Úvod > Česká nej > Průmysl > Koh-i-noor Hardtmuth – kvalita od roku 1790
Průmysl

Koh-i-noor Hardtmuth – kvalita od roku 1790

Dvorní knížecí architekt Joseph Hardtmuth položil roku 1790 základy podnikání, ze kterého jeho potomci, zejména syn Carl a vnuk Franz, vybudovali jednu z největších světových společností ve svém oboru. Z továrny Koh-I-Noor Hardmuth pochází řada významných inovací na poli vývoje psacích prostředků. Například samotná výroba grafitové tuhy z grafitu a jílu, patentovaná již v roce 1802, princip strojové výroby tužek či členění grafitových tužek podle tvrdosti tuhy do jednotlivých gradací 8B-10H, které brzy převzali ostatní výrobci jako celosvětový standard.
Světový výrobce kancelářských, psacích, školních a výtvarných potřeb Koh-i-noor Hardtmuth sídlí v Českých Budějovicích. Firma byla založena roku 1790 Josefem Hardtmuthem ve Vídni, rozhodnutím jeho syna Carla Hardtmutha byla výroba kameniny a tužek přeložena roku 1848 (kvůli lepší žel. dopravě a bližšímu zdroji surovin) do Budějovic. V roce 1802 byl získán patent na tuhy s přesným poměrem grafitu a jílu, které psaly měkce a lehce. Celou firmu pak v roce 1881 zdědil jeho synovec Franz, který výrobu v rodinném podniku značně zmodernizoval. A byl to on, kdo doslova způsobil senzaci svou žlutou tužkou. Roku 1896 byla zaregistrována ochranná známka slona (můžete jej dodnes vidět na bílé gumě) jako pátá nejstarší obrazová známka na světě.
 
Firma jako první na světě zavedla výrobu tužky (označené č. 1500) v 19 gradacích tvrdosti a se světlou úpravou povrchu, právě ve žluté barvě. Ikonický tužka (jež se vyrábí dodnes) získala roku 1900 na světové výstavě v Paříži zlatou medaili.
 
V roce 1910 byla firma Koh-i-noor Hardtmuth největší a nejmodernější tužkárnou na světě s pěti pobočnými závody a 32 prodejními filiálkami po celém světě včetně Japonska. O dvacet sedm let později (roku 1937) přišla na svět další známá tužka – verzatilka umožňující výměnu tuhy. Změnu tehdy uvítali hlavně technici a konstruktéři, kteří si často potřebovali měnit různé tvrdosti tuhy. Vynález také šetřil dřevo i tuhu samotnou.
 
Po roce 1945 byl podnik znárodněn a po revoluci 1989 byla továrna zprivatizována. Dnes je jedním z největších světových producentů a distributorů uměleckých, školních a kancelářských potřeb. Tužky z českobudějovické továrny putují do téměř osmdesáti zemí světa
 

Tužky H, HB, B, F

Tužka je tvořena tuhou v dřevěném obalu. Grafit zajišťuje barevnou stopu, jíl tuhu zpevňuje a tím určuje tvrdost tužky. Čím více grafitu obsahuje, tím je měkčí a snáze se s ní kreslí, více se ale rozmazává. Vyhledávají ji proto umělci, hodí se na výtvarné aktivity. Naopak tuhy s vyšším podílem jílu jsou tvrdší a jsou vhodné na přesné, ostré čáry, tedy např. na již zmíněné rýsování.

O zdokonalení technologie výroby grafitových tuh se postaral vnuk zakladatele Franz Hardtmuth. Jím vylepšené, tzv. „české mlýny“ zpracovávaly surovinu kvalitněji a rychleji a navíc umožňovaly měnit poměr grafitu a jílu a upravovat dobu mletí a tím produkovat různé stupně tvrdosti tuhy. Současně s tím se rozšiřoval i sortiment vyráběného zboží. Byl to právě Franz, který zavedl novou stupnici na označování tvrdosti tužek (měkké tužky byly označeny písmenem B, střední HB, tvrdé H a speciální stenografická gradace písmenem F). Písmeno H značí Hardtmuth, B označuje německý název města České Budějovice, tedy Budweis a F je pak iniciála Franzova jména. Řada zahraničních výrobců později převzala toto značení, nicméně jeho vysvětlení bývá velmi často chybně interpretováno.
 

