, a zavede vás ke kasárnám na okraji lesa Hořina. V druhé polovině 20. století tu býval uzavřený vojenský prostor s protivzdušnou obranou vojsk, stojí tu i desítky kulometných pevnůstek, které měly za války zpomalit postup nepřátel k Plzni coby důležitému strojírenskému centru.
 

Odpočinek na vodě i v lesích

Součástí Holýšova je malá ves Dolní Kamenice s přilehlými Výtuňskými lesy; jimi se můžete projet na kole při výletu do Dobřan. Pohodové vodácké zážitky nabízí řeka Radbuza, která bývá sjízdná po většinu roku. Západně od Holýšova nad obcí Všekary stojí zřícenina barokního kostela sv. Barbory. Z jeho okolí se otvírají hezké výhledy na Český les a Šumavu, vidět bývá hrad Radyně i Brdy, směrem k jihu se za údolím Radbuzy zvedá Chudenická vrchovina.

Turistická informační centra


Akce

RC Model Show Holýšov 2023

Výstava funkčních rádiem řízených modelů.
Holýšov, Plzeňský kraj

Dům dějin Holýšovska v Holýšově

Dům dějin Holýšovska seznamuje návštěvníky s historií města Holýšova. Můžete si zde prohlédnout exponáty tykající se sklárny rodiny Zieglerů, zařízenou domácnost a školu z 30. a 40. let 20. století. Velká část expozice je věnována historii města za II. světové války.
Holýšov, Plzeňský kraj

Paintball u Holýšova

Adrenalin pro všechny! Nebaví Vás zabíjet čas? Pojďte si s námi zastřílet! Paintball je tu pro Vás!
Holýšov, Plzeňský kraj

Naučná stezka Holýšov

Naučná stezka má 7,5 km a začíná na náměstí v Holýšově. Celkem je na trase 5 naučných zastavení se 6 informačními tabulemi, dále místa k posezení a odpočinku.
Holýšov, Plzeňský kraj

Radnice s hodinovou věží v Holýšově

Budova radnice je historickou dominantou Holýšova. Stavba secesní radnice probíhala v letech 1926 – 1927. Dominantním prvkem radnice je hodinová věž.
Holýšov, Plzeňský kraj

Kostel sv. Petra a Pavla v Holýšově

První písemná zmínka o založení kostela společně s farou je z roku 1352. Jako farní kostel je uváděn v roce 1384. Kostel je nejstarší dochovanou památkou v obci.
Holýšov, Plzeňský kraj

Pojeďte na výlet


S osobností na procházku: po Chodsku a Trhanově s doktorem Josefem Thomayerem

Thomayerova nemocnice v Krči, Thomayerovo náměstí v Holešovicích, pražské Thomayerovy sady a řada ulic v celém Česku nám připomíná lékaře a spisovatele Josefa Thomayera (1853–1927). Vypravte se společně s Kudy z nudy na výlet do jeho rodného kraje, na Chodsko. Začneme v jedné z nejslavnějších chodských vsí, v Trhanově: právě na zdejším zámku se Josef Thomayer narodil.
procházka s doktorem Josefem Thomayerem, Pěšky po Česku

Běžecká trasa Bolevecký rybník

Jeden z největších rybníků v Plzeňském kraji je ideálním prostředím pro aktivní odpočinek. Po jeho březích a okolí je vedena nejseverněji položená 5 km dlouhá FreeRun trasa v Plzni.
tip na běhání v Plzni, Cesty pro zdraví

Běžecká trasa Plzeň – Po nábřeží

Obecně se říká, že jedno malé pivo je nejlepším iontovým nápojem po nějakém delším běhu. Doporučujeme vám proto navštívit město Plzeň, kde si tento lahodný mok můžete vychutnat přímo od zdroje. Aby vám však lépe chutnalo, absolvujte předtím naši běžeckou trasu, která vede kolem řeky Radbuzy. Máte-li velkou žízeň, absolvujte trasu dvakrát a naběháte krásných 10 kilometrů.
běžecká trasa Plzní, Cesty pro zdraví

Dovolená s dětmi – Plzeňský kraj – 5denní program

Národní park Šumava, nejkrásnější česká jezera, Povydří, slatě, výběh s vlky, jeleny a rysy a také kouzelná historická města a městečka v čele s Plzní, krajským hlavním městem: to všechno nabízí výlet do Plzeňského kraje.
Plzeňsko pro rodiny s dětmi, Výlety pro děti