!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Zimní sezóna se blíží – české hory jsou na ni připraveny
Zimní sezóna se blíží – české hory jsou na ni připraveny
"> "> "> "> "> "> "> ">
Zimní sporty

Zimní sezóna se blíží – české hory jsou na ni připraveny

Vydáno 22. října 2020
Letošní zima bude „tak trochu jiná“. Mnohá zimní střediska připravila pro své návštěvníky řadu novinek, ale největší změnou budou specifická opatření v reakci na Covid-19, která návštěvníkům zajistí maximální jistotu bezpečnosti. Kromě toho čekají lyžaře modernizace dopravních zařízení a zasněžování, rozšíření tratí, zprovoznění několika selfservice pointů a další rozvoj online služeb. Dobrou zprávou je i to, že se průměrné ceny skipasů nezvýší.

Vyzkoušejte letos tři nové lanovky

lanovkaLyžaři se letos mohou těšit na tři zcela nové lanové dráhy. Ve Skiareálu Kraličák v pohoří Kralického Sněžníku to bude sedačková lanovka, která poskytne vyhřívané sedačky, wi-fi a kapacitu 2500 míst. V Říčkách v Orlických horách se pak jedná o odpojitelnou šestisedačkovou lanovou dráhu s krycími bublinami. V Mladých Bukách v Krkonoších na návštěvníky čeká nová sedačková lanovka s pevným uchycením čtyřmístných sedaček a rozběhovým pásem.
 
Dále skiareály investovaly do výstavby nových sjezdových tratí, jejich propojování a úprav. Například na Ještědu vzniká dlouho plánovaná nová páteřní sjezdovka Nová Skalka. V areálu Dolní Morava zase propojili a rozšířili tamější sjezdovky a investovali i do večerního lyžování a modernizace bezpečnosti. Na Tanvaldském Špičáku rozšířili modrou Turistickou sjezdovku. Sjezdovky ale rozšířili i na Klínovci, Malé Úpě a v Bílé.
 

Horská střediska a nové technologie v zasněžování

lyžařiVýznamné investice se na horách i letos pojily také s nákupem nových strojů a technologií, které slouží k úpravě sjezdovek a efektivnějšímu zasněžování. Ty letos nově pořídila především střediska SkiResort Černá Hora-Pec, Deštné, Tanvaldský Špičák nebo Ramzová. Konkrétně technologii Snowsat, která zefektivňuje strojovou úpravu sněhu a tím šetří vodu i energii, využívají areály v Deštné, SkiResort Černá Hora-Pec, Špindlerův Mlýn a Ještěd.
 
Rozsáhlé investice putovaly i do další modernizace a zefektivnění zasněžovacích systémů, například v Harrachově, Herlíkovicích, na Lipně, Plešivci, Bílé nebo Tanvaldském Špičáku. Na Klínovci a v Bublavě zároveň investovali i do rozšíření kapacity akumulačních nádrží.
 

Skipasy, zázemí a doprovodné služby

lyžováníAktuální doba zároveň urychlila i spuštění nových systémů prodeje skipasů online a přes selfservice pointy v Harrachově a Říčkách, kde nově zřídili samoobslužný kiosek na prodej skipasů a vrácení chipkaret. Online služby a věrnostní programy rozšířili a inovovali také v Dolní Moravě, na Lipně, kde nově nabízejí i exkluzivní personifikované nabídky, dále ve SkiResort Černá Hora-Pec a ve Špindlerově Mlýně, kde prodávají více než 70 % skipasů online.
 
Na večerní lyžování se mohou návštěvníci nově těšit v areálu Dolní Moravy a Kohútky. V Malé Úpě zase otevřeli provozovny nové lyžařské školy a půjčovny. Skicrossovou trať si mohou letos vyzkoušet závodníci i široká veřejnost ve Špindlerově Mlýně. Největší prodejnu Intersport na horách se zázemím lyžařské školy a půjčovny najdou letos návštěvnici Lipna. V Harrachově si pak mohou lidé uschovat lyže v novém samoobslužném skidepotu.
 

