!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Výlety > Výpravy za kuriozitami > Třeboňskem na kole do Nového Yorku, Paříže i Benátek
Třeboňskem na kole do Nového Yorku, Paříže i Benátek
">

Třeboňskem na kole do Nového Yorku, Paříže i Benátek

Kuriozní cyklovýlet nadchne všechny milovníky krásné přírody a recese. Představte si, že během jednoho dne procestujete Nový York, Paříž, Londýn, Bosnu i Benátky... na Třeboňsku je to možné. Nedaleko Suchdola nad Lužnicí se nachází řada malých osad, pojmenovaných právě po známých světových metropolích. Stačí jen šlápnout do pedálů a projet naší trasu, která vás zavede do všech těchto osad. Výlet začíná na nádraží v Suchdole nad Lužnicí (Suchdol zastávka) a končí na větším suchdolském nádraží (Suchdol nad Lužnicí vlaková stanice).
CyklistéZatímco Suchdol nad Lužnicí znají všichni, kdo chtějí zdolat horní tok slavné jihočeské řeky Lužnice, nedaleký Rapšach znají jen místní, chataři, chalupáři a milovníci kuriozit. Součástí obce totiž je několik menších osad, často s velice exotickými názvy. Během několika hodin tu procestujete Velký a Malý London, Paris a Bosnu, o kousek dál leží Nový York a Benátky. Jak názvy vznikly? Podle jedné teorie exotická jména měla přilákat nové osadníky, podle jiné prý mělo jít o poděkování západním mocnostem po první světové válce, díky nimž se sporné (a do té doby rakouské) území Vitorazska připojilo k nově vzniklému Československu. Netřeba dodávat, že cedule s názvy jednotlivých osad se opakovaně stávají trofejemi sběratelů a na svém místě dlouho nevydrží.

CyklistéNáš výlet začneme na nádraží "Suchdol nad Lužnicí zastávka" odkud pokračujeme do obce Tušť a následně do odasy Nový York. Odtud sjedeme k Velké pískovně, kde se dá za příznivého počasí příjemně osvěžit. Po asfaltové silničce se dostanete do Paříže odkud přijedete k přírodní památce Pískovna u Dračice. Říčku Dračnici je třeba překonat směrem k Františkovu a pak pokračujte přírodní rezervací až na rozcestí, kde se dáte vpravo po cyklostezce 341 Paměti Vitorazska. Poblíž Tokániště objevíte Velký a Malý London i osadu Bosna. Osvěžit se můžete v Rašpachu a pak pokračujte k Nové Vsi nad Lužnicí, na Záblatí a do Dvorů nad Lužnicí. Trochu dršněji zní názvy obcí Hrdlořezy a Tři Facky, ale pak už se přiblížíte opět k Suchdolu nad Lužnicí. Posledním místem putování je osada Benátky, odkud je to co by kamenem dohodil k vlakové stanici Suchdol nad Lužnicí.