Holýšov

Společně se Stodem, Horšovským Týnem, Chotěšovem či Staňkovem je Holýšov jedním z městeček na hlavní trase z Plzně do Domažlic. Znají ho vodáci splouvající řeku Radbuzu, milovníky tajemna lákají mohyly na Hořině a zřícenina barokního kostela sv. Barbory u Všekar.

Holýšov a jeho válečná minulost

Uprostřed městečka stojí kostel sv. Petra a Pavla a radnice s hodinovou věží, poblíž najdete Dům dějin Holýšovska. Velká část expozice je věnovaná osudům města za druhé světové války, kdy byla někdejší sklárna na lité tabulové a zrcadlové sklo přebudována na muniční továrnu. V muničce pracovalo až osm tisíc nuceně nasazených dělníků a válečných zajatců, pro něž byl v roce 1944 v bývalém statku Nový dvůr zřízen koncentrační tábor.
 

Do okolí po naučné stezce

S řadou zajímavých míst vás seznámí naučná stezka, 7,5 km dlouhý okruh s pěti zastávkami, který začíná i končí na náměstí. Trasa vede kolem památného stromu v Novém Dvoře, bývalém koncentračním táboře, a zavede vás ke kasárnám na okraji lesa Hořina. V druhé polovině 20. století tu býval uzavřený vojenský prostor s protivzdušnou obranou vojsk, stojí tu i desítky kulometných pevnůstek, které měly za války zpomalit postup nepřátel k Plzni coby důležitému strojírenskému centru.
 

Odpočinek na vodě i v lesích

Součástí Holýšova je malá ves Dolní Kamenice s přilehlými Výtuňskými lesy; jimi se můžete projet na kole při výletu do Dobřan. Pohodové vodácké zážitky nabízí řeka Radbuza, která bývá sjízdná po většinu roku. Západně od Holýšova nad obcí Všekary stojí zřícenina barokního kostela sv. Barbory. Z jeho okolí se otvírají hezké výhledy na Český les a Šumavu, vidět bývá hrad Radyně i Brdy, směrem k jihu se za údolím Radbuzy zvedá Chudenická vrchovina.

Turistická informační centra


Aktivity ve městě Holýšov

Dům dějin Holýšovska v Holýšově

Dům dějin Holýšovska seznamuje návštěvníky s historií města Holýšova. Můžete si zde prohlédnout exponáty tykající se sklárny rodiny Zieglerů, zařízenou domácnost a školu z 30. a 40. let 20. století. Velká část expozice je věnována historii města za II. světové války.
Holýšov, Plzeňský kraj

Naučná stezka Holýšov

Naučná stezka má 7,5 km a začíná na náměstí v Holýšově. Celkem je na trase 5 naučných zastavení se 6 informačními tabulemi, dále místa k posezení a odpočinku.
Holýšov, Plzeňský kraj

Radnice s hodinovou věží v Holýšově

Budova radnice je historickou dominantou Holýšova. Stavba secesní radnice probíhala v letech 1926 – 1927. Dominantním prvkem radnice je hodinová věž.
Holýšov, Plzeňský kraj

Paintball u Holýšova

Adrenalin pro všechny! Nebaví Vás zabíjet čas? Pojďte si s námi zastřílet! Paintball je tu pro Vás!
Holýšov, Plzeňský kraj

Kostel sv. Petra a Pavla v Holýšově

První písemná zmínka o založení kostela společně s farou je z roku 1352. Jako farní kostel je uváděn v roce 1384. Kostel je nejstarší dochovanou památkou v obci.
Holýšov, Plzeňský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Český les – Chodsko


Výlet Českým lesem do kraje zaniklých vsí

Český les připomíná starou Šumavu – takovou, jakou už nezažijete. Šumavu, jak vypadala kdysi, po pádu železné opony, a místy takovou, jak ji měl rád Josef Váchal. Je to kraj zaniklých vesnic a sklářských hutí, hlubokých lesů a prosluněných pasek. V nejzápadnějším cípu, kam se vůbec můžete dostat, objevíte v lesích zámek, o kousek dál rozhlednu a také legendární místo zdejších sklářů.

Výlet okolo Tachova

Západně od Tachova se táhne Aglajino údolí s alejí tří set dubů, javorů, kaštanu a lip, kolem níž se vine řeka Mže. Dovede vás k překrásné novogotické jízdárně ve Světcích a také k jedné strašidelné zřícenině, k rozhledně a zajímavému památníku. Výlet si dokonce můžete ještě o kousek prodloužit!

Výlet na Chodsko za Jindřichem Šimonem Baarem

Román Jan Cimbura, kronikářsky pojatá trilogie Paní komisarka, Osmačtyřicátníci a Lusy, půvabné vyprávění Hanýžka a Martínek nebo Chodské povídky a pohádky – to jsou nejznámější díla spisovatele Jindřicha Šimona Baara. Vypravte se po jeho stopách na Chodsko!
Klenčí pod Čerchovem, Výlety s příběhem

Na Čerchov s jazykem na vestě

Chcete si vychutnat velkolepý rozhled z Čerchova (1 042 m n. m.), nejvyššího vrcholu Českého lesa, prohlédnout si pásmo Šumavy a při troše pověstného štěstí v dálce zahlédnout i masiv alpského Dachsteinu? Z české strany vedou na vrchol turistické značky všech barev, ale jedno mají společné: na všech se pěkně zadýcháte.
Klenčí pod Čerchovem, Na kole po Česku