Úvod > Česká nej > Sportovní > Strahovský stadion v Praze - největší stadion v České republice i na světě
Sportovní

Strahovský stadion v Praze – největší stadion v České republice i na světě

V roce 1934 byl dokončen největší sportovní stadion na celém světě – pražský Strahov. Má dosud stále nepřekonanou megalomanskou kapacitu 240 000 míst. Nikde jinde na zeměkouli není většího stadionu.
Na pražském Strahovském kopci stojí Strahovský stadion. Dle některých zdrojů má největší rozlohou na světě. Jeho kapacita je více než 240 000 míst, z toho 50 000 k sezení a vejde se na něj 9 fotbalových hřišť. Po druhé světové válce vznikla jeho současná podoba. Konaly se zde všesokolské slety, spartakiády, později koncerty a veletrhy. Už při zběžném pohledu je však patrné, že zub času se na stadionu výrazně podepsal.

V roce 1926 byl podle návrhu architekta Ludvíka Čížka na Strahově dobudován stadion pro VIII. Všesokolský slet. S hliněným podkladem, písčitým cvičištěm a dřevěnými tribunami, které podpírala konstrukce z oceli a železobetonu. Na počátku 30. let se velký stadion přestavěl podle projektu architekta Aloise Dryáka. Už z nové prezidentské lože sledoval IX. Všesokolský slet v roce 1932 T. G. Masaryk, na jehož počest byl stadion pojmenován. Ve stejném roce architekti Balcárek a Kopp stavěli sousední stadiony, atletický a armádní. Do roku 1938, do doby konání posledního předválečného sletu, jubilejního X., se dokončila západní tribuna a dvě šestipatrové věže. V roce 1939 proběhla u příležitosti 50. narozenin Adolfa Hitlera vojenská přehlídka. Po válce se na stadionu shromažďovali Němci, kteří čekali na transport z Čech.

Ve druhé polovině 20. století Strahov hostil celostátní a později Československé spartakiády (celostátní 1955 – u příležitosti 10. výročí ukončení války, 1960, 1965 a Československá 1975, 1980, 1985). V roce 1961 se rekonstrukce dočkala východní tribuna, tehdy již spartakiádního stadionu, v takzvaném bruselském stylu. A vzniklo 11 pavilonů vysokoškolských kolejí. Dostavba stadionu probíhala až do roku 1980, kdy se stal ústředním sportovištěm ČSTV. Poslední spartakiáda se uskutečnila roku 1985, následně se konaly jen takzvané tělovýchovné slavnosti na malém stadionu. Obnovený XII. Všesokolský slet se za účasti prezidenta Havla odehrál v roce 1994 opět na velkém stadionu.

V 90. letech a také na začátku nového tisíciletí se na Strahově pořádaly koncerty slavných kapel (např. Rolling Stones v roce 1990 navštívilo asi 110 tisíc lidí) nebo bratrů Nedvědů (prý 60 tisíc diváků). Strahovský stadion v současnosti využívá AC Sparta Praha.
Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek

Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek

Petřínský vrch nabízí zábavu, přírodu, výhled, vzdělávání i historii. Vybere si tu opravdu každý. Vydejte se i vy do oázy klidu nad hlavním městem Prahou.

Sportovní stadion Strahov v Praze

Sportovní stadion Strahov v Praze

Vyjdete-li strmý kopec na Strahov, objeví se před vámi obrovský gigant, jehož nelze jen tak přehlédnout – sportovní stadion Strahov. Strahovský stadion patří díky své rozloze k největším stadionům na světě.