Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Krkonoše > Černý Důl

Černý Důl

Znáte Černý Důl, jedno z horských středisek v Krkonoších? Leží v údolí říčky Čistá na úpatí Černé hory mezi Vrchlabím a Janskými Lázněmi. Jméno mu zřejmě dala poloha uprostřed hlubokých temných lesů, první zmínky pocházejí z 16. století v souvislosti s dolováním železné rudy.

Černý Důl: hornickou minulost mapuje muzeum

Černý Důl je typická horská obec, protažená do délky v údolí říčky Čisté a z velké části leží na území Krkonošského národního parku. Dominantou centra je kostel sv. Michaela Archanděla, naproti stojí budova Úřadu městyse. V ní si prohlédnete Muzeum Podzemí Krkonoš, věnované historii dolování. Fotografie a exponáty připomínají například historický důl Kovárna v Obřím dole na úpatí Sněžky, nechybí fotografie z krkonošských jeskyní. Před muzeem stojí replika dřevěné stoupy na drcení rudy, důlní vozíky a velké bloky krkonošských hornin.
 

Hornické tradice a nejdelší lanovka

Za bohatou hornickou tradici v Krkonoších se vydejte po hornické naučné stezce Berghaus. Informační tabule připomínají dávno zaniklé doly, vysvětlují způsoby středověké těžby, prostřednictvím plánků a fotografií nahlédnete také do podzemí a seznámíte se i s geologií Krkonoš. Tradice dosud žije, v Černém Dole existuje lom na vápenec, který odtud téměř 8,5 km dlouhá nákladní lanovka, nejdelší ve střední Evropě, přepravuje ke zpracování do Kunčic nad Labem. Kolem lomu vede vycházková stezka Okolo lomu, historické těžbě a zpracování vápence se věnuje Vápenická naučná stezka.
 

Horské boudy, turistika a lyžování

K Černému Dolu patří také řada horských bud, například Pražská bouda, Lesní boudy, Böhnischovy, Hrnčířské, Liščí a Spieglovy boudy, zvané také Na Zrcadle či Zrcadlové. Okolní krajina nabízí široké možnosti sportovního vyžití ve všech ročních dobách. Turisty a cyklisty láká naučná stezka sv. Barbory za nejkrásnějšími panoramatickými vyhlídkami po horském okolí Černého Dolu. Vyznavačům zimních sportů je určen Skiareál Černý Důl, který je společně s dalšími lyžařskými areály v Janských Lázních, Peci pod Sněžkou a Svobodě nad Úpou součástí Skiresortu Černá hora se společným skipasem.

Turistická informační centra


Ubytování a restaurace

Horský penzion Náchodská bouda v Krkonoších

Horský penzion Náchodská bouda v Krkonoších

Černý Důl, Královéhradecký kraj
Hotel Pražská bouda v Černém Dole

Hotel Pražská bouda v Černém Dole

Černý Důl, Královéhradecký kraj
Hrnčířské boudy v Krkonoších

Hrnčířské boudy v Krkonoších

Černý Důl, Královéhradecký kraj
Chata Mír na Hrnčířských Boudách

Chata Mír na Hrnčířských Boudách

Černý Důl, Královéhradecký kraj