Úvod > Česká nej > Průmysl > Verzatilka – mechanická padací tužka, která dobyla svět
Průmysl

Verzatilka – mechanická padací tužka, která dobyla svět

Jednou z věcí, kterou Češi dobyli svět, je tužka verzatilka. Vyrábí se od roku 1950 v Českých Budějovicích jako "mechanická padací tužka". Původně byl obal tužky dřevěný, ale v továrně Koh-i-noor Hardtmuth dřevo nahradili kovem.
Výhodou verzatilky je také samotné uchycení tuhy uvnitř i její snadný pohyb ven. Navíc díky hrotítku je možné tuhu snadno ostřit bez zdlouhavého ořezávání. Pokud tedy máte dobrou zásobu tuhy, nikdy vás učitelka geometrie nenachytá, že máte zlomenou nebo neořezanou tužkou. A navíc – klasickou verzatilkou bylo (teoreticky) možné napsat čáru o délce až 56 kilometrů!
 
První prototypy verzatilek, které jsou podle výrobce českým vynálezem, se objevily už v roce 1937. Podobné tužky začal později vyrábět také německý Stadler a další společnosti. Ve svých počátcích měly verzatilky ještě dřevěný plášť, kov byl totiž v předválečných časech příliš drahý. Hliník a dural byl tenkrát strategickou surovinou pro výrobu letadel a pro zbrojení. Mechaniku už ale měly tehdejší verzatilky klasickou včetně pružiny.
 

Verzatilka je verzatilní

Název tužky (verzatilka, někdy též versatilka) je odvozen od slova "verzatilní" – tj. proměnlivý, přizpůsobivý a odkazuje k tomu, že tuha je vyměnitelná. Klasická verzatilka má tvar šestihranu, který má řadu výhod, ať již jde o plochu pro značení, dobrý úchop, úsporné balení či o fakt, že šestihranná tužka se nikam neodkutálí. Byly velmi oblíbené mezi techniky, konstruktéry nebo designéry, kteří ocenili rychlou výměnu tvrdosti tuh, tloušťky či barvy.
 
Verzatilka se vyrábí ve dvou barevných provedení – s okrovým pláštěm či černým s bílým lemem a zlatým proužkem. Má jít o cílenou podobu s dřevěnými tužkami. Ochranná známka Versatil pro mechanické tužky byla zaregistrována roku 1937. Okrový plášť (tužky č. 1500) se vyrábí od roku 1946, černý plášť (tužky č. 1900) se vyrábí od roku 1966.
 

Mechanické tužky v současnosti

I v současnosti se v Koh-i-nooru verzatilky vyrábí, ročně jich vznikne na stovky tisíc kusů v každé variantě ročně a spolu s dalšími psacími potřebami je firma vyváží zhruba do osmdesáti zemí světa. Produkce je dokonce větší než za socialismu, kdy byl export omezen především na země sovětského bloku. Na rozdíl od jiných tužek Koh-i-nooru se verzatilky nikdy nevyráběly v Číně.
Koh-i-noor Hardtmuth – kvalita od roku 1790

Koh-i-noor Hardtmuth – kvalita od roku 1790

Dvorní knížecí architekt Joseph Hardtmuth položil roku 1790 základy podnikání, ze kterého jeho potomci, zejména syn Carl a vnuk Franz, vybudovali jednu z největších světových společností ve svém oboru. Z továrny Koh-I-Noor Hardmuth pochází řada významných inovací na poli vývoje psacích prostředků. Například samotná výroba grafitové tuhy z grafitu a jílu, patentovaná již v roce 1802, princip strojové výroby tužek či členění grafitových tužek podle tvrdosti tuhy do jednotlivých gradací 8B-10H, které brzy převzali ostatní výrobci jako celosvětový standard.

České značky: Koh-i-noor, Josef Hardmuth a slavné versatilky

České značky: Koh-i-noor, Josef Hardmuth a slavné versatilky

Minaret a Janohrad v Lednici, Dianin chrám anebo kolonáda na Rajstně u Valtic: To všechno jsou díla, u jejichž zrodu stál Josef Hardmuth. Vedle všech jeho slavných staveb by měl stát ještě pomník docela obyčejných tužek: patří mezi nejznámější Hardmuthovy vynálezy a kvůli jejich výrobě založil továrnu Koh-i-noor.

Carmina Burana

Dvě strhující kantáty z roku 1937.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Carmina Burana

Dvě strhující kantáty z roku 1937.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Hej Mistře v Jihočeském divadle

Jakub Jan Ryba, Adam Václav Michna z Otradovic – Oživlý příběh jihočeských Vánoc.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Hej Mistře v Jihočeském divadle

Jakub Jan Ryba, Adam Václav Michna z Otradovic – Oživlý příběh jihočeských Vánoc.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Tužkárna Koh-i-noor Hardtmuth v Českých Budějovicích

Mohutná tovární budova v českobudějovické ulici F. A. Gerstnera byla postavena během let 1847–1848 jako nové místo pro výrobu grafitových a následně i barevných tužek rakouského vynálezce a průmyslníka Josefa Hardtmutha. Továrna prohlídkové exkurze nenabízí.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Muzeum Koněspřežky v Českých Budějovicích

V letech 1825-1832 byla vybudována mezi městy České Budějovice a Linec železniční trať pro vozy tažené koňmi. O historii dráhy, životě sdrážních dělníků i současnosti strážních domků se dozvíte v domku č.1, v Mánesově ulici.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Zimní stadion České Budějovice – Budvar aréna

V areálu Zimního stadionu jsou provozovány dvě samostatné kryté haly s ledovou plochou a potřebným šatnovým a sociálním vybavením. V prostorách zimního stadionu je restaurace a denní bufet. Areál Zimního stadionu se nachází 500 m od historického centra Českých Budějovic.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Vodárenská věž České Budějovice

Komentované prohlídky Vodárenské věže z roku 1724. Součástí jsou dvě video-expozice o historii vodárenství v Českých Budějovicích. Zájemci také zavítají do přilehlého vodojemu, kde je čeká film o koloběhu vody. V sezoně 2022 otevřeno od 16.7., každou sobotu a neděli až do 4. září.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace

Jihočeské pivní stezky

V jižních Čechách můžete projít či projet šest pivních turistických tras. Jsou do nich zapojeny například Budvar, Samson, Dudák i řada minipivovarů. Na šesti pivních trasách lze ochutnat různá piva a navštívit okolní památky.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Kavárna Háječek 1925

V Českých Budějovicích najdete originální kavárničku v bývalém hudebním pavilonu v parku Háječek. Altánek se z chátrající stavbičky proměnil v moderní kavárnu s vnitřním i venkovním posezením.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Kavárna Borůvka v Českých Budějovicích

Kavárna Borůvka v Českých Budějovicích je místem, kde se lidé rádi potkávají. Můžete si zde dopřát výbornou kávu a vynikající "zdravé" domácí dorty a zákusky.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Restaurace café bar Karla IV. v centru Českých Budějovic

Za dveřmi restaurace naleznete stylové prostředí, kde útulnou a domácí atmosféru dokresluje velký otevřený krb. Ve sklepení se třpytí měděné pivní tanky, které vybízejí k ochutnání orošeného džbánku pivního moku, který známe již 170 let.
České Budějovice, Jihočeský kraj