Koh-i-noor je Hora světla

Koh-i-noor (Hora světla) je název pro diamant žluté barvy, použitý v britských korunovačních klenotech, jeden z největších a nejkrásnějších známých drahokamů. V surovém stavu vážil 186 karátů. Stará pověst vypráví, že drahokam byl umístěn v oku staroindického boha. Když kámen poprvé viděli perští dobyvatelé Indie proti slunci zvolali „Koh-I-Noor“ („hora světla“). Odtud tedy jeho název.
 
Po mnohých dobrodružstvích spojených s vraždami, mučením a vězněním jeho majitelů jej darem dostala anglická královna Viktorie. Diamant byl v královském klenotnictví přebroušen (jeho hmotnost klesla na 106 karátů) a je zasazený v koruně anglické královny. Po úspěchu ikonické žluté tužky 1500 došlo roku 1894 k převzetí jména Koh-I-Noor do názvu firmy.
Verzatilka – mechanická padací tužka, která dobyla svět

Verzatilka – mechanická padací tužka, která dobyla svět

Jednou z věcí, kterou Češi dobyli svět, je tužka verzatilka. Vyrábí se od roku 1950 v Českých Budějovicích jako "mechanická padací tužka". Původně byl obal tužky dřevěný, ale v továrně Koh-i-noor Hardtmuth dřevo nahradili kovem.

České značky: Koh-i-noor, Josef Hardmuth a slavné versatilky

České značky: Koh-i-noor, Josef Hardmuth a slavné versatilky

Minaret a Janohrad v Lednici, Dianin chrám anebo kolonáda na Rajstně u Valtic: To všechno jsou díla, u jejichž zrodu stál Josef Hardmuth. Vedle všech jeho slavných staveb by měl stát ještě pomník docela obyčejných tužek: patří mezi nejznámější Hardmuthovy vynálezy a kvůli jejich výrobě založil továrnu Koh-i-noor.

Tužkárna Koh-i-noor Hardtmuth v Českých Budějovicích

Tužkárna Koh-i-noor Hardtmuth v Českých Budějovicích

Mohutná tovární budova v českobudějovické ulici F. A. Gerstnera byla postavena během let 1847–1848 jako nové místo pro výrobu grafitových a následně i barevných tužek rakouského vynálezce a průmyslníka Josefa Hardtmutha. Továrna prohlídkové exkurze nenabízí.

Vědomostní soutěž pro děti a mládež do 16 let

Soutěž.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Čeho si ceníme na cenných stavbách

Výstava seznamuje návštěvníky s architekturou celého 20. století v jižních Čechách.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Pohádkové Vánoce Vojtěcha Kubašty v Jihočeském muzeu

Vypravte se s námi do kouzelného světa umění Vojtěcha Kubašty. Prozkoumejte barevný svět plastických betlémů, mistrovské ilustrace pohádkových knih i celkový průřez dílem, které dělá radost dětem i dospělým již celá desetiletí.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Kameny pro krásu i dekoraci

Výstava přibližuje svět drahých kamenů prostřednictvím šperků, dekoračních předmětů nebo užitého umění a prezentuje rovněž ukázky přírodních hornin a minerálů ze sbírek Jihočeského muzea.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Výstava Umění černé Afriky v Jihočeském muzeu

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích si připravilo unikátní výstavu Umění černé Afriky, tedy umění části afrického kontinentu jižně od Sahary. Přiblíží rituální masky a sošky, které jsou důležité pro africké kmeny, textilie, hudební nástroje i šperky.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Talk show Posedlí Dakarem 2024 v Českých Budějovicích

Talk show Posedlí Dakarem zažilo vloni 6 000 fanoušků českého Dakaru. A to napříč celou republikou. Letos zavítáme i do nových míst! Těš se na dokonalý mix zábavných historek a extrémních zážitků, které posádka MM Technology zažije během honby za beduínem na Rally Dakar 2024.
České Budějovice, Jihočeský kraj

NN Night Run České Budějovice

Sobota 5. října 2024.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Petr Špaček & band – Vánoční koncerty

Petr Špaček již třetím rokem vyráží s početnou sestavou na vánoční turné. Přijďte zažít jedinečné vánoční violoncellové koncerty s nabitým programem. Na koncertech kromě Petra Špačka a jeho bandu vystoupí i dívčí pěvecká kapela – Sedmikrásky.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Tužkárna Koh-i-noor Hardtmuth v Českých Budějovicích

Mohutná tovární budova v českobudějovické ulici F. A. Gerstnera byla postavena během let 1847–1848 jako nové místo pro výrobu grafitových a následně i barevných tužek rakouského vynálezce a průmyslníka Josefa Hardtmutha. Továrna prohlídkové exkurze nenabízí.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Muzeum Koněspřežky v Českých Budějovicích

