Úvod > Co chcete dělat? > Pískovna Mohelnice – Mohelnický bagr
Letní sporty

Pískovna Mohelnice – Mohelnický bagr

Pískovna Mohelnice s dvěma jezery se nachází na sever od obce Moravičany a na východ od Mohelnic. Pískovna s čistou vodou je oblíbeným místem ke koupání.
Díky těžbě štěrkopísku vzniklo v blízkosti Mohelnice rozsáhlé jezero místními nazývané Mohelnický bagr. Mohelnická pískovna se nachází asi 2 km od železničního nádraží Mohelnice směr Třeština. Tvoří ji dvě jezera, každé o ploše asi 0,4 km2. Jižní část jezera, která končí až u Moravičan, byla vyhlášena přírodní rezervací Moravičanské jezero.

Poblíž Moravičan se u jižního jezera nachází i malý kemp. Celá pískovna spadá do CHKO Litovelské pomoraví, které je protkáno množstvím cestiček, na kterých si užijí i milovníci cykloturistiky. Na lokalitě se vytvořila mozaika různých stanovišť, z nichž mnohá jsou zajímavá z hlediska výskytu vodních a mokřadních druhů rostlin a živočichů – velká vodní plocha pískovny, menší tůně a rybník, místy i litorální porosty, štěrkové náplavy, písčité kolmé břehy, menší lesní porosty, vlhké louky, zarůstající plochy atd.

Atraktivní je zde pozorování ptáků, obojživelníků či vážek, ale také výskyt vzácné přesličky různobarvé, bobra evropského a dalších vzácných či ohrožených druhů rostlin a živočichů.

Voda je díky velké vodní ploše a pískovému podloží, které ji dobře filtruje, velmi čistá i v nejparnějším létě. Koupací místa jsou na severní straně u kempu (49.7815586N, 16.9583100E) a na jižní straně (49.7661933N, 16.9596069E). Jezero je oblíbeným místem pro windsurfing. Konají se zde pravidelně i závody. Zázemím je loděnice TJ Sokol Mohelnice na západním břehu jižní části jezera.
 

Provozovatel

Informační centrum Mohlenice

Náměstí Svobody 1
789 85 Mohelnice
Tel.:
+420 583 452 111
Email:
info@regionmoheln...
WWW:
www.ic.regionmohe...
GPS:
49,777440 16,954479
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

2,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Morava Camp v Mohelnici

Morava Camp v Mohelnici

Mohelnice, Olomoucký kraj
Tvarůžková cukrárna v Lošticích

Tvarůžková cukrárna v Lošticích

Loštice, Olomoucký kraj
Restaurace U Coufalů

Restaurace U Coufalů

Loštice, Olomoucký kraj