Úvod > Kam pojedete? > Jihočeský kraj > Třeboňsko > Stříbřec

Stříbřec

Obec Stříbřec naleznete v jižních Čechách v krajině rybníků, mezi Třeboní a Chlumem u Třeboně. K obci přísluší ještě osady Libořezy a Mníšek. Název vesnice se odvozuje od stříbra, byť se v okolí dobývala jen železná ruda, která se převážela do nedalekého Chlumu.
Obec Stříbřec se nachází v turistické oblasti Třeboňsko, asi 13 km východně od Třeboně v krásné přírodě CHKO Třeboňsko. Ve Stříbci se zachovalo několik typických jihočeských stavění, proto má označení obec s chráněnou lidovou architekturou. Dominantou obce je novorománský kostel sv. Jana Nepomuckého z roku 1861. Za zmínku stojí také kovárna z konce 19. století a pomník padlým v 1. sv. války z roku 1921. V době okupace 1939 – 1945 se zde ukrýval spisovatel Ivan Olbracht (1882–1952); navštívil jej zde mj. i Vladimír Neff. Olbrachtův pobyt připomíná pomník v zahradě před školou.

Mezi nejstarší stavení v obci patří původně tvrz, později statek rodiny Hofbauerů, který často navštěvovala pěvkyně Ema Destinnová, žijící v nedaleké Stráži nad Nežárkou. Západně od obce poblíž krásného stříbřeckého mostu přes Novou řeku stojí na oblíbeném místě Emy Destinnové pomník a u něj památná dub Emy Destinové o stáří asi 350 let. Okolní krajina nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití, zejména milovníkům cyklistiky a vodních sportů. V okolích lesích lze v létě sbírat borůvky a na podzim pak houby.
 

Aktivity v obci Stříbřec

Dub Emy Destinové ve Stříbřeci

Mohutný dub letní má obvod kmene rovných 593 cm a je do něj zasazen obrázek Emy Destinnové, která v těchto místech často rybařila. Stáří stromu se odhaduje na 350 let. Místo doplňuje malý pomník a informační tabule.
Stříbřec, Jihočeský kraj

Letecké muzeum Libořezy

Na Třeboňsku ve vesničce Libořezy u Stříbce vzniklo jedinečné soukromé muzeum, které nesmí minout žádný milovník letadel.
Stříbřec, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v obci Stříbřec

Apartmány Za humny

Ubytování je možné ve stylových apartmánech až pro 6 osob je ideální pro skupinu spřátelených rodin, ale nejen pro ně.
Stříbřec, Jihočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Třeboňsko


Třeboňskem na kole do Nového Yorku, Paříže i Benátek

Kuriozní cyklovýlet nadchne všechny milovníky krásné přírody a recese. Představte si, že během jednoho dne procestujete Nový York, Paříž, Londýn, Bosnu i Benátky... na Třeboňsku je to možné. Nedaleko Suchdola nad Lužnicí se nachází řada malých osad, pojmenovaných právě po známých světových metropolích. Stačí jen šlápnout do pedálů a projet naší trasu, která vás zavede do všech těchto osad. Výlet začíná na nádraží v Suchdole nad Lužnicí (Suchdol zastávka) a končí na větším suchdolském nádraží (Suchdol nad Lužnicí vlaková stanice).
Suchdol nad Lužnicí, Výpravy za kuriozitami

Seznamte se s unikátní zříceninou na Táborsku

Zřícenina hradu Choustník, tyčící se na zalesněném vrcholku nad stejnojmennou obcí, je českou raritou. Je výjimečný tím, že jde ve skutečnosti o dvojhrad se dvěma věžemi. Když přijedete na Choustník za pěkného počasí, dohlédnete z jeho vrcholku až na Moravu, Šumavu a Brdy. Nechte se ovívat lehounkým větříkem a užívejte si, že tu nebývá mnoho turistů.

Ema Destinnová: příběh rybářky s překrásným hlasem

Černý nábytek, křišťálovou kouli, kostlivce důvěrně přezdívaného Ivánek, tajné chodby a tajné východy by člověk čekal snad v muzeu alchymie nebo v kabinetu kuriozit – ale kdepak, jste úplně vedle. Takhle si zařídila své bydlení ve Stráži nad Nežárkou slavná česká operní pěvkyně Ema Destinnová.
výlet do Stráže nad Nežárkou, Výlety s příběhem

Po stopách upíří princezny z Českého Krumlova

Znáte tajemný příběh kněžny Eleonory Amálie Schwarzenberg, která byla ve své době považována za nebezpečnou upírku? Pokud o tom slyšíte poprvé, vydejte se s námi do Českého Krumlova a Třeboně za pohnutým osudem této dobou stíhané ženy, které se již během života přezdívalo "upírská princezna".
Český Krumlov, Výpravy za kuriozitami