Úvod > Česká nej > Sportovní > Strahovský stadion v Praze – největší stadion v České republice i na světě
Sportovní

Strahovský stadion v Praze – největší stadion v České republice i na světě

V roce 1934 byl dokončen největší sportovní stadion na celém světě – pražský Strahov. Má dosud stále nepřekonanou megalomanskou kapacitu 240 000 míst. Nikde jinde na zeměkouli není většího stadionu.
Na pražském Strahovském kopci stojí Strahovský stadion. Dle některých zdrojů má největší rozlohou na světě. Jeho kapacita je více než 240 000 míst, z toho 50 000 k sezení a vejde se na něj 9 fotbalových hřišť. Po druhé světové válce vznikla jeho současná podoba. Konaly se zde všesokolské slety, spartakiády, později koncerty a veletrhy. Už při zběžném pohledu je však patrné, že zub času se na stadionu výrazně podepsal.

V roce 1926 byl podle návrhu architekta Ludvíka Čížka na Strahově dobudován stadion pro VIII. Všesokolský slet. S hliněným podkladem, písčitým cvičištěm a dřevěnými tribunami, které podpírala konstrukce z oceli a železobetonu. Na počátku 30. let se velký stadion přestavěl podle projektu architekta Aloise Dryáka. Už z nové prezidentské lože sledoval IX. Všesokolský slet v roce 1932 T. G. Masaryk, na jehož počest byl stadion pojmenován. Ve stejném roce architekti Balcárek a Kopp stavěli sousední stadiony, atletický a armádní. Do roku 1938, do doby konání posledního předválečného sletu, jubilejního X., se dokončila západní tribuna a dvě šestipatrové věže. V roce 1939 proběhla u příležitosti 50. narozenin Adolfa Hitlera vojenská přehlídka. Po válce se na stadionu shromažďovali Němci, kteří čekali na transport z Čech.

Ve druhé polovině 20. století Strahov hostil celostátní a později Československé spartakiády (celostátní 1955 – u příležitosti 10. výročí ukončení války, 1960, 1965 a Československá 1975, 1980, 1985). V roce 1961 se rekonstrukce dočkala východní tribuna, tehdy již spartakiádního stadionu, v takzvaném bruselském stylu. A vzniklo 11 pavilonů vysokoškolských kolejí. Dostavba stadionu probíhala až do roku 1980, kdy se stal ústředním sportovištěm ČSTV. Poslední spartakiáda se uskutečnila roku 1985, následně se konaly jen takzvané tělovýchovné slavnosti na malém stadionu. Obnovený XII. Všesokolský slet se za účasti prezidenta Havla odehrál v roce 1994 opět na velkém stadionu.

V 90. letech a také na začátku nového tisíciletí se na Strahově pořádaly koncerty slavných kapel (např. Rolling Stones v roce 1990 navštívilo asi 110 tisíc lidí) nebo bratrů Nedvědů (prý 60 tisíc diváků). Strahovský stadion v současnosti využívá AC Sparta Praha.
Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek

Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek

Petřínský vrch nabízí zábavu, přírodu, výhled, vzdělávání i historii. Vybere si tu opravdu každý. Vydejte se i vy do oázy klidu nad hlavním městem Prahou.

Sportovní stadion Strahov v Praze

Sportovní stadion Strahov v Praze

Vyjdete-li strmý kopec na Strahov, objeví se před vámi obrovský gigant, jehož nelze jen tak přehlédnout – sportovní stadion Strahov. Strahovský stadion patří díky své rozloze k největším stadionům na světě.

L'Etape Czech Republic by Tour de France 2023

L'Etape Czech Republic by Tour de France je závod pro amatéry na silničních kolech, kteří chtějí zažít atmosféru slavného závodu Tour de France. Start a cíl v Praze, trasy Středočeským krajem s délkou od 65 do 142 kilometrů, hvězdy světového pelotonu a tisíce diváků fandící podél trati.
Praha 6, Praha

Youlie a Foggy Dude v Klubu 007

Přijďte si zlepšit náladu během zkouškového období na koncert kapel Youlie a Foggy Dude!
Praha, Praha

Strahovský klášter s Obrazárnou – komentovaná vycházka

Poznejte historii a krásy jednoho z nejstarších, doposud fungujících, klášterů historického centra Prahy. Během vycházky si projdeme celý venkovní areál, ale navštívíme také starý konvent, včetně slavné Strahovské obrazárny.
Praha 1, Praha

Letní slavnosti staré hudby 2023 – Hudební Parnas

Múzické inspirace ve virtuózních suitách à la française.
Praha 1, Praha

Zapomenutý Nový Svět – komentovaná vycházka

Procházka areálem Strahovského kláštera a jedním z nejpůvabnějších míst Prahy – Novým Světem...
Praha 1, Praha

Zapomenutý Nový Svět – komentovaná vycházka

Procházka areálem Strahovského kláštera a jedním z nejpůvabnějších míst Prahy – Novým Světem...
Praha 1, Praha

