Úvod > Výlety > Zamilovaná místa týmu CzechTourismu > Objevujte Krkonoše z Janských Lázní
Objevujte Krkonoše z Janských Lázní
"> "> ">

Objevujte Krkonoše z Janských Lázní

Janské Lázně v srdci Krkonošského národního parku už dávno nejsou jen městem vyhledávaným kvůli léčebným procedurám. V průběhu času se z něj stalo špičkové středisko, kam s oblibou jezdí milovníci letních i zimních sportů. Janské Lázně jsou díky své poloze na úpatí Černé hory ideálním východiskem k hřebenovým túrám.

Udělejte si pěší výlet přes Černou horu jako Jana Soukalová

Janké LázněJanských Lázní se nechte vyvézt lanovkou na Černou horu (1299 m. n. m). První lanová dráha spojovala město s vrcholkem hory již ve dvacátých letech minulého století. Ta současná je již čtvrtá v pořadí a dostala přezdívku Černohorský expres. Má kabinky ve tvaru gondoly určené až pro osm osob, což v České republice nemá obdoby. V blízkosti horní stanice leží rozhledna vybudovaná na předposledním podpěrném sloupu staré lanovky. K vyhlídkové plošině ve výšce 21 metrů vede 106 schodů. Za pěkného počasí uvidíte opravdu do daleka – Sněžku, Rýchory, polské stolové hory Bor a Hejšovina, na západě Bezděz, Trosky a Ještěd, na jihu Zvičinu, Kumburk, případně přehradu Rozkoš a Polabí s Kunětickou horou.

Vaše další kroky povedou po žlutě značené naučné stezce Černohorské rašeliniště. Tato přírodní rezervace je nejkrásnější v červenci díky velkému množství kvetoucích rostlin. Cestou se na mnoha dalších místech můžete potěšit pěknými výhledy do krajiny, například u chátrající Sokolské boudy, na rozcestí u Černé Boudy a na vyhlídkové věži u rašeliniště na severní straně hory.
 

Za regionálními specialitami

Výhled na SněžkuNaučná stezka končí u Velkých Pardubických bud, kde odbočíte na zelenou turistickou značku směr Modré kameny. Zajímavý skalní útvar z kvarcitu kdysi tvořil sediment mořského dna. Další vaše kroky povedou po žluté k vyhlídce na část Rýchor, Svobodu nad Úpou, Mladé buky, Trutnov, Bor a Hejšovinu. V Modrokamenné boudě určitě ochutnejte jednu z mnoha regionálních specialit. Vaří tu domácí stravu a oblíbenou surovinou jsou borůvky. Bouda stojí v klidném místě na okraji louky, a tak je také příjemným místem k ubytování. Do centra Janských Lázní je to pouhé dva kilometry. V zimě se dá odtud sjet na lyžích až do skiareálu Černá hora a poslední jízdou se zase vrátit zpět k penzionu.

Tuto středně náročnou trasu jde s drobnými úpravami absolvovat i v zimě na běžkách. Musíte se ale vyhnout oblasti rašeliniště, která bývá pro veřejnost uzavřena od října do června. Z Janských Lázní je to coby kamenem dohodil do dalších krkonošských středisek – Černého dolu, Velké Úpy a Pece pod Sněžkou.

2. Rozhledna Panorama na Černé hoře

Janské Lázně, Královéhradecký kraj

3. Černohorské rašeliniště v Krkonoších

Janské Lázně, Královéhradecký kraj

4. Modré kameny v Krkonoších

Janské Lázně, Královéhradecký kraj

5. Modrokamenná bouda Janské Lázně

Janské Lázně, Královéhradecký kraj