Úvod > Kam pojedete? > Liberecký kraj > Jizerské hory > Nové Město pod Smrkem

Nové Město pod Smrkem

Město ve Frýdlantském výběžku znají všichni milovníci horských kol. Na úpatí Smrku, v překrásné divoké přírodě severních svahů Jizerských hor, láká ke svezení síť singltrekových stezek, vůbec první síť speciálních tras pro terénní cyklisty, která v Česku vznikla.

Z historie města

Město bylo založeno v roce 1584, a šachovnicový půdorys s centrálním čtvercovým náměstím dodnes prozrazuje, že vznikalo podobně jako řada saských horních měst podle jasně daného stavebního plánu. Podnětem k jeho vzniku byly rudné žíly železa a především cínu, objevené v blízkém okolí. Kousek od náměstí stojí klasicistní kostel sv. Kateřiny, na západním okraji města pak najdete evangelický kostel ze začátku 20. století, původně nazývaný Lutherův hrad.
 

Singltreky pod Smrkem

Areál pro terénní cyklistiku Singltrek pod Smrkem nabízí trasy v úhrnné délce přes 80 kilometrů, které se vinou po úbočí Smrku, nejvyššího vrcholu Jizerských hor. Síť úzkých tras pro terénní cyklistiku navrhl světově uznávaný projektant stezek Dafydd Davis. V Novém Městě pod Smrkem najdete zázemí v Singltrek Centru u přírodního koupaliště na východním okraji města, další nástupní místo je Bikecentrum Libverda v Lázních Libverda. Singltreky získaly titul Evropské komunity sportu pro rok 2019 a zapsaly se tak na mapu nejvýznamnějších sportovních destinací Evropy.
 

Od mauzolea k pomníčkům v lesích

U hlavní silnice z Nového Města pod Smrkem k hranicím s Polskem leží hřbitov s impozantním mauzoleem rodiny Klingerů, zakladatelů zdejších textilních továren. Ve městě můžete navštívit secesní budovu lázní s bazénem, vířivkou a saunou, mezi oblíbená výletní místa patří také pramen novoměstské kyselky. Kuriozitou Jizerských hor je řada pomníčků, spojených se zajímavými příběhy. V okolí najdete například Streitův obrázek, Oslí buk, Enderův kříž, Rückertovu smrt a Körtelův obrázek u Červeného buku.

Turistická informační centra


Ubytování a restaurace

Horský apartmán Smrček

Horský apartmán Smrček

Nové Město pod Smrkem, Liberecký kraj