Úvod > Výlety > Na kole po Česku > Výlet okolo Harrachova na kole

Výlet okolo Harrachova na kole

Výlet okolím Harrachova se bude líbit milovníkům přírodních krás. Není nijak zvlášť náročný, takže jej hravě zvládnou i děti. Trasa vede po asfaltovém povrchu a část podél Mumlavy ke Krakonošově snídani je vhodná také pro vozíčkáře. Janouškova cesta pod Voseckou boudou (dříve Terex) vás nadchne nádhernými výhledy na západní část Krkonoš. Celá trasa měří 23 km.
krakonošova snídaněVýlet začíná a končí v Harrachově, známém středisku letních i zimních sportů, které proslavily mimo skokanské můstky – dějiště závodů světového poháru i mistrovství světa v letech na lyžích. Cestou můžete navštívit nejen vyhlášenou sklárnu Novosad, ale také expozici Hornického muzea s podzemní štolou.

Dobře schůdná asfaltová cesta podél říčky Mumlavy s 12 m vysokým vodopádem vás dovede až ke Krakonošově snídani. Poetický název je odvozen od legendy, která praví, že než se vládce hor Krakonoš vydá na obchůzku celých Krkonoš, snídává právě tady. V letním období zde funguje informační srub správy KRNAP. Občerstvit se můžete v nedaleké Vosecké boudě, i když je nutné vystoupat 2 km do prudkého kopce.

 

Terex aneb Cesta přes tři kopce

cesta TerexKomu se až k Vosecké boudě nechce, vystoupá jen polovinu kopce a poté odbočí na známou Janouškovu cestu, ve starších mapách značenou jako Terex. 12 km dlouhá trasa je známá také jako Cesta přes tři kopce – trojici mírného stoupání střídají krátké opět mírné sjezdy. Název Terex připomíná dozer (traktor s pohyblivou radlicí), který byl při stavbě cesty použit a osvědčil se. Cesta byla vybudována v 70. letech minulého století pro těžbu dřeva. Nese jméno krkonošského rodáka, bývalého pracovníka lesního závodu Oldřicha Janouška – Kabelického, znalce Krkonoš, oblíbeného vypravěče a známého harrachovského představitele Krakonoše.

Silnice s krásnými výhledy na západní část Krkonoš obchází po vrstevnici Bílý a Mrtvý vrch. Nad loveckou Chatou Alfrédkou se stáčí na svah Jakšína, Kamence a Lubochu. Končí u hlavní silnice E3 z Harrachova na celnici. Od celnice pojedete pořád s kopce, až do Harrachova.