Úvod > Výlety > Výlety pro děti > Dovolená s dětmi – Zlínský kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Zlínský kraj – 5denní program

Láká vás Východní Morava? Vydejte se s námi do Beskyd, Javorníků a Bílých Karpat, do jednoho z největších a nejhezčích skanzenů v Rožnově pod Radhoštěm, na rázovité Valašsko, Slovácko i do Kroměříže, města s památkami UNESCO. Pozveme vás do krásných zámků i tajuplných hradů, a samozřejmě připojíme i řadu dětských lákadel.

Na dovolenou s dětmi: užijte si pět dnů na Východní Moravě
 

Jaká? Třeba zoologickou zahradu Zlín a Kovozoo ve Starém Městě, Letecké muzeum v Kunovicích nebo dobrodružnou plavbu po Baťově kanále. Pokud se vám na vodě zalíbí, můžete si pronajmout hausbót a zvolna cestovat od města k městu, o skvělé zážitky rozhodně nebude nouze. Program pobytu na Východní Moravě počítá s delším ubytováním ve Zlíně, kam se také budete vracet na večeře, ale zvolit si můžete i jiný penzion či hotel podle vlastního výběru. Tipy na ubytování a restaurace najdete na konci článku.
 

1. den: Zoo Zlín, Kunovice a Napajedla

K nejkrásnějším a také nejnavštěvovanějším místům celé Moravy patří zoologická zahrada Zlín. Je mimořádně rozlehlá, uspořádaná podle jednotlivých kontinentů, a savci a ptáci tu občas žijí ve společných přírodních expozicích. Některé jsou průchozí, třeba Guayanas představující oblast Střední a Jižní Ameriky anebo Stezka běžce emu, kde společně žijí klokani, emu a husice. K nejoblíbenějším zvířatům patří lachtani, sloni, tygři, žirafy a také gauři, nejmohutnější tuři na světě. Žádná jiná z domácích zoo také zatím nenabízí prohlídku zámku (zámek Lešná ovšem můžete navštívit jedině při prohlídce zoo) anebo pohlazení a krmení rejnoků. V areálu najdete několik restaurací a čokoládovnu, na děti čeká lanové centrum, prolézačky, houpadla, svezení na poníkovi nebo vyhlídkový vláček.

Odpoledne se přesuňte do Kunovic (42 km) a prohlédněte si Letecké muzeum; k vidění je několik skutečně unikátních letounů, prototypů a letounů se zajímavou historií, například bývalý vládní speciál Tupolev TU-154M, který v roce 1998 přivezl do Prahy slavnou zlatou olympijskou hokejovou výpravu z japonského Nagana.

Ve zbývajícím čase můžete prozkoumat Muzeum Napajedla s expozicí nafukovacích hraček, které se zde vyráběly, a velkým Člověče, nezlob se!, prohlédnout si Hřebčín Napajedla anebo nechat děti vyřádit ve zlínském zábavním parku Galaxie.
 

2. den: Kroměříž, město UNESCO

Poznejte Kroměříž jako město, které nabízí přehlídku památek zapsaných na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO. Kromě Arcibiskupského zámku, bohatého a inspirujícího letního sídla olomouckých biskupů a arcibiskupů s obrazárnou a reprezentačními sály, láká k procházce rozsáhlá Podzámecká zahrada se zookoutkem a Květná zahrada. Ta leží trochu stranou a od zámku vás k ní dovedou značky se šipkami v dlažbě. Dominantou takzvaného Libosadu je rotunda s Foucaultovým kyvadlem a 244 m dlouhá kolonáda se sochami antických bohů, nechybí ani dvě bludiště, králičí kopeček a palmový skleník.

Srdcem Kroměříže je Velké náměstí s mnoha dobrými restauracemi, působivý je i výhled ze zámecké věže (ovšem pozor, na zájemce čeká 206 schodů). V letních měsících doporučujeme koupaliště Bajda na kraji Podzámecké zahrady s nádherným výhledem na zámek. Navštívit můžete i Dětský svět s lanovým parkem, vodním areálem, skate parkem, trampolínami a dalšími atrakcemi anebo Film Legends Museum se sochami, figurkami a scénkami ze slavných filmů.
 

