Zdroj foto: FB obec Rovná

Rovná

Obec Rovná se nachází ve Slavkovském lese, mezi Krásnou Břízou a městem Krásno. Její původní název byl, v souvislosti se středověkou kolonizací německými osadníky, německý a zněl Ebnode, ale časem se ustálil na Ebmeth. Vyjadřoval polohu obce – na rovině. V roce 1947 bylo pojmenování obce počeštěno na český název Rovná.

Oblíbené v obci

Rovná u SokolovaObec Rovná se nachází v turistické oblasti Západočeské lázně, nedaleko obce Krásná Bříza a dnes zaniklé osady Litrbachy (Čistá). Rozsáhlé katastrální území o rozloze 6,17 km2 zahrnuje nemalou část Slavkovského lesa. Rovná byla nejdříve součástí Leuchtenberských lén, později ji získali Šlikové, kteří ji připojili k sokolovskému panství, jehož součástí zůstala i po zakoupení panství Nostici v roce 1622. Mezi lety 1850 až 1873 byla osada Rovná součástí obce Vranov a poté se stala až do roku 1945 samostatnou obcí. Odsun německého obyvatelstva obec vylidnil a na podzim roku 1946 ji ČSR začlenila do vojenského pásma Císařský les. Toto rozhodnutí znamenalo likvidaci obce, ze které zbyly jen základy domů.

Za komunistů v roce 1954 zde bylo vojenské pásmo zrušeno a katastr bývalé obce byl přičleněn ke Kostelní Bříze. Na počátku 60. let 20. století bylo dokonce rozhodnuto o výstavbě nové obce – tzv. moderní "socialistické vesnice". Nová "paneláková" Rovná se stala v roce 1969 opět samostatnou obcí. V 70. letech zde bylo zřízeno zemědělské učiliště, v 80. letech studijní středisko FF UK pro zahraniční studenty z rozvojových zemí. Zdejší obyvatelé však často odcházeli za prací do průmyslových center Sokolovska. Vylidňování obce zastavil až příchod volyňských Čechů na počátku 90. let 20. století.

močál u bystřinyV okolí obce můžete navštívit nejrůznější památky, z přírodních je to například Močál u Bystřiny nebo rašeliniště Paterák, památný strom douglaska Na pile, Komáří rybníky, a z památkových objektů pak zříceninu hradu Plikenštejn, býv. obec Litrbachy, důl Jeroným, pozůstatky býv. obce Vranov či židovský hřbitov v býv. obci Krásná Lípa nebo památník pochodu smrti z koncentračního tábora ve Svatavě. V obci se nachází také nouzová letecká přistávací plocha. Katastrem obce prochází také řada turistických tras: dálková E3 (vede ze Španělska až do Bulharska), přes les vás provede modrá značka do Pramenů a Mariánských Lázní, a přes Čistou vede trasa na Třídomí.

Aktivity v obci Rovná

Čistá – Důl Jeroným na Sokolovsku

Historický důl Jeroným se nachází v okrese Sokolov, kat. území Rovná. V minulosti spadal do katastrálního území dnes již neexistujícího královského horního města Čistá.
Rovná, Karlovarský kraj

Rašeliniště Paterák ve Slavkovském lese

Rašeliniště Paterák je součástí národní přírodní rezervace Kladské rašeliny na uzemí CHKO Slavkovský les. Nachází se zde rozlehlé porosty rašelinných smrčin s borovicí blatkou, na otevřených plochách místy najdete rosnatku okrouhlolistou, suchopýr pochvatý nebo klikvu bahenní.
Rovná, Karlovarský kraj

Netopýři v dole Jeroným

Unikátně zachovalý středověký důl na území obce Rovná na Sokolovsku patří mezi nejvýznamnější technické památky svého druhu v Evropě. Cínové štoly jsou zároveň sídlem vzácných živočichů. V době podzimního rojení a během zimování tu bylo zaznamenáno celkem 10 druhů netopýrů.
Rovná, Karlovarský kraj

Bývalá obec Litrbachy ve Slavkovském lese

Obec Čistá alias Litrbachy (německy Lauterbach) vznikla příchodem německých osadníků, pozvaných do zdejších krajů českými králi během let 1150 – 1200. Po II. světové válce bylo městečko vysídleno a během let 1948 – 1954 postupně ničeno do absolutního zániku při výcviku dělostřelectva.
Rovná, Karlovarský kraj

Plastika Včela ve vzorové socialistické vesnici

Znáte vzorovou socialistickou vesnici, která měla svým obyvatelům v 60. letech minulého století poskytnout vše, co potřebovali? Sen přetavený v realitu byl realizován v obci Rovné, kde se dochovalo nejen „horské sídliště“, ale i vzácná plastika Včela od Valeriána Karouška.
Rovná, Karlovarský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Západočeské lázně


Krásný výlet za horníky do Krásna, na rozhlednu a podél vodního kanálu

Když se řekne Krásno, mnozí si představí spíš slovo než místo. Jakmile se sem ale jednou vydáte, už si ho nespletete. V srdci Slavkovského lesa totiž leží kraj, kde se země neotvírala kvůli turistům, ale kvůli cínu, stříbru a tvrdé dřině. Dodnes tu najdete stopy po lidech, kteří byli ochotní pustit se hluboko pod zem i vysoko k nebi. Vydejte se s Kudy z nudy za horníky do Krásna!
Horní Slavkov, Cesty poznání

Zábavný výlet pro děti: výprava na konec světa do rašelinišť na Kladské

Existuje místo, kde se les šeptem domlouvá s mlhou, kde rybník vypadá, že právě usnul, a kde můžete potkat masožravou kytku i zámeček jako z čokolády. Ne, to není začátek pohádky, to je Kladská. Malý kousek Slavkovského lesa, který si zamilujete vy, děti i pes – i když tomu půjde spíš o aportování klacků, co seberete cestou. Vydejte se s Kudy z nudy na Kladskou, do pohádkového světa, které objevíte jen kousek od Mariánských Lázní.

Zábavný výlet pro děti: lokálkou z Karlových Varů do Mariánských Lázní

Když dětem řeknete „pojedeme vlakem!“, většinou následuje jásot, batůžky se plní plyšáky a sušenkami, a dobrodružství může začít. A co teprve, když pojedete na výlet po trati, kterou britský The Guardian zařadil mezi deset nejkrásnějších v celé Evropě? Nevěříte? Tak se s Kudy z nudy vydejte na výlet vlakem z Karlových Varů do Mariánských Lázní.
výlet s dětmi po Tepelské dráze mezi Karlovými Vary a Mariánskými Lázněmi, Výlety pro děti

Objevte kouzlo historie i přítomnosti v Chebu

Město Cheb se svou bezmála tisíciletou historií patří mezi nejstarší města České republiky. Pohnuté dějiny, dané jeho strategickou polohou na českoněmeckém pomezí, zde zanechaly mnoho architektonických a kulturních památek. Nechte se zlákat k procházce po jeho největších pamětihodnostech nebo si vyjeďte po cyklostezce až do sousedního Bavorska.