ÚvodAktualityMezinárodní varhanní festival Olomouc rozezní největší varhany na Moravě
Kultura

Mezinárodní varhanní festival Olomouc rozezní největší varhany na Moravě

  • 2. září 2024
Mezinárodní varhanní festival Olomouc nabídne během svého 56. ročníku špičkové interpretační výkony i mezinárodní zastoupení umělců. Festival opět hostí chrám sv. Mořice se slavnými a nedávno zrekonstruovanými Englerovými varhanami. Důraz je letos kladen na odkaz českých skladatelů a významné letošní výročí Bedřicha Smetany. Krásu varhanní hudby si vychutnáteod 2. do 16. září 2024.
varhanyPo nedávné rekonstrukci Englerových varhan, které jsou s 8 tisíci píšťalami největšími varhanami na Moravě, se Mezinárodní varhanní festival Olomouc vrací opět do kostela sv. Mořice, kde probíhá většina z festivalových koncertů. To nejlepší z varhanní hudby, dramaturgii složenou z široké škály stylových období a autorů, monumentální svatomořické varhany i dlouholetý fenomén festivalu, varhanní improvizace – na to vše se diváci mohou opět těšit od 2. do 16. září 2024. Návštěvníci festivalu mohou slyšet svatomořické varhany, které prošly nedávno náročnou opravou. Náročnost rekonstrukce byla především v tom, že se jedná o velký nástroj nejen co do počtu píšťal, ale i kombinací ovládání mechanicko-elektrické traktury. Unikátní je letošní oslava Roku české hudby, kterou v programech festivalu organizátoři rovněž zohlednili.

MVFFestival nabídne pět  koncertů v chrámu sv. Mořice vždy v pondělí a ve čtvrtky od 19 hodin. Posluchačům se představí Karel Martínek, Johann Vexo, Giampaolo Di Rosa), Franz Hauk a Linda Sítková .

Vstupenky v ceně 300 Kč (zlevněná 200 Kč) lze zakoupit na webu Moravské filharmonie Olomouc, v Informačním centru v budově olomoucké radnice na Horním náměstí, anebo hodinu před začátkem přímo na místě koncertu.
 

Nejstarší varhanní festival v ČR

varhanyMezinárodní varhanní festival Olomouc je nejstarším a nejvýznamnějším varhaním festivalem u nás a také významnou událostí svého druhu v celosvětovém měřítku. Festival založil varhaník, a organolog Antonín Schindler (1925–2010). Koná se v Olomouci bez přerušení již od roku 1969. Domovským kostelem, resp. nástrojem varhanního festivalu jsou Englerovy varhany v kostele svatého Mořice v Olomouci. Tento nástroj je se svými pěti manuály, 95 rejstříky a bezmála osmi tisíci píšťalami největšími varhanami na Moravě. V minulosti se na festivalu představily interpretační špičky z celého světa a Mezinárodní varhanní festival Olomouc tak patří k pevným kulturním a společenským událostem města Olomouce i české hudební kultury.
Česko-francouzské varhanní dialogy

16. 9.
Česko-francouzské varhanní dialogy

V závěru olomouckého festivalu usedne za Englerovy varhany jediná dáma letošního ročníku, špičková česká varhanice Linda Sítková. Svým recitálem složí poctu české tvorbě, kterou bude konfrontovat s odkazem francouzských mistrů.

Největší varhany na Moravě  –  varhany sv. Mořice v Olomouci

Největší varhany na Moravě – varhany sv. Mořice v Olomouci

Olomoucký gotický proboštský farní kostel má největší varhany na Moravě. Postavil je známý varhanář ze slezské Wroclawi Michael Engler a poprvé zahrály v předvečer svátku svatého Mořice 21. září 1745. Varhany mají pět manuálů, 95 rejstříků a 7884 píšťal.

Mezinárodní varhanní festival Olomouc 2024

12. 9.
Mezinárodní varhanní festival Olomouc 2024

Mezinárodní varhanní festival již více než půlstoletí neodmyslitelně patří ke kulturnímu životu Olomouce. I v roce 2024 bude hostitelem festivalu chrám sv. Mořice se slavnými Englerovými varhanami.

Kostel sv. Mořice v Olomouci Památky

Kostel sv. Mořice v Olomouci

Kostel svatého Mořice je pozdně gotický trojlodní kostel s křížovou klenbou. Kostel má dvě nesymetrické hranolové věže a největší varhany na Moravě, pocházející z roku 1745. Nově zrekonstruovaný kostel sv. Mořice otevřel v roce 2021 vyhlídkovou věž.

