Úvod > Co chcete dělat? > Reitenbergerův pramen u Úterý
Příroda

Reitenbergerův pramen u Úterý

Minerální pramen je železitá kyselka známá od roku 1693. Původně vyvěrala z pařezu a v roce 1931 město Úterý pramen upravilo a postavilo nad ním dřevěný altán. Pramen pak pojmenovali po nejznámějším úterském rodákovi a zakladateli Mariánských Lázní Kašparu Reitenbergerovi.
Pramen se nachází v lese poblíž silnice mezi městy Úterý a Teplá. První náhodná zmínka o něm pochází z roku 1693 a zmiňuje se, že pramen vyvěrá ze starého zetlelého pařezu. Roku 1929 přikročilo město Úterý ke stavebním úpravám okolí pramenu a o dva roky později byl pramen zastřešen dřevěným altánkem. Studánka dostala na počest úterského rodáka a zakladatele Mariánských Lázní název Reitenbergerův pramen. Poslední obnova pramene a jeho okolí proběhla v roce 2010 v rámci projektu Kraj živých vod.

Reitenbergerův pramen je řazen mezi tři nejvýznamnější tepelské prameny. Kyselka je slabší, ale chutná a velmi čistá. V lahvi však vytváří po několika dnech větší množství železitých vloček, které se udržují v objemu a jsou na závadu při konzumaci.

Provozovatel

Reitenbergerův pramen

oblast Kyselka
330 40 Úterý
WWW:
https://www.tacho...
WWW:
https://www.estud...
GPS:
49,947533 12,974982
 
Region:
Plzeňský kraj
Oblast:
Postřelí
Město:
Úterý
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Zámecká fara Vidžín

Zámecká fara Vidžín

Úterý, Plzeňský kraj
Penzion U Derků v Úterý

Penzion U Derků v Úterý

Úterý, Plzeňský kraj
Údolí Volavek – přírodní centrum

Údolí Volavek – přírodní centrum

Bezdružice, Plzeňský kraj
Café Kryštof Harant

Café Kryštof Harant

Bezdružice, Plzeňský kraj