Úvod > Česká nej > Přírodní > Chýnovská jeskyně - nejstarší zpřístupněná jeskyně v České republice
Přírodní

Chýnovská jeskyně – nejstarší zpřístupněná jeskyně v České republice

První zpřístupněná jeskyně na území Česka byla objevena při práci v lomu a v roce 1868. Dodnes jsou zachována původní kamenná schodiště. Strmé chodby jeskyně spadají až do hloubky 41 metrů na hladinu podzemního toku. Délka turistické trasy je 220 m a teplota vzduchu 5-9°C.
Chýnovská jeskyně východně od Tábora byla objevena při těžbě v lomu v druhé polovině 19. století a nedlouho po svém objevu byla zpřístupněna veřejnosti. Největší ozdobou této jeskyně nejsou krápníky, ale barevné stěny a stropy, kde se bílý, žlutý a hnědě zabarvený mramor střídá s tmavými vrstvami amfibolitů. Celková délka jeskynního systému je více než 1,2 km, turisté si při 40minutové prohlídce projdou okolo 220 m.

V jeskyni je i zimoviště 10 druhů netopýrů žijících na našem území a v jeskyních je možné každý rok navštívit akci „Mezinárodní noc netopýrů“, kde se můžete těšit na zajímavé přednášky odborníků nebo ukázky živých netopýrů.

Systém jeskyně dosud zahrnuje více než 1,5 km prozkoumaných a zdokumentovaných chodeb vytvořených v několika odvodňovacích úrovních, přičemž nejnižší úrovně jsou trvale zatopeny vodou. Na základě hydrogeologických a geofyzikálních výzkumů lze předpokládat, že systém je daleko rozsáhlejší, než jsou dosud objevené prostory. Z celkové délky jeskyně je 260 m chodeb upraveno a zpřístupněno veřejnosti.
Chýnovská jeskyně – unikát s mimořádně pestrým zbarvením stěn

Chýnovská jeskyně – unikát s mimořádně pestrým zbarvením stěn

Chýnovská jeskyně byla objevena roku 1863 při práci v lomu. Roku 1868 se po úpravách stala první turisticky zpřístupněnou jeskyní na území České republiky. Největší ozdobou této jeskyně nejsou krápníky, ale barevné stěny a stropy rozmanitých tvarů.

Oslavy 150 let Chýnovské jeskyně pokračují

Oslavy 150 let Chýnovské jeskyně pokračují

Po červencovém programu přichází další část oslav 150 let Chýnovské jeskyně. 12. října jste zváni na seminář 150 let Chýnovské jeskyně do kulturního domu i na prohlídku jeskyně.

Chýnovská jeskyně byla turistům zpřístupněna před 150 lety

Chýnovská jeskyně byla turistům zpřístupněna před 150 lety

První zpřístupněná jeskyně na území Česka, objevená při práci v lomu v roce 1863, slaví letos 150 let od svého otevření turistům. Podzemní krásu střídajících se barevných amfibolitů a vápenců, které na stěnách jeskyně hrají všemi barvami mohli turisté poprvé spatřit roku 1868.

Když je horko nebo prší, schovejte se do jeskyní

Když je horko nebo prší, schovejte se do jeskyní

Návštěvy jeskyní zcela určitě patří mezi oblíbené cíle rodinných výletů, a to nejen v období velkých veder či dešťů. Přitahují nás sem fascinující podzemní komplexy plné krápníků, podzemních jezírek, řek a netopýrů. Objevte krásy českých a moravských jeskyní a vydejte se na dobrodružnou cestu hlubinami země.

Vzhůru dolů, do krasových jeskyní

Vzhůru dolů, do krasových jeskyní

Jeskyňářství je dnes možná jedním z posledních koníčků či povolání, kdy je ještě stále možné objevit nový kus světa, na kterém nikdo před vámi nestanul. U nás se to sice stává už jenom zřídka, protože naše jeskyně jsou velmi dobře zmapovány, ale stát se to může. Právě ta možnost neznámého, co se ukrývá ve tmě, tajemství prostor, o nichž nic nevíme, dělá z jeskyní vyhledávaný cíl výletů, jak rodin s dětmi, tak mladých. V jeskyni bydleli naši předkové a v jeskyni se ukrývají přírodní i naloupené poklady… Je to jeskyně, kterou popisuje Platón ve svém podobenství. Je kolem nich cosi, co nás přitahuje. Tak se nechte pozvat do těch nejkrásnějších z nich.

Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

V letním žáru či v podzimních plískanicích jsou ideálním útočištěm. Jeskyně každoročně navštíví statisíce turistů různých cílových, zájmových a věkových skupin z domova i zahraničí. Jsou také často vyhledávaným objektem filmařů pro natáčení pohádek, dokumentárních pořadů apod. V současné době je u nás možné navštívit 14 jeskyní, které spadají do Správy jeskyní ČR. Zatímco některé jeskyně jsou otevřeny téměř celoročně, jiné se otevírají pouze na pár dní v roce. Které to jsou vám prozradí Kudy z nudy. Takže: vzhůru do podzemí!

Ubytování a restaurace

Klub Garage Tábor s vlastním pivem

Klub Garage Tábor s vlastním pivem

Tábor, Jihočeský kraj
Resort Mlýn

Resort Mlýn

Černovice, Kraj Vysočina