V letech 1825-1832 byla vybudována mezi městy České Budějovice a Linec železniční trať pro vozy tažené koňmi. O historii dráhy, životě sdrážních dělníků i současnosti strážních domků se dozvíte v domku č.1, v Mánesově ulici.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Přírodní památka Údolí Lužnice a Vlásenického potoka

Evropsky významná lokalita Přírodní památka Údolí Lužnice a Vlásenického potoka byla vyhlášena v rámci soustavy Natura 2000 na podzim 2023. Nachází se jižně od Dražic u Tábora a jedná se o jednu z druhově nejpestřejších oblastí v tomto regionu.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Zimní stadion České Budějovice – Budvar aréna

V areálu Zimního stadionu jsou provozovány dvě samostatné kryté haly s ledovou plochou a potřebným šatnovým a sociálním vybavením. V prostorách zimního stadionu je restaurace a denní bufet. Areál Zimního stadionu se nachází 500 m od historického centra Českých Budějovic.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Vodárenská věž České Budějovice

Komentované prohlídky Vodárenské věže z roku 1724. Součástí jsou dvě video-expozice o historii vodárenství v Českých Budějovicích. Zájemci také zavítají do přilehlého vodojemu, kde je čeká film o koloběhu vody.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Kachna na prameni – šifrovací hra v Českých Budějovicích

Umíte si ale představit, že by zmizela voda? To je tématem nové hry s vodní tématikou, kterou si nově můžete zahrát v Českých Budějovicích. Přenese vás do ne příliš vzdálené budoucnosti. Do dne, kdy obyvatelé Českých Budějovic otočili vodovodním kohoutkem a vůbec nic se nestalo...
České Budějovice, Jihočeský kraj

Letní kino Háječek v Českých Budějovicích

Letní kino Háječek vzniklo v 50. letech 20. století. Jedinečné českobudějovické letní kino, kde si můžete užít hvězdy na plátně i obloze. Přijďte strávit večer ve společnosti dobrého jídla, pití a filmů pod noční oblohou v centru Českých Budějovic.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Socha Čevava u Vodárenské věže v Českých Budějovicích

Plastika v zahradě zrekonstruovaného areálu Vodárenské věže je dílem sochařky a keramičky Alexandry Koláčkové. Původně se jmenovala „Zvíře“, ovšem hlasování českobudějovické veřejnosti bylo její jméno změněno na Čevavu.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace

Jihočeské pivní stezky

V jižních Čechách můžete projít či projet šest pivních turistických tras. Jsou do nich zapojeny například Budvar, Samson, Dudák i řada minipivovarů. Na šesti pivních trasách lze ochutnat různá piva a navštívit okolní památky.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Kavárna Háječek 1925

V Českých Budějovicích najdete originální kavárničku v bývalém hudebním pavilonu v parku Háječek. Altánek se z chátrající stavbičky proměnil v moderní kavárnu s vnitřním i venkovním posezením.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Hotel v Centru

Hotel v Centru se nachází v Českých Budějovicích, jen 100 metrů od náměstí Přemysla Otakara II.,
České Budějovice, Jihočeský kraj

Kavárna Borůvka v Českých Budějovicích

Kavárna Borůvka v Českých Budějovicích je místem, kde se lidé rádi potkávají. Můžete si zde dopřát výbornou kávu a vynikající "zdravé" domácí dorty a zákusky.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Budějovická kávová stezka

Vyrážíte do Budějovic a nebo ve městě bydlíte? Máte rádi kávu? Tak výborně, tahle hra je přesně pro vás! Chtěli jsme vás motivovat, abyste objevovali kavárny ve městě, a tak jsme pro vás připravili Budějovickou kávovou stezku.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Restaurace Zvon České Budějovice

Restaurace Zvon v Českých Budějovicích, zařazená do sítě Pilsner Urquell Original Restaurant s tradicí a zkušeností, nabízí kvalitní českou, rakouskou a nově také farmářskou kuchyni.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Hotel Dvořák v Českých Budějovicích

Ubytování v historickém centru města Českých Buděojvic, přímo na náměstí Přemysla Otakara II. Využít zde můžete podzemní garáže, ubytovat se lze také v rodinných mezonetových pokojích. Snídaně se podává formou švédských stolů.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Grandhotel Zvon České Budějovice

Grandhotel Zvon s nádherným výhledem na historické náměstí Českých Budějovic nabízí komfortní ubytování.
České Budějovice, Jihočeský kraj