Jaká budou opatření proti koronaviru?

lyžařiPohyb ve venkovním prostředí v přírodě pozitivně ovlivňuje imunitu i psychiku člověka, proto je potřeba, abychom se i v zimě dostávali do venkovního prostředí a pohybovali se. Pohyb venku, samozřejmě i na horách, je nejlepší prevence jakékoli infekce. Nutné je samozřejmě respektování a dodržování hygienických nařízení.

V ČR je 98 % lanovek otevřených a doba jízdy je kratší než 9 minut, takže riziko infekce je nízké. Přesto skiareály přijímají protiepidemická opatření, aby byli jejich návštěvníci, zaměstnanci i místní obyvatelé v bezpečí. U pokladen a nástupišť budou striktně dodržovány a kontrolovány bezpečné rozestupy, povinností bude také nosit na nástupištích a lanovkách roušku. Kabiny lanovek se budou častěji větrat, počítá se také s kontrolou zakrytí dýchacích cest návštěvníků. Lidé se dočkají nových možností on-line nákupů i plateb.
Horský areál Králičák v Hynčicích

Horský areál Králičák v Hynčicích

Horské středisko Hynčice pod Sušinou se nachází v masivu Králického Sněžníku. Najdete zde 10 sjezdovek pro všechny výkonnostní kategorie lyžařů a snowbordistů v celkové délce 7,6 km. Ski Areál Kraličák vznikl propojením Skiareálu Hynčice pod Sušinou a Stříbrnice.

Skiareál Herlíkovice a Bubákov

Skiareál Herlíkovice a Bubákov

Skiareál Herlíkovice a Bubákov se nachází 4 km od Vrchlabí při silnici do Špindlerova Mlýna. Střediska nabízejí celkem 2 čtyřsedačkové lanovky a 7 vleků. Novinkou je dětský park.

Skiareál Lipno - nejpohodlnější rodinné lyžování v Čechách

Skiareál Lipno - nejpohodlnější rodinné lyžování v Čechách

Skiareál Lipno je moderní, pětihvězdičkové lyžařské středisko zaměřené především na rodiny s dětmi, začátečníky a školní lyžařské kurzy. Skiareál nabízí bezpečné a kvalitně zasněžené sjezdovky o celkové délce 11,6 km. Pohodlnou přepravu zajišťují tři čtyřsedačkové lanovky.

Ski Aréna Jizerky - lyžování na Tanvaldském Špičáku

Ski Aréna Jizerky - lyžování na Tanvaldském Špičáku

Ski Aréna Jizerky Tanvaldský Špičák je největším lyžařským areálem v Jizerských horách. Středisko disponuje sjezdovými tratěmi takové kvality, že se zde pořádají i závody evropské úrovně. Pro nejmenší lyžaře a jejich výuku v areálu naleznete pojízdný koberec Sunkid.

Skiareál Klínovec - největší lyžařské středisko v Krušných horách

Skiareál Klínovec - největší lyžařské středisko v Krušných horách

Skiareál Klínovec je největší a nejmodernější lyžařské středisko Krušných hor. Spolu s německým areálem Fichtelberg vytváří InterSkiregion Fichtelberg-Klínovec který lyžařům nabízí 47 km sjezdovek od jeden a půldenní permanentky. Nově došlo k propojení Klínovce s Neklidem a Božím Darem.

Skiareál Špindlerův Mlýn - sjezdovky i běžky v Krkonoších

Skiareál Špindlerův Mlýn - sjezdovky i běžky v Krkonoších

Skiareál Špindlerův Mlýn provozuje 5 lanových drah a 11 lyžařských vleků ve Špindlerově Mlýně a na Horních Mísečkách, celkem 25 km sjezdových tratí, z kterých je 95% technicky zasněžováno. K dispozici jsou 3 snowparky a U rampa, 2 dětské parky a 85 km běžeckých tratí.

Ski areál Čertova hora v Harrachově

Ski areál Čertova hora v Harrachově

Sportovní areál Harrachov je jedno z nejkrásnějších míst zimních sportů. Lyžování na Čertově hoře je vhodné pro všechny generace. Kromě sjezdových tratí nabízí Harrachov také ideální podmínky pro lyžaře - běžce a lyžařskou turistiku všech stupňů náročnosti. Je také známým místem skokanských soutěží.

