Úvod > Kam pojedete? > Pardubický kraj > Chrudimsko – Hlinecko > Trhová Kamenice
Zdroj foto: fb město Trhová Kamenice

Trhová Kamenice

Městys Trhová Kamenice leží v údolí řeky Chrudimky a okolo se táhne malebná kopcovitá krajina Českomoravské vrchoviny se zalesněnými vršky.
Trhovou Kamenici hledejte v turistické oblasti Chrudimsko – Hlinecko. I když první písemná zpráva týkající se této oblasti pochází až z roku 1242, dá se předpokládat, že osada byla založena již dříve. Pravděpodobným zakladatelem byl klášter ve Vilémově. Původní obec byla založena při kamenném brodu přes řeku Kamenici, dnes nazývanou Chrudimka. Patřila vladykům z Kocůrova a měla udělené právo pořádat trhy. Odtud tedy název Trhová Kamenice.

Z dochovaných historických památek se v městysi Trhová Kamenice nachází kostel sv. Jakuba, fara, radnice, měšťanský dům, vodní mlýn, muzeum, kříž z polomského hřbitova, Šebkova hrobka, pomník obětem fašismu, kašna a na náměstí stojící alej líp a jírovců. Okolní krajina nabízí širokou škálu možností pro turistické a rekreační vyžití. Je skvělým výchozištěm pro výlet na rozhlednu na Zuberském kopci, Trhovokamenické rybníky, Lomy u Trhové Kamenice na Kamenném vrchu či do CHKO Železné hory. V dosahu je také skanzen Vodní hamr a Veselý Kopec u Hlinska, skalní útvar Skalní tor nebo přírodní rezervace Strádovka.

Aktivity v městysi Trhová Kamenice

Lomy u Trhové Kamenice na Kamenném vrchu

Necelé dva kilometry na východ od Trhové Kamenice se zvedá Kamenný vrch o nadmořské výšce 587 metrů. Dříve se zde ve třech lomech těžila žula, teď nabízí příjemnou možnost koupání, na své si zde přijdou také potápěči a milovníci skoků do vody.
Trhová Kamenice, Pardubický kraj

Ski areál Hluboká u Trhové Kamenice

Skiareál Hluboká se nachází u města Trhová Kamenice, nedaleko města Hluboká v nadmořské výšce 580 m n.m. Areál provozuje 2 vleky na technicky upravovaných tratí, s osvětlením a systémem umělého zasněžování.
Trhová Kamenice, Pardubický kraj

Rozhledna na Zuberském kopci u Trhové Kamenice

Rozhlednu na Zuberském kopci naleznete jihozápadním směrem z Trhové Kamenice, v nadmořské výšce 615 metrů nad mořem. Rozhlednu tvoří telekomunikační železný stožár, ve spodní části obložený dřevem, vysoký 55 metrů s vyhlídkovou plošinou ve výšce 38 metrů.
Trhová Kamenice, Pardubický kraj

Trhovokamenické rybníky

Území o rozloze téměř 60 hektarů je chráněno od roku 2019.
Trhová Kamenice, Pardubický kraj

Poutní kaple sv. Jana Nepomuckého u Trhové Kamenice

Poutní kaplička sv.Jana Nepomuckého stojí na Zuberském kopci a byla postavena v letech 1704 až 1705.
Trhová Kamenice, Pardubický kraj

Muzeum Trhová Kamenice

Nejstarší budova Trhové Kamenice nabízí zábavu jak pro děti, tak i dospělé. V budově bývalé fary u kostela sv. Filipa a Jakuba se nalézá muzeum, které odkrývá minulost skutečnou i pohádkou, neboť se do místního sklepení nastěhovala strašidla.
Trhová Kamenice, Pardubický kraj

Inspirace na výlety z oblasti Chrudimsko – Hlinecko


Železnými horami okolo Seče a Křižanovické přehrady

Středně náročný 45 km dlouhý výlet začíná v Nasavrkách, kam se také nakonec vrací. Trasa vás povede podél řeky Chrudimky k Sečské i Křižanovické přehradě, cestou uvidíte přírodní rezervaci Oheb i památnou tisíciletou Klokočovskou lípu. Cesta vede převážně po asfaltovém povrchu, je však nutné počítat s horských charakterem trasy – sjezdy i stoupáky.

Do Slatiňan za komtesou Latou, kaštany, kočkami a Bárou

Podobně jako milovníci koní jezdí do vyhlášeného hřebčína v Kladrubech nad Labem za starokladrubskými bělouši, ve Slatiňanech můžete obdivovat vraníky. Kromě toho se můžete projít zámkem a parkem, seznámit se s jednou neobvyklou alejí a v okolních lesích pátrat po Kočičím hrádku.
Slatiňany, Na hrady a zámky

Po stopách šlechtických rodů: s Auerspergy do Žleb na pohádkový zámek pod Železnými horami

Není divu, že zámek ve Žlebech na Kutnohorsku si oblíbili filmaři, protože novogotická architektura se spoustou věží a věžiček naplňuje pohádkové představy více než dokonale. Současnou romantickou tvář mu podle anglických předloh vtiskli v letech 1849 až 1868 Auerspergové.
Výlet na zámek Žleby a do okolí, Na hrady a zámky