Vamberk

Vamberk je město na úpatí Orlických hor v údolí říčky Zdobnice, které po staletí žilo z krajkářství, tkalcovství a obchodu se dřevem. Dávná tradice nezanikla, přímo v centru města objevíte Muzeum krajky a každý rok v červenci se pořádají Krajkářské slavnosti.

Co musíte vidět z Vamberku

Symbolem města je vedle kamenného mostu se sochami také barokní kostel sv. Prokopa. Největší zajímavost, mumie ze zdejší krypty, ovšem neuvidíte ve Vamberku, ale ve sklepeních broumovského kláštera. Jde především o mumie vambereckých měšťanů, kněží, varhaníků a dalších významných osobností, a to včetně Magdaleny Grambové, zakladatelky proslulého vambereckého krajkářství. Mumie si můžete prohlédnout samostatně mimo klasické prohlídkové okruhy.
 

Krajky zlé Majdaleny

Roku 1642 na své panství na Podorlicku přijela belgická šlechtična Magdalena Grambová a záhy začala zdejší ženy zaučovat do výroby krajek paličkováním. Dostalo se jí sice nelichotivé přezdívky „zlá Majdalena“, ale právě ona naučila místní paličkovat jemné krajky podle belgických vzorů. Protože navíc byla dobrá organizátorka i obchodnice, Vamberk se záhy výrobou krajek proslavil, v roce 1889 tu vznikla první česká státní krajkářská škola a dnes můžete navštívit Muzeum krajky.
 

Kraj hradů, pohádek a pokladů

V okolí objevíte několik hradů a zámků, od renesančního zámku v Doudlebech nad Orlicí přes hrad Litice nad Orlicí a hrad Potštejn, spojovaný s pátráním po nikdy neobjeveném pokladu, až po zámek Potštejn. Ten je skvělým výletním cílem pro rodiny s dětmi, na které tu čeká strašidelné sklepení i pohádková místnost Pohádkov. V létě láká k návštěvě vamberecké koupaliště, romantické údolí Divoké Orlice mezi Liticemi a Potštejnem s peřejemi vodáci znají jako Litický oblouk.
 
Celý popis

Aktuality z města

Muzeum krajky ve Vamberku je po rekonstrukci otevřené
21. květen 2014 10:00

Muzeum krajky ve Vamberku je po rekonstrukci otevřené

Vamberk
Muzeum krajky ve Vamberku se po téměř tříleté rekonstrukci otevřelo v polovině května 2014 veřejnosti. V muzeu tak naleznete novou moderní expozici, vybavenou odpovídajícím fundusem, osvětlením a audiovizuální technikou. V neposlední řadě bylo muzeum zpřístupněno hendikepovaným občanům.

Akce

14.9.
31.1.
130 let Krajkářské školy ve Vamberku

130 let Krajkářské školy ve Vamberku

Vamberk, Královéhradecko

Ubytování a restaurace