Úvod > Aktuality > Zvuk největších varhan v Česku uslyšíte jedině v Olomouci
Zvuk největších varhan v Česku uslyšíte jedině v Olomouci
"> "> ">
Kultura

Zvuk největších varhan v Česku uslyšíte jedině v Olomouci

  • Vydáno2. září 2018
Zářijovou Olomoucí se téměř půlstoletí nesou harmonické tóny varhan. Ani letos tomu nebude jinak. Už po 50. se tam totiž uskuteční Mezinárodní varhanní festival Olomouc s účastí uznávaných umělců z celého světa. Přední světoví interpreti budou koncertovat v chrámu Svatého Mořice na slavných Englerových varhanách. Město zažije jubilejní ročník Mezinárodního varhanního festivalu od 3. do 19. září. Festival letos nabídne 6 koncertů. Hvězdou festivalu bude Thomas Ospital z Paříze. Je titulárním varhaníkem v chrámu St. Eustache a patří mezi světovou špičku varhanního umění. V Olomouci bude 10. září improvizovat na texty knihy Genesis, mluveným slovem ho doprovodí Pavel Hekela.

Chrám sv. Mořice v Olomouci ukrývá na kůru nebývalou podívanou. Roku 1745 tam postavil Michael Engler překrásné varhany, které sochami vyzdobil Filip Sattler. Chrámový hudební nástroj sice sloužil svému účelu, ale až do roku 1969 chátral. Tehdy se ho ujmul varhaník chrámu sv. Mořice Antonín Schindler a nechal varhany zrekonstruovat. Během oprav se rozhodlo o jejich rozšíření, takže dnes mají varhany 5 manuálů a 135 rejstříků, což je řadí mezi největší v Evropě. Právě jedinečnost nástroje přivedla varhaníka na myšlenku založení varhanního festivalu, který se letos uskuteční od 3. do 19. září.

Návštěvníci festivalu se mohou těšit na špičkové varhanní virtuosy mladé generace i na zkušené varhanické legendy.  Pro zájemce budou připraveny také komentované prohlídky varhan.

Englerovy varhany v chrámu sv. Mořice po festivalu čeká náročná rekonstrukce, která začne v roce 2019 a má skončit v roce 2021.


 
Kostel sv. Mořice v Olomouci

Kostel sv. Mořice v Olomouci

Kostel svatého Mořice je pozdně gotický trojlodní kostel s křížovou klenbou. Kostel má dvě nesymetrické hranolové věže a největší varhany na Moravě, pocházející z roku 1745. Nově zrekonstruovaný kostel sv. Mořice otevřel v roce 2021 vyhlídkovou věž.