Úvod > Co chcete dělat? > Paměť národa – aplikace pro chytré telefony
Zážitky

Paměť národa – aplikace pro chytré telefony

Aplikace Paměť národa je interaktivním průvodcem po místech, která jsou spojena s událostmi a příběhy 20. století. Určí vaši polohu a ukáže vám na mapě místa paměti ve vašem okolí.
Paměť národa je rozsáhlá sbírka vzpomínek pamětníků – mezinárodní projekt, na jehož vytváření se podílejí jednotlivci i instituce z České republiky i ze zahraničí. Jejím cílem je přehlednou a srozumitelnou formou zpřístupnit badatelům i široké veřejnosti individuální svědectví pamětníků významných dějinných událostí 20. století.

V databázi jsou uchovány celé nahrávky, ukázky z nahrávek, fotografie, deníky, archivní dokumenty a mnoho dalšího. Čím více sbírek, portrétů a svědectví se podaří shromáždit, tím pestřejší a srozumitelnější mozaika uplynulého století vznikne. Skrze svědectví pamětníků a pomocí ostatních historických pramenů chtějí autoři projektu ukázat podstatu nedemokratických režimů 20. století, nacismu a komunismu, a zkoumat fenomény, které je provázely. Skládají tak mozaiku ze vzpomínek tisíců jednotlivců, kteří se ocitli v mezní situaci a o své svědectví jsou ochotni se podělit. Zajímají se o důvody, proč se lidé chovali tak či onak, co mělo vliv na vývoj jejich názorů a postojů.

Spolu s aplikací si můžete projít zajímavá místa, kde se odehrály příběhy mnoha lidských osudů, například v předhůří Českého lesa, na Šumavě, v okolí Lidic či jáchymovských dolů a na řadě dalších míst. Díky aplikaci k vám začnou tato místa promlouvat. A to doslova. Vyprávějí o nich totiž lidé, které s místem spojuje osobní zkušenost. Navíc si můžete celý jejich příběh přečíst v textové podobě, prohlédnout historické i současné fotografie nebo si třeba naplánovat po místech paměti nedělní výlet. Aktuálně najdete na mapě Paměti národa 439 článků a příběhů, 316 míst paměti a 19 doporučených tras.

Provozovatel

Post Bellum

Na Hřebenkách 82/2909
150 00 Praha 5
Tel.:
+420 604 150 078
Email:
info@postbellum.cz
WWW:
www.postbellum.cz
WWW:
www.mistapametina...
GPS:
50,077541 14,388609
 
Region:
Praha
Město:
Praha 5
 

Časová náročnost

3,0 hodiny