Úvod > Výlety > Na hrady a zámky > Výlet na Loket a Bečov

Výlet na Loket a Bečov

Malebné městečko poblíž Karlových Varů již 800 let střeží mohutný středověký hrad Loket. Můžete jej prozkoumat od sklepů až po vyhlídkový ochoz nejvyšší věže, prohlédnout si vzácné sbírky a odhalit leccos z jeho tajemství. Navíc vám prozradíme, kde v okolí najdete další starobylá a romantická místa.
Románsko-gotický hrad Loket vypadá jako z pohádek. Na skalnatém útesu nad řekou Ohří nedaleko Karlových Varů stojí už od počátku 13. století a jeho brány jsou dokořán celý rok. Vypravit se sem můžete třeba v době, kdy se koná některá z řady slavností a akcí. Kouzelná atmosféra provází třeba zimní prohlídky i Vánoční trhy, letní rytířské turnaje nebo podzimní vinobraní. Kdo má rád tajemství a staré příběhy, ten si může objednat večerní prohlídky.
 

Hrad Loket: klenot v krajině

Hrad LoketV impozantních interiérech a na nádvořích hradu Loket se snoubí kouzelná starobylost s krásou raného středověku. Pohled za hradby do zahrad s ovocnými stromy, květinami a ptactvem vám nabídnou nástěnné malby z počátku 15. století, prohlédnout si můžete také sbírky zbraní, porcelánu a cínového nádobí. Komnaty zdobí historický malovaný nábytek, uvidíte i starou loketskou lékárnu anebo legendární meteorit. Prý dopadl na hradní nádvoří v srpnu roku 1422 a zajímal se o něj slavný německý básník Johann Wolfgang Goethe. Ten poprvé Loket navštívil v roce 1807, opakovaně a rád se sem vracel a hrad popsal jako umělecké dílo v krajině.

hrad loket interiérPověstné je také hradní vězení s mučírnou. Několik pater studených a vlhkých kobek se totiž dochovalo v nezměněné podobě z let 1822–1948, kdy hrad sloužil jako městské vězení. Expozici útrpného práva, které se ve středověku užívalo k doznání obžalovaných, doplňují figuríny a uši drásající zvuky. Navíc se v jedné z kobek skrývá pověstné loketské strašidlo, které prý má spadeno hlavně na neučesané a neupravené děti.

Další pohádkovou bytostí je legendární vládce loketských skal, kamenů a podsvětí, skřítek Gottstein; jeho sošku najdete na nádvoří.
 

Loket znal i agent 007

LoketProč se Loket jmenuje podle ohnuté lidské paže? Prý mu dala jméno řeka Ohře a tvar jejího toku: nejlépe to uvidíte z vyhlídky na 26 metrů vysoké románské věži, která je dominantou hradu. Otvírá se odtud překrásný výhled na náměstí s radnicí, barokním sloupem Nejsvětější Trojice a měšťanskými domy.

Historické centrum Lokte přitahuje i filmaře: natáčela se tu bondovka Casino Royale, reklama Coca Cola anebo vánoční reklama čokolády Milka. Jedinečná je i sbírka lázeňských pohárků, ovšem místo léčivé minerální vody ochutnejte raději pivo z pivovaru Svatý Florian.
 

Relikviář sv. Maura a pozvánka do Bečova nad Teplou

BečovStarobylé městečko s hradem si zamilujete i proto, že v okolí objevíte několik dalších překrásných míst. Patří k nim vyhlášené lázeňské město Karlovy Vary a kousek od něj stojící Svatošské skály, skalní město v údolí Ohře.

Necelou půlhodinu cesty z Lokte čeká na milovníky historie hrad a zámek Bečov nad Teplou, kde je k vidění relikviář sv. Maura. Vzácná památka, hodnotou srovnávaná s českými korunovačními klenoty, pochází z první čtvrtiny 13. století. Prohlédnout si ji můžete nejenom při klasických, ale i při speciálních prohlídkách, které probíhají mimo hlavní sezonu.