ÚvodVýletyZamilovaná místa týmu CzechTourismuObjevte kouzlo historie i přítomnosti v Chebu

Objevte kouzlo historie i přítomnosti v Chebu

Město Cheb se svou bezmála tisíciletou historií patří mezi nejstarší města České republiky. Pohnuté dějiny, dané jeho strategickou polohou na českoněmeckém pomezí, zde zanechaly mnoho architektonických a kulturních památek. Nechte se zlákat k procházce po jeho největších pamětihodnostech nebo si vyjeďte po cyklostezce až do sousedního Bavorska.

Po chebských památkách s Romanou Lažkovou

Cheb – ŠpalíčekDominantou města je Chebský hrad s nezaměnitelnou Černou věží, postavený kolem roku 1167 Fridrichem I. Barbarossou. Jeho nejcennější částí je hradní kaple sv. Erharda a Uršuly. Za zmínku jistě stojí také zpřístupnění kasemat, podzemních prostor ukrytých v bývalých městských hradbách s nově otevřenou expozicí mučících nástrojů.
 
Významnou postavou naší historie, jejíž jméno je spjato s Chebem, byl Albrecht z Valdštejna. V roce 1634 zde generalissima i s družinou úkladně zavraždili císařští důstojníci. Na místě tohoto hrůzného činu v tzv. Pachelbelově domě je dnes Krajské muzeum s množstvím exponátů týkajících se právě tohoto slavného vojevůdce. Každoročně se zde také konají Valdštejnské slavnosti, těšící se velké přízni jak obyvatel Chebu, tak i turistů z České republiky a ze zahraničí. V programu slavností, který je skutečně bohatý, si najde každý to své. Ať už se jedná o rekonstrukce momentů z Valdštejnova pobytu v Chebu, slavnostní průvody, historický jarmark na náměstí nebo další kulturní akce.
 
Chebský hradUnikátem ve Střední Evropě a symbolem Chebu je nepochybně Špalíček. Jedná se o komplex jedenácti kupeckých domů, které zde vznikaly již od počátku 14 století. Kvůli nedostatku místa byly stavby hnané do výšky (na tu dobu nezvyklá 3 až 4 patra) a odděleny velmi úzkými uličkami. Spolu se starobylým náměstím, v jehož centru se nachází, je součástí městské památkové rezervace.
 
Příjemnou procházku historií města nabízí nově zrekonstruovaná pěší zóna obohacená o kovový artefakt nazvaný Brána času. Od ní začíná svůj běh historiogram zaznamenávající důležité milníky města. V informačním centru si můžete půjčit audioprůvodce, který vám zprostředkuje odborný výklad o Chebu.
 

Odpočinek i sportovní vyžití

Přehrada JeseniceÚspěšný projekt Krajinné výstavy bez hranic z roku 2006 přinesl obyvatelům Chebu ale i turistům nové možnosti kulturních i sportovních aktivit. Během krajinné výstavy byla zkultivována Císařská louka pod Chebským hradem, hradní příkop a prostory Na Šancích. Opravené cesty získaly pouliční osvětlení a lavičky. Vznikla také lávka pro pěší přes řeku Ohři se stylizovanou strážní věží, kterou navrhl známý architekt David Vávra. Upraveny byly i takzvané nivní louky v místě bývalého lukostřeleckého cvičiště. Cyklistům slouží 50 km dlouhá cyklostezka vedoucí až do Marktredwitzu. Příjemným místem k odpočinku je bývalá zahrada se sbírkovými dřevinami patřící k Domu dětí a mládeže Sova.
 
Okolí Chebu nabízí nepřeberné možnosti výletů. Hrad Seeberg, zámek Kynžvart, poutní místo Maria Loreto, přírodní rezervace SOOS, vyhaslá sopka Komorní Hůrka nebo skanzen Doubrava. Pro milovníky vodních sportů a rybaření je v blízkosti Chebu také přehrada Jesenice, s množstvím kempů a rekreačních zařízení.