Úvod > Výlety > Výlety s příběhem > Za Ferdinandem Porschem do Liberce

Za Ferdinandem Porschem do Liberce

Také patříte k milovníkům rychlých sportovních vozů? Automobil značky Porsche je snem snad všech mužů nezávisle na věku. Sportovní automobil který je zároveň symbolem luxusu nese jméno legendárního konstruktéra Ferdinanda Porsche, který vyprojektoval legendární lidový automobil Volkswagen 1200 "Brouk" a rozjetím nové automobilky ve Wolfsburgu následně postavil na kola téměř celý svět. Věděli jste však, že se tento legendární konstruktér narodil ve Vratislavicích u Liberce? A právě tam vás zavede náš výlet.
Rodný dům Ferdinanda Porscheho ve Vratislavicích stále stojí a od roku 2000 připomíná dětství a dospívání tohoto vyučeného klempíře pamětní deska. V domě dnes sídlí Porsche Classic Club ČR, nejstarší český Porsche fanklub. 

Ferdinand Porsche se narodil v rodině klempíře 3. září 1875 - jméno Porsche je německým tvarem českého jména Boreš. Až do svých osmnácti let studoval průmyslovou školu v Liberci, jehož jsou dnes Vratislavice součástí. Dělo se tak proti vůli otce, který chtěl, aby Ferdinand jednou převzal dílnu. Po nocích mu tak alespoň musel pomáhat s prací. Jako elektrikář byl však zručný, údajně už ve svých patnácti letech elektrifikoval celý dům. V roce 1893, když bylo Ferdinandovi 18 let, ho otec poslal za prací do Vídně, kde však prý Ferdinand tajně navštěvoval tamní technickou univerzitu, aby se přiučil. Pracoval nejprve pro firmu Béla Egger a později v továrně Jacoba Lohrera. Porscheho velkým přáním bylo postavit automobil, který by si mohl koupit každý, což se snažil prosadit u automobilek Austro-Daimler i Mercedes-Benz, kde pracoval. V roce 1931 si zřídil vlastní konstrukční kancelář a od roku 1933 pracoval na vlastním projektu. Byl jím "volkswagen" – lidový vůz s motorem vzadu.

Na začátku třicátých let se však Porsche rozhodl zcela osamostatnit a zakládá vlastní firmu. Do té dokázal stáhnout nejlepší německé inženýry té doby, včetně svého syna Ferryho. Ferdinand Porsche zemřel na následky infarktu 30. ledna 1951. Vytvořil značku, která v automobilovém průmyslu znamená mnoho. Na přelomu milénia byl jmenován nejlepším konstruktérem století.

V areálu pivovaru Konrad v Tanvaldské ulici č.164 naleznete Multifunkční centrum Vratislavice 10/10/10 s expozicí, která slavného rodáka připomíná. Jedná se o multimediální expozici, ve které jsou umístěny interaktivní informační panely i tři vozy značky Porsche. Kromě automobilů Porsche si prohlédnete dalších cca 50 historických vozů a motocyklů z let 1920 - 1980. Zajímavostí je například anglický Ford B z roku 1932, prototyp automobilu Škoda z roku 1947 anebo americký Buick, který vlastnil herec Jan Werich. V muzeu se dozvíta zajímavosti nejenom o Ferdinandu Porschem, ale také o prvním libereckém motoristovi, kterým byl baron Theodor von Liebieg, nebo automobilky LINSER a RAF. Muzeum se nachází pouhý kilometr od rodného domu Ferdinanda Porsche.

Jaký by to však byl výlet do Liberce, kdybychom vás nakonec nepozvali na vrchol Ještědského hřbetu, kde stojí slavný horský hotel s vysílačem Ještěd, dominanta města? Odtud budete mít celé město jako na dlani. Věž architekta Karla Hubáčka byla oceněna mezinárodní Perretovou cenou. K dopravě na vrchol můžete využít lanovku z Horního Hanychova.
Celý popis