Úvod > Aktuality > Zimní sezona se blíží – české hory jsou na ni připraveny
Zimní sporty

Zimní sezona se blíží – české hory jsou na ni připraveny

  • Vydáno1. listopadu 2022
Zima se pozvolna blíží a české skiareály se na ni pečlivě připravují. Letos česká horská střediska investovala nejvíce do ekologicky udržitelných řešení, např. úspornější rolby, systému SNOWsat, zasněžování a do modernizace služeb. A jaké budou letošní novinky? Jednou z nich bude otevření nové sjezdovky se Skiareálu Klínovec, která se stane zároveň nejdelší sjezdovkou Česka. Středočeský Monínec se zase poprvé připojí k systému Gopass. Letos také pokračuje rozšiřování on-line systémů k nákupu skipasů a rezervací vybavení i doprovodných služeb.

Nová sjezdovka na Klínovci

skiareál KlínovecNová sjezdová trasa vznikla na Klínovci v areálu Jih úpravou a rozšířením stávajících objízdných tras sjezdovky Jáchymovská a měří úctyhodných 3 400 m. Jedná se tak o vůbec nejdelší sjezdovku v České republice. Obsluhuje jí moderní 4 sedačková lanovka s krycími bublinami LD Prima Express. Další velkým bonusem je, že zásluhou  jejího mírného sklonu mohou konečně využít parkoviště u Jáchymova i rodiny s dětmi a začátečníci, kteří se doposud místu vyhýbali kvůli náročnějším pasážím červené Jáchymovské. Po modrých sjezdovkách Turistická a Dámská se tak jedná o již třetí sjezdovku určenou pro lyžaře, kteří nelyžují tak často nebo se na lyžích teprve učí. Na sjezdovce Jáchymovská jezdí lanovka s oranžovou krycí bublinou.

ski KlínovecNa jižní straně Klínovce najdete zázemí pro všechny lyžaře zahrnující občerstvení, ApresSki bar, lyžařskou školu a půjčovnu vybavení a také výukové centrum s pojízdným pásem pro nejmenší lyžaře. Díky výstavbě areálu Klínovec-Jih na jáchymovské straně se také velmi usnadnil příjezd všech lyžařů od Karlových Varů a Plzně, pokud totiž zaparkují u jáchymovské lanovky, ušetří si cca 20 km jízdy horským terénem. Parkoviště je pro lyžaře zcela zdarma.
 

Výhodný skipas Skiregionu Valašsko

Od sezóny 2022/23 je možné v rámci 4denního skipassu nově poznávat i region Beskydy-Valašsko. Platí zároveň jako Beskydy Card, tzn. získáte na něj 100 zvýhodněných služeb jako v rámci této karty. Platnost 4denního skipassu je 8 dnů. Vybírat můžete ze ski areálů: Ski Bílá, Ski Mezivodí, Ski centrum Kohútka, Ski areály Soláň, Ski areál Razula (Horal, Galik, Razula), Ski areál Synot – Kyčerka a Skiareál Karolinka.
 

Gopass a Chytrá sezonka

ski ŠpindlNáš největší ski resort ve Špindlerově Mlýně nabízí i letos Chytrou sezónku, skipas, který platí v různých střediscích, napříč střední Evropou. Zalyžujete si s ní v Mölltaler Gletscheru (AT), Ankogelu (AT) a Muttersalmu (AT), Jasné (SK), Tatranské Lomnici (SK), na Štrbském plesu (SK), ve Starém Smokovci (SK) nebo Szczyrku (PL). Z českých lyžařských center se do systému Gopass zapojila střediska ve Špindelrově Mlýně, Ještědu a nově také Monínec. Do 30. listopadu 2022 zaplatíte za tuto permanentku 13 990 Kč, od prosince pak 15 990 Kč. Ceny denních permanentek jsou ve Skiareálu Špindelrův Mlýn a Ještěd již několikátý rok flexibilní (nakupují se stejným systémem jako letenky – čím později, tím dráž). Skiareál Špindelrův Mlýn zve všechny milovníky zimních radovánek na oblíbený Špindl SkiOpening 2022/23, který se letos koná 10. prosince 2022.
 
ski ještědNa Monínci dosud fungovaly elektronické skipasy, které letos nahradí již zmiňovaný věrnostní program Gopass společnosti Tatry Mountain Resorts (TMR). Skipasy se tak i tady budou kupovat za flexi ceny. Díky Gopassu se lyžařům rozšíří možnosti využití benefitů nejen na Monínci, ale také v dalších 5 evropských zemích, a to jak v zimních střediscích, tak i v golfových resortech, aquaparcích, hotelech, restauracích, obchodech nebo půjčovnách. Gopass na Monínci zcela nahradí dosavadní online skipasy. Majitelé dosavadních čipových karet si je pouze vymění za gopass kartu, a to buď na pokladně v areálu nebo v nových Ticket Pointech, které budou u pokladen. Držitelé stávajících gopass karet si nakoupí skipasy na e-shopu Gopass a mohou vyrazit rovnou na kopec. Noví zákazníci si po nákupu online z pohodlí domova budou moci vyzvednout skipas na samoobslužném automatu Ticket Point přímo v areálu a bez potřeby vyzvedávání na pokladně.
 

