Úterý

Úterý je jeden ze sedmi dnů v týdnu a také jméno západočeského městečka, ležícího východně od Mariánských Lázní. Vypadá jako z pohádky: na náměstí dlážděném kočičími hlavami stojí renesanční radnice a hrázděné domy, opodál stojí barokní kostel sv. Jana Křtitele s nezvyklým oválným půdorysem.

Úterý: město dávných zlatokopů a Zdivočelé země

Úterý založili zřejmě horníci, kteří v okolí těžili zlato. Díky jedinečné atmosféře domů s hrázděnými patry je mají rádi také filmaři; točily se tu například Zvony z rákosu či posmutnělá seriálová Zdivočelá země. Při návštěvě Úterý dnes již ani nepoznáte, že téměř polovina domů po pravé straně náměstí v létě 1998 do základů vyhořela. Za vidění stojí také dva barokní kostely: hřbitovní kostel sv. Václava a kostel sv. Jana Křtitele, postavený podle projektu Kryštofa Dienzenhofera.
 

Nejznámější úterský rodák založil Mariánské Lázně

Úetrý by mělo být povinnou zastávkou všech lázeňských hostů z Mariánských Lázní. Proč? V domě číslo 92 na náměstí se totiž narodil Kašpar Prokop Reitenberger (1779–1860), pozdější tepelský opatzakladatel Mariánských Lázní. Ostatně latinský nápis na podstavci jeho sochy u Zpívající fontány na mariánskolázeňské kolonádě dodnes hlásá, že „…včas rozpoznal léčivou sílu pramenů a zpřístupnil jejich používání pro nemocné a zaslouží si plným právem být oslavován jako zakladatel města“.
 

Putování údolím Úterského potoka

Okolí městečka Úterý je výzvou k objevování nového a nepoznaného pro ty, kteří se nebojí sejít z turistických značek a putovat na vlastní pěst. Ideálním místem pro takové putování je malebné údolí Úterského potoka; v okolí objevíte řady mlýnů, zříceninu hradu Falkenštejn i desítky bunkrů předválečného československého opevnění. Za vidění stojí také areál premonstrátského kláštera v Teplé s románsko-gotickým kostelem, vzácnou knihovnou, upravenou zahradou a klášterním hotelem.

Ubytování a restaurace

Zámecká fara Vidžín

Zámecká fara Vidžín

Úterý, Plzeňský kraj
Penzion U Derků v Úterý

Penzion U Derků v Úterý

Úterý, Plzeňský kraj