7 věcí, které nevíte… o filharmoniích, orchestrech a kapelách

7 věcí, které nevíte… o filharmoniích, orchestrech a kapelách

V rámci oslav Roku české hudby 2024 kolem našich uší neproplouvá jen hudba. Občas slyšíme výrazy z hudební terminologie, které sice známe, ale ne příliš důvěrně. Pojďte s Kudy z nudy otevřít vrátka do světa hudby a zjistit, co se skrývá za slovem filharmonie.

Seznamte se: saxofony pro Billa Clintona, cimbál, MyCello a další české hudební rarity

Seznamte se: saxofony pro Billa Clintona, cimbál, MyCello a další české hudební rarity

O českých zemích se kdysi mluvilo jako o konzervatoři Evropy a díky tomu se zrodilo i okřídlené úsloví „co Čech, to muzikant“. Možná už tak docela neplatí, ale o skvělé hudební nástroje z Česka je ve světě stále zájem. Zdaleka nejde jen o klasiku, na Kudy z nudy vám představíme skutečné hudební rarity – třeba cimbál, MyCello, největší varhany anebo dva saxofony Billa Clintona.

Duchovní Olomouc: tipy na spirituální cesty za chrámy a kostely do hanácké metropole

Duchovní Olomouc: tipy na spirituální cesty za chrámy a kostely do hanácké metropole

Olomouc je po Praze nejrozsáhlejší městskou památkovou rezervací v ČR. Jen pár kroků od Horního náměstí se tyčí výjimečná stavba gotického kostela sv. Mořice, která se pyšní jedněmi z největších varhan v Evropě. Mezi Horním a Dolním náměstím se můžete proplétat romantickými uličkami, kde narazíte na kostel sv. Michala s trojící barokních kopulí dotvářejících charakteristické panorama města nebo kapli sv. Jana Sarkandra, kde byl na místě původní věznice umučen kněz Jan Sarkander. V Dómské ulici spatříte monumentální novogotickou katedrálu sv. Václava a areál bývalého přemyslovského paláce, kde nyní sídlí Arcidiecézní muzeum. Nedaleko Václavského náměstí stojí také Arcibiskupský palác, který je jediným veřejnosti zpřístupněným sídlem arcibiskupa ve střední Evropě.

Olomouc

Olomouc

Zveme vás na příjemnou ochutnávku města Olomouc, kde na vás čekají monumentální památky, zajímavé festivaly, domácí pivo i tradiční olomoucké tvarůžky.

Katedrála sv. Václava v Olomouci Památky

Katedrála sv. Václava v Olomouci

Katedrála sv. Václava je dominantou města Olomouce a to především svojí hlavní věží, jejíž výška je 102 m. Věž katedrály je zároveň nejvyšší novogotickou věží v České republice.

Jižní věž katedrály sv. Václava v Olomouci – nejvyšší kostelní věž Moravy Památky

Jižní věž katedrály sv. Václava v Olomouci – nejvyšší kostelní věž Moravy

Jižní věž katedrály sv. Václava v Olomouci je se svými 100,65 metry nejvyšší kostelní věží na Moravě a současně druhou nejvyšší církevní věží v České republice. Zároveň ukrývá druhý největší zvon v Česku. Zajímavostí jsou také dómské varhany, které patří k nejlepším romantickým nástrojům v ČR.

Varhany: kde uslyšíte ty nejstarší a největší?

Varhany: kde uslyšíte ty nejstarší a největší?

Varhanní festivaly a koncerty jsou skvělou příležitostí k prozkoumání pozoruhodných hudebních nástrojů, které, ač jsou téměř v každém kostele, často přehlížíme. Jak vlastně varhany vznikly, odkud k nám varhanní tradice přišly a kde objevíte skutečně unikátní nástroje?

Další aktuality

Spanilá jízda veteránů Trofeo Niké pozdraví Radegasta i děda Praděda

Podhorská jízda veteránů Trofeo Niké letos zamíří na území tří moravských krajů: Zlínského, Olomouckého a Moravskoslezského. Kolona více než 30 historických vozidel, vyrobených mezi lety 1917–1986, mj. vyjede po vlastní ose k Horskému hotelu Tanečnica na Pustevnách nebo k hotelu Ovčárna na Pradědu. Letošní, již 24. ročník Podhorské jízdy veteránů Trofeo Niké, se pojede jako memoriál legendárního automobilového závodníka Karla Lopraise u příležitosti jeho nedožitých 75. narozenin.
10. září 2024 12:00
Zážitky, Olomoucký kraj

