Úvod > Co chcete dělat? > Památné stromy u Kláštera Kladruby
Příroda

Památné stromy u Kláštera Kladruby

Nad kladrubským klášterem při silnici na Skapce se nacházejí tři mohutné duby letní, prohlášené za památné stromy. Všechny tři mají obvod kmene v prsní výšce větší než šest metrů.
Nejmohutnějším stromem Tachovska je exemplář, rostoucí nejblíže ke klášteru s obvodem 740 cm a výškou 25 metrů. Jejich stáří se odhaduje až na 450 let, kdy byly součástí aleje, zničené vichřicí v polovině 19. století.

Dub letní (Quercus robur) nad klášterem je nejmohutnějším stromem bývalého okresu Tachov, když obvod jeho kmenu měří téměř 7,5 metru.

Dub letní (Quercus robur) měří jen o něco málo, než první a nachází se asi 150 m od něho, rovněž při silnici č. 203 z Kladrub do Skapců.

Dub letní (Quercus robur) rovněž nedaleko obou předchozích, asi 300 metrů východně od prvního, zapsaný jako „dub u Kráčny“ podle německého názvu starého zájezdního hostince Kratschen. Obvod jeho kmenu měří kolem 6,5 metru.Všechny tři uvedené duby byly součástí dubové aleje, jejíž stáří se odhaduje na necelých 500 let. Většina stromů z ní však byla zničena při velké vichřici v roce 1843.

Lípa srdčitá (Tilia cordata) u bývalého Petrova Mlýna nedaleko velkého dálničního mostu se občas též nazývá „peterská lípa“. Obvod kmenu měří přes 6,5 metru, výška se odhaduje na 33 metrů. U této lípy se ještě v první polovině minulého století nacházela kaplička a studánka. Mimo seznam památných stromů lze uvést ještě dva mohutné topoly bílé (jeden proti vchodu do kláštera a druhý v parku pod západním průčelím klášterního chrámu).

Provozovatel

Klášter Kladruby

Pozorka 1
349 61 Kladruby
Tel.:
+420 374 631 773
Email:
kladruby@npu.cz
WWW:
www.klaster-kladr...
GPS:
49,711842 12,995231
 
Region:
Plzeňský kraj
Oblast:
Brdy a okolí
Město:
Kladruby
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Pension Q ve Stříbře

Pension Q ve Stříbře

Stříbro, Plzeňský kraj
Hotel Alexander Stříbro

Hotel Alexander Stříbro

Stříbro, Plzeňský kraj
Penzion Štybar Stříbro

Penzion Štybar Stříbro

Stříbro, Plzeňský kraj
Restaurace Sherwood Stříbro

Restaurace Sherwood Stříbro

Stříbro, Plzeňský kraj