Barokní podvečery – Omfalé & Hébé

Závěrečný koncert z jarní řady 23. cyklu Barokních podvečerů.
Praha 1, Praha

Já chci být člověk – zpráva Arnošta Lustiga hvězdám a nejen jim

Od 5. května do 4. září představuje Nadační fond Arnošta Lustiga ve Štefánikově hvězdárně v Praze mezinárodní putovní výstavu, jejímž cílem je promlouvat hlasem humanismu světového spisovatele Arnošta Lustiga.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Segway vyjížďka v Praze

Využijte jedinečnou šanci jak se odreagovat a vykoušet vozítko segway v Praze. Aktivita je vhodná pro rodiny, firmy i jednotlivce. Jednoduše si vyberte datum a čas vyjížďky z dostupných možností a užíjte si tento zážitek na maximum
Praha, Praha

Pomník kapely Visací zámek na Strahově

V Praze na Strahově byl postaven vůbec první punkový pomník hlavního města. Byl odhalen v červnu 2022 příležitosti 40. let působení skupiny Visací zámek. Podle autora pomníku, sochaře Davida Černého, má připomínat kiosek, kterému se říkalo stánek U Johna Debila.
Praha 6, Praha

Vyhlídka ze Strahova

Nedaleko točny autobusů na Strahově, za ventilačními komíny Strahovského tunelu, se nachází mimořádně poutavé vyhlídkové místo. Naskytne se vám odtud jedinečný pohled na Prahu, a to zejména na Smíchov a Košíře.
Praha 6, Praha

Paměť národa – aplikace pro chytré telefony

Aplikace Paměť národa je interaktivním průvodcem po místech, která jsou spojena s událostmi a příběhy 20. století. Určí vaši polohu a ukáže vám na mapě místa paměti ve vašem okolí.
Praha 5, Praha

Beach volejbal v Praze na Strahově

Letní plážové teplo v hale uprostřed zimy a na písku ... a v Praze! Ve Sportovním areálu Strahov najdete nejen vnitřní kurty na beachvolejbal, ale i venkovní hřiště.
Praha 6, Praha

Klub 007 Strahov

Klub 007 umístěný v areálu vysokoškolských kolejí na Strahově, mezi fanoušky nazývaný též strahovská Sedmička, patří k nejdéle sloužícím hudebním klubům v Praze.
Praha 6, Praha

Sportovní stadion Strahov v Praze

Vyjdete-li strmý kopec na Strahov, objeví se před vámi obrovský gigant, jehož nelze jen tak přehlédnout – sportovní stadion Strahov. Strahovský stadion patří díky své rozloze k největším stadionům na světě.
Praha 6, Praha

Squashcentrum Strahov

Jistě rádi si zahrajete vedle vrcholových hráčů a určitě se od nich něco nového naučíte. A pokud budete chtít více, na dvorec si můžete vzít trenéra.
Praha 6, Praha

Ubytování a restaurace

Restaurant Peklo na Strahově

Restaurant se nachází v původních prostorách vinného sklepa řádu Premonstrátů na Strahově. Restaurace Peklo je unikátním místem v původních prostorách jeskyně z 12. století. Užijte si ji při romantické večeři ve dvou.
Praha 1, Praha

Bistro Točna – občerstvení v tramvaji na Dlabačově

Zrekonstruovaná tramvajová smyčka Dlabačov přináší nevšední místo k odpočinku – na bývalé spartakiádní tramvajové točně, spojnici Pražského hradu, Strahova a Břevnova, vzniklo Bostro Točna ve starém tramvajovém vozu.
Praha 6, Praha

Lindner Hotel Prague Castle

Čtyřhvězdičkový Lindner Hotel Prague Castle, umístěný v historické budově ze 16. století, naleznete v klidné lokalitě a přitom v centru Prahy. Hotel v blízkosti Pražského hradu získal certifikát udržitelnosti Green Sign.
Praha, Praha

Hotel Pyramida Praha

OREA Hotel Pyramida**** Praha se nachází na pražském Strahově pár minut chůze od Strahovského kláštera, Lorety, Pražského hradu a Malé Strany. Je ideálním výchozím bodem pro toulky po historickém jádru Prahy nejen pro jejich blízkost od hotelu, ale i pro skvělé dopravní spojení.
Praha, Praha

Restaurace a hotel Nebozízek

Nachází se uprostřed Petřínského parku s krásným výhledem na Prahu.
Praha 1, Praha

Restaurace Malý Buddha – ve stínu Buddhy na pražském Pohořelci

Restaurace Malý Buddha na pražském Pohořelci patří k těm, které své hosty dokážou odnést daleko od vnějšího světa klidu a nespěchu. Pod soškami božstev dýmají vonné tyčinky, náladu podkresluje meditační hudba.
Praha 1, Praha

Restaurace Amunì – první slow food pizzerie v Praze

Italská kuchyně je synonymem pro pohostinnost, plné chutě a čerstvé suroviny. Když se k tomu přidají principy slow food kuchyně je zážitek dvojnásobný!
Praha 6, Praha

Restaurace Petřínské terasy

Restaurace Petřínské terasy se nachází na jednom z nejkrásnějších a nejromantičtějších míst starobylého města Prahy. Nachází se uprostřed východního svahu Petřínského kopce s naprosto neopakovatelným výhledem na celou Prahu.
Praha 1, Praha