V Prostějově navštivte o víkendu Hanácké slavnosti

U příležitosti tradičních prostějovských hodů – svátku kostela Povýšení svatého Kříže, se konají v Prostějově v sobotu a neděli 14. a 15. září 2024 už po 42. Prostějovské hanácké slavnosti. Tradiční lidový jarmark s celodenním kulturním programem a přehlídkou hanáckých souborů je největší folklorní slavnost ve městě, kde se občanům a návštěvníkům města představují folklorní soubory, cimbálové muziky, ale i kapely jiných žánrů a folklorní soubory z dalších etnografických oblastí. V sobotu začíná program v 14:00 a v neděli už od 8:00 hodin.
9. září 2024 16:00
Kultura, Olomoucký kraj

Mladečské jeskyně mají svou Kromaňonku, jmenuje se Mlada

Mlada – tak byla pojemnována sedmnáctiletá žena, která před 31 tisíci lety za doby kamenné pobývala v Mladečských jeskyních na Olomoucku. Jméno Kromaňonky navrhovala na jaře 2024 veřejnost a z desítek nejrůznějších návrhů vybrala porota deset nejzajímavějších. Nejvíce hlasů získala právě Mlada.
30. srpen 2024 15:00
Příroda, Olomoucký kraj

Pivovarské slavnosti Holba lákají do Hanušovic

Hanušovický pivovar se v sobotu 31. srpna 2024 rozezní skvělou hudbou na dvou scénách, na čepu budou jesenické legendy a slavnostně se narazí soudek Jubilejního ležáku ke 150. výročí pivovaru Holba. Návštěvníci mohou projít školou čepování piva i pivovarem pod vedením odborníků.
30. srpen 2024 6:00
Gurmánská turistika, Olomoucký kraj

Muzeum olomouckých tvarůžků v Lošticích si připomíná 115 let od pořízení historické fotografie

Před 115 lety byla pořízena první historická fotografie, která zachytila Aloise Wesselse a jeho zaměstnance při výrobě tvarůžků v Lošticích. Tento snímek, pořízený na dvoře domu č. 57 na ulici Palackého, připomíná nejen dlouhou tvarůžkovou historii, ale i trvalou spojitost s místem, kde výroba Olomouckých tvarůžků dodnes probíhá.
29. srpen 2024 14:00
Gurmánská turistika, Olomoucký kraj

Vydejte se zlatými horami po stopách zlatokopů

Okolí Zlatých Hor ukrývá kouzlo panenské přírody i tajemství středověkých štol. Zlatohorská hornická naučná stezka prochází nejvýznamnějšími hornickými památkami u Zlatých Hor, z nichž bylo deset vyhlášeno za kulturní památky. Za dobrodružstvím dávných zlatokopů se vydejte také do skanzenu zlatorudných mlýnů – ukáží vám zde drcení zlaté rudy a při troše štěstí si kousíček zlata můžete odnést domů.
24. srpen 2024 6:00
Letní sporty, Olomoucký kraj

Poznejte královská města Moravy a Slezska

Čeští králové rozšiřovali svou moc nejen na území Čech, ale také v dalších zemích koruny české, na území Moravy a Slezska (tj. v Markrabství moravském a na území Vévodství slezského). Zde se středobody panovníkovy vlády stávala právě královská města. Někdy jsou označována také jako markrabská, což má jednoduché vysvětlení – jestliže byl panovníkem Moravy člověk, který neměl žádný jiný titul než markrabě, byla jemu podřízená města označována jako markrabská, pokud však měl zároveň i titul českého krále, byla pak města označována jako královská. Poznejte s námi opěrné body mocných panovníků českého středověku.
22. srpen 2024 6:39
Památky, Olomoucký kraj

Hrad Helfštýn přivítá další ročník kovářského svátku Hefaiston

Již 42. mezinárodní kovářské setkání Hefaiston hostí tradičně na konci srpna hrad Helfštýn. Není tomu jinak ani letos, kdy na hrad přijede na 300 uměleckých kovářů z celého světa. Nejvíce z nich pochází z České republiky a Slovenska, asi stovka umělců přijede z nejrůznějších zemí světa včetně Japonska, Austrálie a USA. Svátek uměleckého kovářství oslaví kováři spolu s návštěvníky na Helfštýně poslední srpnový pátek a víkend tj. od 23. do 25. srpna 2024.
22. srpen 2024 6:00
Kultura, Olomoucký kraj