Dalešice

Malou obec na Vysočině jihovýchodně od Třebíče znají všichni milovníci piva a také Menzelova filmu Postřižiny, který se v dalešickém pivovaru natáčel. Poblíž láká k pěším i vodáckým výletům přehrada na řece Jihlavě a informační centrum Jaderné elektrárny Dukovany.

Co musíte vidět v Dalešicích

Uprostřed Dalešic stojí barokní zámek se zajímavou vstupní bránou, sochařskou výzdobou a parkem, k němu přiléhá románsko-gotický kostel sv. Petra a Pavla. U hřbitova v jižní části obce si prohlédněte kapli sv. Kříže, upravenou do současné podoby na sklonku 18. století v empírovém slohu. Bronzová busta básníka Vítězslava Nezvala před základní školou připomíná, že jeho otec působil v Dalešicích jako řídící učitel a básník sem za rodiči často jezdíval za studentských let z nedaleké Třebíče.
 

Dalešický pivovar

Pivo se v obci vařilo již koncem 16. století, dalešický pivovar se však proslavil až v roce 1980, kdy tu režisér Jiří Menzel natočil slavný příběh Hrabalových Postřižin. Po rekonstrukci se v pivovaru opět vaří filtrovaná i nefiltrovaná piva, kromě stylové pivovarské hospody v areálu najdete Muzeum rakousko-uherského pivovarnictví s řadou kostýmů a rekvizit z filmu Postřižiny, pivovarský hotel a půjčovnu elektrokol. Oblíbené jsou i exkurze do moderní výrobny a středověkých sklepů.
 

Láká vás prohlídka hráze nebo štěpení jádra?

V Dalešicích začíná Pivovarská cyklotrasa, která vede až k Zámeckému pivovaru v Oslavanech. Tak daleko jezdit nemusíte, protože na trase potkáte řadu dalších zajímavých míst – například Dalešickou přehradu s nejvyšší sypanou hrází ve střední Evropě, do jejíchž útrob se můžete vypravit na prohlídku. Přehrada se nevyužívá jen k rekreaci a výletním plavbám, ale proudí odtud voda také do Jaderné elektrárny Dukovany; tam jste zváni do moderního informačního centra s řadou interaktivních prvků.

Turistická informační centra