Úvod > Výlety > Na hrady a zámky > Po stopách šlechtických rodů: se Zedtwitzy po Aši a okolí

Po stopách šlechtických rodů: se Zedtwitzy po Aši a okolí

Zedtwitzové byli významná šlechtická rodina, která vlastnila rozsáhlé majetky především v Ašském výběžku. Výlet po jejich stopách proto začíná přímo v centru jejich panství, v Aši. Pozveme vás také na dvě rozhledny, několik zámků a zámečků, a hlavně do Parku historie. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, jak se Aš mění doslova před očima!
Žádné jiné město v Česku nemá tak krátký název jako . Název vznikl z německého slova Äsche neboli označení lipanů, ryb s charakteristickou hřbetní ploutví. Motiv ryb najdete ve znaku města, na kašně na Poštovním náměstí i na průvodcích, které vám nabídnou v informačním centru. S historií města i jeho zajímavostmi se zblízka seznámíte v Parku historie – a stranou nezůstane ani šlechtický rod Zedtwitzů, který na Ašsku žil a hospodařil několik století až do roku 1945.
 

Procházka Parkem historie

Ačkoli Park historie zvaný též Kaplanka vznikl teprve v roce 2021, právě tady objevíte nejstarší stavbu v Aši: masivní barokní kamenný most. Postavili ho v roce 1724 při rozšiřování hřbitova. Když v roce 1960 vyhořel evangelický kostel Nejsvětější Trojice (poslední zbytky věže byly odklizeny teprve v roce 1987), zrušili i rozlehlý evangelický hřbitov a most ztratil svůj význam. Přesto v parku zůstal dodnes, podobně jako v trávě vyznačený obvod zničeného kostela, a společně s pietním místem připomíná místním i výletníkům dávnou historii města.

Samotný park vyrostl na zanedbané ploše mezi ulicemi Na Příkopech, Okružní, Horova, Kaplanka a U Radnice. Kromě starého mostu tu je visutá lávka pro pěší, dřevěné chodníky, lavičky, odpočívadla, stezky, květinové záhony, zelené trávníky, keře a rozkvetlé louky, 3D lanové bludiště a moderní dětské hřiště. Zajímavou kuriozitou je pomník Martina Luthera, odhalený roku 1883 k výročí 400. Lutherova narození: je totiž jediný v Česku.

Parkem i historií kdysi velkolepého a bohatého města vede virtuální naučná stezka, která vedle ašských zajímavostí upozorňuje i bolestné okamžiky. To byly například požáry, které město několikrát nemilosrdně poničily. Velkou část města včetně radnice a zámečku na Mikulášském vrchu zlikvidoval tragický požár v roce 1814, později došlo i na již zmíněný evangelický kostel Nejsvětější Trojice.
 

Na vrch Háj s rozhlednou a foto pointem

Ve stopách rodu Zedtwitzů se budeme držet dál: z Parku historie kolem radnice zamíříme k Zámečku, který si Zedtwitzové nechali postavit v první polovině 19. století na místě staršího vyhořelého panského sídla. Dnes v něm sídlí Městské muzeum, které mimo jiné vede evidenci kamenných křížů, smírčích, hraničních a mezních kamenů i božích muk České republiky.

V blízkém parku se zastavíme u Zedwitzova javoru, což je památný strom javor klen, prohlédneme si kostel sv. Mikuláše a po turistické značce zamíříme vzhůru na vrch Háj.

Když jej v roce 1861 město od hrabat Zedtwitzů koupilo, záměrem bylo kopec používaný pro těžbu kamene zalesnit a přeměnit v park. Po několika finančních sbírkách tu vznikl výletní hostinec a rozhledna. Poblíž najdete sportovní areál a také foto point.
 

Údolím Bílého Halštrova k zámku Kopaniny

Od rozhledny pokračuje modrá značka přes přírodní park Halštrov do Podhradí. To je turisticky ještě víc opomíjené než , přitom je plné zajímavých památek: naleznete tu

ruiny několik panských sídel s jedinou dochovanou věží, která slouží jako rozhledna, a unikátní kostel Dobrého pastýře, nejstarší evangelický kostel v někdejším Rakousku-Uhersku.

Poslední zastávkou je další sídlo Zedwitzů, zámek Kopaniny. Po silnici z Podhradí to jsou necelé tři kilometry, mnohem zajímavější ale je cesta lesem a po stezkách údolím Bílého Halštrova. Pokud nejste místní, název vám možná nic neříká, ale říčka Bílý Halštrov za hranicemi mění jméno na Weiße Elster a už jako velká řeka se přibližně po 250 kilometrech u města Halle se vlévá do Sály. Kdybyste chtěli vidět její pramen, musíte zamířit ještě o pár kilometrů dál k vesničce Výhledy. Cestou se můžete zastavit na občerstvení třeba v kavárně LP Vintage CoffeePodhradí anebo v bistru Fichtl ve Vernéřově.