Skipark Mladé Buky

Skipark Mladé Buky

Skipark Mladé Buky leží ve východních Krkonoších u města Trutnov a necelé dvě hodiny jízdy z Prahy. Tento areál oceněný čtyřmi hvězdami nabízí lyžařské vyžití rodinám s dětmi, pokročilým lyžařům, snowboardistům i freestylistům. V areálu naleznete lyžařskou školu Hellish Hill s ski servis Montana.

Skiareál Plešivec v Krušných horách

Skiareál Plešivec v Krušných horách

Skiareál Plešivec se nachází v Krušných horách v obci Abertamy a nabízí devět sjezdovek vhodné nejen pro zdatné lyžaře, ale také pro rodiny s dětmi a úplné nováčky. Areál je vhodný jak pro lyžaře tak také pro snowboardisty, kteřá zde naleznou Freestyle park.

Lyžařský areál Ramzová

Lyžařský areál Ramzová

Ski centrum Bonera Ramzová se nachází v Jeseníkách v nadmořské výšce 782 - 1351 m n.m. Čeká tu na vás nejdelší sjezdovka v ČR v délce 3 260 metrů.

Ski Centrum Bublava - Stříbrná

Ski Centrum Bublava - Stříbrná

Ski Centrum Bublava patří mezi nejlépe vybavené lyžařské areály v ČR s úplným spektrem doprovodných služeb. Pro svou výhodnou polohu v samém středu nejzápadnějšího výběžku Krušných hor s dostatkem sněhu patří již od počátku minulého století mezi vyhledávaná celoroční turistická střediska.

Skiareál Bílá v Beskydech

Skiareál Bílá v Beskydech

Ski areál Bílá v Beskydech se nachází v údolí řeky Bílá Ostravice nedaleko Frýdlantu nad Ostravicí. Ski region Bílá, zahrnující také Skiareál Mezivodí, nabízí osm sjezdovek a sedačkovou lanovku v areálu v Bílé a čtyři sjezdovky v Mezivodí.

Ski centrum Kohútka Javorníky

Ski centrum Kohútka Javorníky

Lyžařské středisko na Kohútce se nachází v překrásném koutu Moravy – Javorníkách, v hraničním pásmu hor mezi Slovenskou a Českou republikou. Je prvním areálem ve Zlínském kraji se čtyřsedačkovou lanovkou.

Skicentrum Říčky v Orlických horách - nejlepší sjezdovky Orlických hor

Skicentrum Říčky v Orlických horách - nejlepší sjezdovky Orlických hor

Ski centrum Říčky se nachází v Orlických horách na jihovýchodní straně vrchu Zakletý. Díky své nadmořské výšce, moderní lanovce, výhodné orientaci sjezdových tratí, jejich délce a systému technického sněhu se jedná o nejlepší středisko sjezdového lyžování v Orlických horách.

Skicentrum Deštné v Orlických horách

Skicentrum Deštné v Orlických horách

Kompletně vybavené středisko zimních sportů najdete v Deštném v Orlických horách. Na jeden skipas můžete vyzkoušet jízdu na 6 sjezdových tratí všech různých obtížností, pro odvážnější vyznavače freestyle je k dispozici denně profesionálně upravovaný snowpark s mnoha skoky a překážkami.

SkiResort Černá Hora - Pec

SkiResort Černá Hora - Pec

Zalyžujte si ve východních Krkonoších a užijte si 50 km sjezdovek na 1 skipas. 6 propojených areálů, mezi kterými přejedete na lyžích, skibusy nebo rolbou. V létě vás na hřebeny vyvezou 3 lanovky. Odtud se vydejte na túru, cyklovýlet, koloběžky nebo do dětských parků.

Skiareál Malá Úpa

Skiareál Malá Úpa

Lyžařské centrum SKiMU se nachází v katastru obce Malá Úpa ve východní části Krkonoš v těsné blízkosti státní hranice s Polskem. Díky své poloze v 1000 m n.m. je jedním znejvýše položených středisek v České republice.