Strmilov

Město Strmilov najdete na Jindřichohradecku v Jihočeském kraji. Mezi místní zajímavosti patří to, že se rozkládá se po obou stranách historické česko-moravské zemské hranice.
strmilovMěsto Strmilov se nachází v turistické oblasti Česká Kanada. Jméno Strmilov vychází ze staročeského osobního jména Střemil. Mnoho zpráv o počátcích města se nedochovalo, nejstarší písemná zpráva o Strmilově pochází z roku 1255 a je pravděpodobně z doby krátce po jeho založení, protože je v ní Strmilov (Stremils) nazýván villa seu territorium. Do konce 17. století se dochovaly o městě jen kusé zprávy – táhla tudy výprava spojených saských vojsk proti Turkům, v kraji řádil 41 let mor a za třicetileté války tu 6 měsíců pobývalo vojsko vedené Antoniem Brucci a před krutostí cizích vojáků utíkali lidé do lesů. Větší škody než průchody vojsk působily časté požáry. Jeden z nejničivějších postihl celé město v září roku 1835. Tehdy vyhořelo 136 domů, kostel, škola, uhořeli tři lidé, byla zničena sklizená úroda. Po tomto pustošivém požáru dostal střed města novou podobu. Roku 1865 byla na zděný podstavec vyzdvižena socha sv. Trojice. Místo rybníčku, v němž se napájel dobytek a plavaly husy a kachny, byla r. 1879 upravena kašna, ale její současná podoba je až z roku 1935.

strmilovDne 24. srpna 1944 se nad Jindřichohradeckem odehrálo jedno drama 2. světové války, jedna z největších leteckých bitev na území České republiky. Americké bombardéry, které se vracely z náletu na rafinerii a letiště v Pardubicích, byly napadeny německými stíhačkami. Bitva trvala pouhých šest minut. Bylo sestřeleno šest amerických letounů a třicet německých stihaček. Oběti byly pohřbeny u kostela sv. Ondřeje.

Ve Strmilově a okolí se ukrývá mnoho zajímavého. Navštívit tu můžete například Strmilovské podzemí, tkalcovnu Kubák (exkurze po předchozí domluvě), přírodní bludiště, minigolfové hřiště a z památek kostel sv. Jiljí, evangelický kostel a mnoho zbytků zničených řopíků.

Aktivity ve městě Strmilov

Zámek Palupín

Zámek Palupín se nachází v jihovýchodní části vsi Palupín u Strmila, který leží mezi městy Jindřichův Hradec a Telč. Zámek v soukromém vlastnictví prochází zevrubnou rekonstrukcí. V budoucnu bude poskytovat zázemí kulturním a spolkovým akcím.
Strmilov, Jihočeský kraj

Tkalcovna Strmilov

Vydejte se poznat historii starobylé tkalcovské rodiny Kubáků ze Strmilova do Muzea tkalcovství. Prohlídku muzea můžete spojit s exkurzí přímo v rodinné tkalcovně, kde se vyrábí bytový textil ze 100% ovčí vlny a bavlny s tradičními i moderními vzory.
Strmilov, Jihočeský kraj

Statek Horní Dvorce u Strmilova

Statek Horní Dvorce je rodinná firma manželů Dubových, kteří v současné době hospodaří na historických zemědělských dvorech v Horních Dvorcích a v Palupíně. Jejich zájmem je chov ovcí pro produkci čistých přírodních potravin ze "statku", jako jsou sýry, jehněčí maso, uzeniny a další výrobky.
Strmilov, Jihočeský kraj

Zámek Česká Olešná

Přibližně tři kilometry od obce Strmilov na Jindřichohradecku se nachází zámek Česká Olešná, který je v soukromém vlastnictví. Zámek byl přestavěn po roce 1810 a od roku 1963 je chráněn jako kulturní památka. Česká Olešná je nejzápadnějším zámkem Moravy.
Strmilov, Jihočeský kraj

Výtvarná dílna Zahrádky – aktivně, šetrně pro radost

V ateliérovém prostoru můžete využít celoročně kurzy rukodělných a výtvarných dovedností.
Strmilov, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace ve městě Strmilov

Autokemp Komorník Strmilov

Autokemp Komorník leží v překrásné lesnaté krajině u obce Strmilov, na břehu rybníka Komorník, který má rozlohu 60 ha a délku 3,5 km. Můžete se zde ubytovat v chatkách nebo ve vlastních stanech či karavanech.
Strmilov, Jihočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Česká Kanada


Poznejte magické kouzlo České Kanady

"Přehlížíte nejromantičtější koutek české země, vlní se terén do kopců a tmaví se lesními porosty, díváte se na nesčetné hladiny nejen velkých rybníků, ale hotových jezer orámovaných hustými lesy". Těmito výstižnými slovy popsal krajinu mezi jihočeskými městy Nová Bystřice a Slavnonice spisovatel a novinář z Jindřichova Hradce Jan Arnošt Trpák. Traduje se, že to byl on, kdo jako první použil pro toto magické místo název Česká Kanada.

Bílá paní na Jindřichově Hradci láká na výlet

Bílé paní patří k nejpověstnějším strašidlům, která se na českých hradech, zámcích a tvrzích objevují. V široké paletě hradních a zámeckých strašidel patří také mezi zjevení nejdůstojnější, která se zpravidla jen tiše objevují, projdou kolem vás a zase mizí.
Jindřichův Hradec, Na hrady a zámky

Výlet v sedle kola Českou Kanadou po stopách úzkokolejky

Máte rádi železnice, ale také se cítíte dobře v sedle kola? Pak je tento výlet určen právě vám! Pokud si během cyklistické sezóny vzpomenete na romantickou jízdu vláčkem v České Kanadě, nemusí zůstat pouze u vzpomínek. Nádhernou krajinou luk a lesů se můžete projet po stopách této oblíbené železničky na trase dlouhé necelých 40 km. Start i cíl je v Nové Bystřici a během okružní cesty se ocitnete například u stanice v Senotíně, Kaprouně, v Kunžaku či Střížovic.
Nová Bystřice, Cesty krajinou