Úvod > Aktuality > Zoologická zahrada v Olomouci oslaví 60 let od svého otevření
Zoologická zahrada v Olomouci oslaví 60 let od svého otevření
"> "> ">
Příroda

Zoologická zahrada v Olomouci oslaví 60 let od svého otevření

  • Vydáno1. června 2016
Šedesáté výročí od slavnostního otevření 3. června 1956 letos slaví Zoologická zahrada v Olomouci. Za tu dobu se změnila k nepoznání – zatímco před šedesáti lety se tu lidem představil jelen, srnec, vlk, dikobraz, deset mývalů, několik lišek, různé druhy ptáků a údajně i černý kozel, v dnešní zoo s rozlohou 42,5 hektarů žijí téměř dva tisíce zvířat bezmála čtyř set druhů. V areálu můžete vystoupat na 32 metrů vysokou vyhlídkovou věž a postupně tu vzniká první také safari na Moravě.
Zoo OlomoucMyšlenka založit v Olomouci zoologickou zahradu vznikla v padesátých letech. Ve středu Olomouce ve Smetanových sadech byl počátkem padesátých let vybudován provizorní zookoutek, kde  byli v malých ohrádkách chováni především zástupci naší lovné zvěře (jeleni a srnci), ptáky zastupovaly andulky, pávi a párek bažantů. O zookoutek byl velký zájem ze stran dětí i dospělých a proto se jeho rozšířením začal vážně zabývat tehdejší Krajský národní výbor. Roku 1951 bylo vypracováno několik studií ke zřízení zoo a již 3. června 1956 byla Zoologická zahrada v Olomouci na Svatém Kopečku poprvé otevřena veřejnosti. Nejprve se zde chovali opět především zástupci naší fauny. V závěru padesátých let zoologická zahrada již chovala zástupce několika druhů zajímavých a exotických živočichů. V prvních dvou desetiletích existence zoo se podařilo úspěšně rozmnožit dikobrazy, rysy, jaguáry, levharty, zubry evropské, z antilop pakoně modré, vodušky červené nebo přímorožce jihoafrické.
 
Žirafy v OlomouciSedmdesátá léta byla hektickým obdobím budování zoo, expoziční část byla rozšířena téměř do současné podoby. V této době vznikly největší pavilony a stavby, z nichž většina dobře slouží svému účelu i dnes. Mnohé z nich byly unikátní a ve své době neměly v naší republice konkurenci. Velmi zajímavá byla například expozice více druhů afrických zvířat, která žila společně v jednom velkém výběhu. První společenství, které obývalo výběh safari, byly antilopy losí, pakoně modří, přímorožci jihoafričtí, pštrosi dvouprstí a zebry Grévyho. Od této doby se také v Olomouci začaly chovat kočkovité šelmy.
 
Dnes zoo chová více než 1700 kusů zvířat ve 350 druzích. Nabízí i možnost prohlídky vzácných druhů zvířat v pěti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo 32 m vysokou vyhlídkovou věž, kterou žádná jiná zoo nemá. V červenci 2013 byla otevřena první část nového safari. Zoologická zahrada je otevřena v květnu a červnu denně od 9 do 18 hodin. Vstupné pro dospělé činí 110 Kč, děti zaplatí 70 Kč. Do zoo se můžete přijít podívat i se svým čtyřnohým psím kamarádem, psí lístek vyjde na 50 Kč.
Lanáček v Zoo Olomouc – lanové centrum pro děti i dospělé

Lanáček v Zoo Olomouc – lanové centrum pro děti i dospělé

V areálu Zoo Olomouc je vybudován areál pro děti od 3 do 11 let. Lanové překážky motivované životem zvířat čekají na vaše děti i na vás – horní věková hranice pro vstup není stanovena.

Lanový park Veverák Olomouc-Svatý Kopeček

Lanový park Veverák Olomouc-Svatý Kopeček

Přijďte zažít adrenalinové dobrodružství do lanového parku v Olomouci na Svatém Kopečku. Své ratolesti můžete vyfotit v obří veverce, která je jako překážka na Junior trase.

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoo chová více než 1700 kusů zvířat ve 350 druzích. Zoo nabízí možnost prohlídky vzácných druhů zvířat v pěti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo 32 m vysokou vyhlídkovou věž, kterou žádná jiná zoo nemá. V zoo pokračují další etapy výstavby rozlehlého safari.