Zdroj foto: mapy.cz

Chodov

Město Chodov se nachází mezi Karlovými Vary a Sokolovem. První písemná zmínka o městě pochází z listiny českého knížete Jindřicha Břetislava z let 1195 – 1197. Chodov historicky proslavila výroba růžového porcelánu v chodovské manufaktuře značky Thun.
porcelánMěsto Chodov najdete v turistické oblasti Západočeské lázně. Území Chodova leželo v dávných časech při vstupu do pohraničního hvozdu, který pokrýval Krušnohoří, chránící tu západní hranici českého státu. Od nepaměti tudy procházela zemská stezka, která spojovala Čechy údolím Ohře a přes Kraslický průsmyk s oblastí Erfurtu. Na jih odtud probíhala také důležitá spojnice českého vnitrozemí s Chebem a dalšími německými zeměmi v západním směru. Název města je odozen od staročeského osobního jména Chod ve smyslu "místo osídlené Chodovými lidmi" (Chodova ves). Dokládá tak slovanský původ jeho zakladatelů a nejstarších obyvatel.

Chodov proslavil zejména dekorativní a užitkový růžový porcelán zdobený zlatem, který je dosud velmi oblíbeným porcelánem na českém trhu, ačkoli porcelánka zde roku 2013 zkrachovala. Manufaktura v Chodově patřila k nejstarším v Čechách. Byla založena majitelem Chodovského panství F. Mieslem v roce 1811. Kolem poloviny 19. století změnil podnik několikrát majitele. V roce 1872 koupila manufakturu firma Haas a Čžjžek v Horním Slavkově, která se poté zasloužila o další rozkvět výroby porcelánu. Z této doby pochází také známá značka H&C pod dvěma smrčky a písmeno CH (Chodov).

V Chodově je k vidění několik zajímavých památek, například kostel svatého Vavřince s oltářním obrazem Petra Brandla, renesanční boží muka, Mariánský sloup z roku 1675 nebo socha sv. Šebestiána zobrazujícího světce  přivázaného ke stromu, kterého probodly šípy z pozlaceného bronzu. Zajímavý je také památník obětem válek v parku u ulice Dukelských hrdinlů. Původně byl odhalen na počest 50. výročí korunovace císaře Františka Josefa I. v roce 1898, o sto let později byl zrestaurová dle dobových fotografií a odhalen k uctění památky obětí válek. Park u vlakového nádraží připomíná místního významného průmyslníka Karla Gasche. V létě láká k osvěžení přírodní koupaliště Bílá voda.

Turistická informační centra


Přírodní koupaliště Bílá voda u Chodova

Bílá voda je vznikla rekultivací po těžbě kaolínu. Od začázku se však pořítalo s vytvořením rekreační vodní plochy. Přírodní koupaliště najdete severně od Chodova, vzniklo na úpatí Smolnické výsypky (v místě bývalé obce Smolnice).
Chodov, Karlovarský kraj

Kostel svatého Vavřince v Chodově

Původní zřejmě ještě raně gotický dřevěný farní kostel sv. Vavřince byl vystavěn patrně již ve druhé polovině 12. století podle návrhu neznámého architekta na úpatí návrší nad centrem nově založené vsi Chodov. Vrcholně barokní stavbu nechal vystavět v první polovině 18. století Franz Johann Flamin.
Chodov, Karlovarský kraj

Beach Volleyball v Chodově

Beach Volleyball Club v Chodově nabízí vyžití všem věkovým kategoriím. Kurty lze jednorázově pronajmout po dohodě. V letních měsících se zaměřujeme na výuku a účast v turnajích plážového volejbalu v rámci kraje a celé republiky.
Chodov, Karlovarský kraj

Medové detoxikační masáže v Salónu Wendy Chodov

Toužíte po relaxu, odpočinku, chcete udělat něco pro to nejdůležitější, co máte – pro vaše zdraví? Pak je tu salón Wendy v Chodově u Karlových Varů právě pro vás.
Chodov, Karlovarský kraj

Park s pamětní deskou v Chodově

Park stojí u vlakového nádraží na Sokolovsku a připomíná místního významného průmyslníka Karla Gasche. V místech, kde se nyní park nachází, dříve stával dům, v němž Gasch bydlel.
Chodov, Karlovarský kraj

Ubytování a restaurace ve městě Chodov

Restaurace a penzion Daliborka v Chodově

Ta pravá restaurace s ubytováním a penzion s wellness pro vás v Chodově je Daliborka.
Chodov, Karlovarský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Západočeské lázně


Po stopách šlechtických rodů: se Zedtwitzy po Aši a okolí

Zedtwitzové byli významná šlechtická rodina, která vlastnila rozsáhlé majetky především v Ašském výběžku. Výlet po jejich stopách proto začíná přímo v centru jejich panství, v Aši. Pozveme vás také na dvě rozhledny, několik zámků a zámečků, a hlavně do Parku historie. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, jak se Aš mění doslova před očima!
Údolím Bílého Halštrova k zámku Kopaniny, Na hrady a zámky

Vánoce v Karlových Varech – zimní nádhera lázeňských kolonád

Světově proslulé lázeňské město Karlovy Vary je ideálním místem, kam přijet relaxovat v každém ročním období. Kouzelný vánoční čas prozáří kolonády i celé město tisíci barevných světel a dýchne na vás poklidnou atmosférou plnou pohody. Navštívit můžete nejenom tradiční vánoční trhy, ale třeba také Vánoční dům – místo, kde mají Vánoce po celý rok.

Na hrad Loket za adventními trhy

Vychutnejte si adventní čas v lázeňském městě Karlovy Vary od 2. do 26. prosince 2023 a na jednom z nejkrásnějších gotických hradů u nás. Hrad Loket je otevřen celoročně. Od 9. do 10. prosince 2023 se zde navíc otevřou tradiční vánoční trhy s vůní svařeného vína a medoviny.

Výlet na Loket a Bečov

Malebné městečko poblíž Karlových Varů již 800 let střeží mohutný středověký hrad Loket. Můžete jej prozkoumat od sklepů až po vyhlídkový ochoz nejvyšší věže, prohlédnout si vzácné sbírky a odhalit leccos z jeho tajemství. Navíc vám prozradíme, kde v okolí najdete další starobylá a romantická místa.
Karlovarský kraj, Na hrady a zámky