3. den: Baťův kanál a hrad Buchlov

Když se řekne Baťa, většina lidí si představí jen slavnou obuvnickou firmu, ale rozsah působení rodiny Baťových byl mnohem širší. Jedním z důkazů je Baťův kanál, vybudovaný k přepravě lignitu z Ratíškovic do Otrokovic . Dnes historická vodní cesta slouží k rekreaci a nabízí netradiční možnosti, jak poznat kraj kolem řeky Moravy od Kroměříže až po jihomoravský Hodonín. Od května do září můžete využít skupinové rekreační plavby, případně si půjčit loď libovolné velikosti od kanoe až po hausbóty a zvolit svůj vlastní program. Půjčovny motorových lodí, výletních turistických prámů, kánoí a kol jsou připraveny ve Spytihněvi, Starém Městě, Uherském Hradišti, Uherském Ostrohu, Babicích, Veselí nad Moravou, Vnorovech, Strážnici, Sudoměřicích a Hodoníně.

Odpoledne vás čekají impozantní středověký hrad Buchlov a barokní zámek Buchlovice, obklopený krásnou zahradou a anglickým parkem; k vidění je též unikátní sbírka fuchsií s 1200 odrůdami. Celý den můžete zakončit na volně přístupné rozhledně Salaš s výhledem na pohoří Chřiby.
 

4. den: Archeoskanzen, Živá voda a Kovozoo

Dětem nabízí Východní Morava spoustu atraktivních míst. Dopoledne navštivte Modrou u Velehradu, kde objevíte Archeoskanzen, opevněné sídliště z dob Velké Moravy postavené podle archeologických nálezů. Kromě opevnění a domů jsou k vidění dílny výrobce šperků, hrnčíře či kováře, hospodářské a církevní stavby. V těsné blízkosti je expozice sladkovodních ryb Živá voda s atraktivním podvodním tunelem, přírodním biotopem, teráriem, výběhem praturů a restaurací.

Odpoledne se zastavte v Kovozoo ve Starém Městě, zvláštní zoologické zahradě se zvířaty vyrobenými z kovového šrotu. „Žije“ jich tu několik stovek, co kus, to originál: některá překvapí svou propracovaností a dokonalostí, jiná kreativitou a velkou mírou vtipu a recese. Je to zcela unikátní místo, které vaše děti pobaví a zaujme.

Ubytovat se můžete v Modré, ale také můžete pokračovat do Luhačovic, oblíbených lázní s krásnými parky, typickou architekturou Dušana Jurkoviče a s volně přístupnými přírodními léčivými prameny. Velmi klidné místo zve k podvečerním procházkám.
 

5. den: Rožnov pod Radhoštěm a Beskydy

Dopoledne vás čeká přejezd do Beskyd, a to do Rožnova pod Radhoštěm. Cesta ze Zlína trvá asi hodinu, z Modré či  Luhačovic si připočítejte přibližně půl hodiny navíc. Prohlídka skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm s více než stovkou originálních dřevěných chalup, stodol a dalších objektů z celého Valašska se může protáhnout na celý den. V areálu se celý rok pořádají krásné slavnosti s ukázkami lidových zvyků.

Skanzen má tři části, Dřevěné městečko, rozsáhlou Valašskou dědinu a Mlýnskou dolinu s funkčními technickými objekty; je tu například vodní mlýn, pila s valchou či hamr. Děti najdou v Dřevěném městečku historický kolotoč a herní dvorek. Při odchodu z Valašské dědiny navštivte Jurkovičovu rozhlednu a pak se můžete přesunout do Gibon Parku, zábavního areálu s lanovým centrem, minigolfem, tubingem, skluzavkami, zorbingem, trampolínami a dalšími atrakcemi.
 

Zbyla vám chvilka času?

 

Kde se najíst?

 

Kde se ubytovat?

 

Jak se tam dostanete?

Zlínským krajem prochází evropský železniční koridor vedoucí z Varšavy do Vídně. Orientační časová náročnost pro cesty autem z velkých měst do krajského města Zlína: Praha 3,5 hodiny, Brno 1 hodina, Plzeň 4 hodiny, Ostrava 1,5 hodiny.