Úvod > Co chcete dělat? > Klasicistní kostel sv. Kateřiny v Novém Městě pod Smrkem
Památky

Klasicistní kostel sv. Kateřiny v Novém Městě pod Smrkem

Pozoruhodnou stavbou v Novém Městě pod Smrkem je kostel sv. Kateřiny z roku 1607. Původně byl založen jako evangelický.
Kostel stojí severovýchodně od novoměstského náměstí (nároží Myslbekovy a Revoluční ulice), asi 500 m východně od zdejšího nádraží. Interiér je přístupný během bohoslužeb.

Kostel je jednolodní stavbou s obdélníkovým půdorysem zakončeným polokruhovým presbytářem, která má navíc po stranách čtvercové sakristie. V patře objektu se nachází oratoř. Na západní straně kostela stojí hranolová věž. Strop presbytáře je tvořen konchou s lunetami, naopak loď kostela má strop plochý a kruchta, mající tři ramena, je podepírána pilíři a je podklenuta křížovou klenbou.
 

Něco málo z historie

V roce 1622 se zřítila jeho dřevěná věž, v roce 1693 byla postavena věž kamenná. Roku 1821 byla zahájena nová stavba, k níž položili základní kámen Christian Christoph hrabě von Clam-Galas se svou manželkou hraběnkou Josephine.

Původní kostel v nově založeném horním městě se začal stavět jako luteránský roku 1607. Během třicetileté války probíhala opatrná rekatolizace, její tvrdší poválečné vymáhání vedlo k emigraci většiny obyvatel (1651). V roce 1622 se zřítila jeho dřevěná věž, v roce 1693 byla postavena věž kamenná (Marc Antonio Canevalle). V letech 1821–29 byl kostel nahrazen prostou klasicistní novostavbou, snad s využitím starších konstrukcí. V letech 1891–92 byla zvýšena věž a provedeny další úpravy.

V interiéru se nacházejí předměty především z 19. století. Na hlavním oltáři, pocházejícím ze třicátých let 19. století, je umístěn ústřední obraz z roku 1822 zachycující svatou Kateřinu. Jeho autorem je malíř Josef Führich. Kazatelna vpředu je vytvořena v období pozdního rokoka (1778) a křtitelnice pochází z roku 1821.
 

Zajímavosti v blízkém okolí

U kostela stojí dům číslo popisné 2, jenž je katolickou farou. Vybudován byl na přelomu 18. a 19. století. Stavba je patrová a má obdélníkový půdorys. Její okna jsou obdélníkového tvaru a nad vchodem se nachází stříšková římsa. Před kostelem stojí socha svatého Jana Nepomuckého z roku 1770 a dále tepaný kříž na klasicistním podstavci pocházející z roku 1816. Oba prvky jsou památkově chráněné. Východně od kostela je umístěn obelisk, upomínající na Gottfrieda Menzela. Severovýchodně od kostela navíc roste památný buk lesní (Fagus sylvatica) pojmenovaný „Buk u kostela svaté Kateřiny“.

Ubytování a restaurace v okolí

Horský apartmán Smrček

Horský apartmán Smrček

Nové Město pod Smrkem, Liberecký kraj
Penzion Na kopečku Lázně Libverda

Penzion Na kopečku Lázně Libverda

Lázně Libverda, Liberecký kraj
Restaurant Valdštejn v Lázních Libverda

Restaurant Valdštejn v Lázních Libverda

Lázně Libverda, Liberecký kraj