Kladruby

V Čechách a na Moravě existují celkem desatery Kladruby a společně s nimi také Kladeruby, Kladoruby, Kladěruby či Kladrubce. Město, které leží západně od Plzně, proslavil především bývalý benediktinský klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie, třetím největším chrámem v Česku.

Kladruby a jejich centrum

Nejstarší písemná zmínka o Kladrubech nese letopočet 1115, tedy rok, kdy tu Vladislav I. založil benediktinský klášter. Městem se Kladruby staly už za krále Přemysla Otakara I. údajně jako jedno z prvních sedmi sídel v Čechách a na Moravě. Na náměstí najdete kromě vyhlášené cukrárny a Regionálního muzea Kladrubska také barokní kostel sv. Jakuba Většího a před ním několik starých kamenných křížů. Nedaleko kašny, která byla již ve 14. století součástí kladrubského vodovodu, stojí barokní mariánský sloup.
 

Klášter a dva barokní mistři

Dominantou bývalého kláštera je kostel Nanebevzetí Panny Marie, přestavěný Janem Blažejem Santinim ve stylu barokní gotiky, a takzvaný Nový konvent od Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Klášterem prochází dvě prohlídkové trasy: Trasa Klášter zájemcům přibližuje život mnichů v barokním benediktinském klášteře, jejich ubytování, stravování, duchovní život, práci i odpočinek. Druhý prohlídkový okruh Zámek představuje evropsky proslulý rod Windischgrätzů, který vlastnil areál mezi léty 1825 až 1945. V ambitové chodbě si prohlédnete sochy Matyáše Bernarda Brauna, přenesené do Kladrub ze zámeckého parku ve Valči, raritou je zdejší netopýří kolonie.
 

Kříže podél cest, bunkry a památný strom

Kromě kamenných křížů před kostelem se v okolí Kladrub nachází dalších patnáct křížů; většinou lemovaly staré zemské stezky. Kolem města vás provede přírodovědná a historická okružní naučná stezka, malá odbočka vede k Muzeu československého opevnění, dvěma řopíkům s autentickým vybavením z let 1938 a 1962. Kousek od kláštera stojí mohutný dub, který v roce 2009 získal 3. místo v celostátní soutěži Strom roku. Prý stojí v místě, odkud v roce 1421 husité dobývali klášter pod vedením Jana Žižky.

Aktivity v obci Kladruby

Klášter Kladruby – sídlo benediktinů ve stylu barokní gotiky

Nejpozoruhodnější součástí kláštera je barokně-gotický kostel stavitele Jana Blažeje Santiniho Aichla. Budova nového konventu pochází od Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Klášter je vzdálen necelých 10 km od Stříbra.
Kladruby, Plzeňský kraj

Naučná stezka okolo Kláštera Kladruby

Naučná stezka o délce 6 km s 15 zastaveními vede okolím kláštera v Kladrubech.
Kladruby, Plzeňský kraj

Muzeum Československého opevnění v Kladrubech

Muzeum Československého opevnění Kladruby sestává ze dvou objektů lehkého opevnění vz. 37 vybudovaných v roce 1938 jako první linie obrany proti fašistickému Německu. Nachází se v těsné blízkosti kláštera v Kladrubech.
Kladruby, Plzeňský kraj

Památné stromy u Kláštera Kladruby

Nad kladrubským klášterem při silnici na Skapce se nacházejí tři mohutné duby letní, prohlášené za památné stromy. Všechny tři mají obvod kmene v prsní výšce větší než šest metrů.
Kladruby, Plzeňský kraj

Kostel sv. Jakuba Většího lapidáriem křížových kamenů v Kladrubech

Kladrubskému náměstí vévodí kostel svatého Jakuba, původně gotický, v dnešní podobě z let 1772-1779.
Kladruby, Plzeňský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Brdy a okolí


Z Prahy všemi směry: výlet do Příbrami – za barokní perlou, nádhernými výhledy i do hlubin země

Městečko jako na dlani, ve kterém se potkává hornická historie s mariánským kultem. Taková je Příbram ležící ve stínu Brd a jejich nekonečně hlubokých lesů, plná nečekaných rozdílů, půvabných zákoutí a velkých příběhů. Vydejte se sem s Kudy z nudy na krátký výlet!

Pohodový víkendový výlet z Prahy do Hořovic a Příbrami

Naplánujte si víkend nedaleko Prahy, kde hodně uvidíte a přitom nemusíte trávit příliš času na cestách. Čeká vás návštěva zámku, svezení po skluzavce v hornickém muzeu a pobyt v příjemném wellness hotelu.
Praha - Hořovice a Příbram, Cesty poznání

Vánoční trh a procházka parkem na Dobříši

Chcete si užít trochu klidu a pohody v předvánočním shonu? Dopřejte si procházku zámeckým parkem v Dobříši. Během adventu se na nádvoří zámku koná oblíbený vánoční trh a také prohlídky Zrcadlového sálu.

Cyklotoulky Brdy – z Orlova na Tok a k Padrťským rybníkům

Příbramská část Orlov má pro turisty ideální polohu. Parkoviště pod lesem svou nadmořskou výškou 650 m převyšuje řadu jiných brdských výchozích bodů, umístěných kolem hranic CHKO. Vypravte se tedy z Orlova na Tok, poté do překrásného údolí Reservy, k Padrťským rybníkům, na Bor a přes Borské sedlo zpět do Orlova. Čekají vás krásné výhledy, pěkné sjezdy i trocha stoupání. Cyklovýlet Brdskou vrchovinou si určitě užijete, ačkoliv turistické stezky tu zatím nevedou. Trocha dobrodružství však nemůže být na škodu!
Příbram a Brdy, Na kole po Česku