SNOWsat, rolby a akumulační nádrže

ski pecSkiareály v letošním roce investovaly do nákupu ekologičtějších a úspornějších technologií. Například osvědčený SNOWsat pro efektivnější údržbu sněhu na sjezdovkách nebo úspornější rolby pořídili na Dolní Moravě, na Lipně, ve SkiResortu Černá hora-Pec, na Klínovci, ve Snowhill Herlíkovice a Snowhill Mariánky.
Významnou investicí je vybudování akumulačních nádrží na voduZadově a na Dolní Moravě. K modernizaci a zefektivnění zasněžování přistoupili také na Klínovci, na Lipně, na Monínci, na Ještědu, Tanvaldském Špičáku či v BíléBeskydech.

ski klínovecStále probíhá i rozšíření samoobslužných pokladen u sjezdovek, které slouží k nákupu skipasů či k aktivaci těch zakoupených on-line. Letos je návštěvníci naleznou například i na Dolní Moravě, ve SkiResortu Černá hora-Pec, ve Špindlerově Mlýně, na Ještědu či Bílé. Na Kraličáku představí nový vlek Sušina. Lyžařské areály letos investovaly i do zkvalitnění zázemí a gastronomických podniků, a to například na Špičáku v Železné Rudě, na Ještědu, či na Tanvaldském Špičáku, kde byla zrekonstruována i rozhledna. Nejmladším návštěvníkům bued sloužit nové dětské hřiště nebo pojízdné koberce, a to na Tanvaldském Špičáku, Přemyslově či na Kraličáku.
Špindl SkiOpening

10.12.
Špindl SkiOpening

Zahájení lyžařské sezóny 2022/23. Tradiční zimní SkiOpening bude opět ve znamení lyžování a bohatého doprovodného programu.

Skiregion Valašsko – valašský skipas

15.12.
31.3.
Skiregion Valašsko – valašský skipas

Přijeďte si zalyžovat na Valašsko! S novým skipasem Skiregionu Valašsko nyní můžete využít několik lyžařských středisek. Skiareály jsou vzdáleny od sebe 20 minut autem. V sezoně 2022/2023 je zapojeno sedm top areálů (necelých 30 km sjezdovek, 32 vleků, noční lyžování a další služby.

Skiareál Klínovec – největší lyžařské středisko v Krušných horách

Skiareál Klínovec – největší lyžařské středisko v Krušných horách

Skiareál Klínovec je největší a nejmodernější lyžařské středisko Krušných hor. Spolu s německým areálem Fichtelberg vytváří InterSkiregion Fichtelberg-Klínovec který lyžařům nabízí 47 km sjezdovek od jeden a půldenní permanentky. Nově došlo k propojení Klínovce s Neklidem a Božím Darem.

Skiareál Ještěd – hory za rohem

Skiareál Ještěd – hory za rohem

Skiareál Ještěd – to pravé místo pro aktivní trávení volného času jak v zimě tak v létě. Skareál je vhodný pro individuální sportovce i rodiny s dětmi. Přijeďte k nám tramvají z centra Liberce nebo autem z Prahy za pouhou hodinku. Lyžařské středisko je položeno ve výšce 540 až 1012 metrů nad mořem.

Skiareál Králičák

Skiareál Králičák

Horské středisko Hynčice pod Sušinou se nachází v masivu Králického Sněžníku. Najdete zde 10 sjezdovek pro všechny výkonnostní kategorie lyžařů a snowbordistů v celkové délce 8,9 km. Ski Areál Kraličák vznikl propojením Skiareálu Hynčice pod Sušinou a Stříbrnice.

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro zimní výlet na Klínovec

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro zimní výlet na Klínovec

Míříte za zimními zážitky do Krušných hor? Pak rozhodně nesmíte vynechat Klínovec, s 1244 metry nejvyšší vrchol Krušných hor. Je oblíbeným cílem výletů v každém ročním období a kromě perfektního výhledu do okolí nabízí výborné sportovní vyžití. Užijte si báječný den s pohybem na čerstvém vzduchu, deset nejlepších zimních zastavení na české straně a k tomu jako bonus výlet za hranice do Německa, do lázní Oberwiesenthal a na horu Fichtelberg.

Skiareál Přemyslov – aplské středisko na Moravě

Skiareál Přemyslov – aplské středisko na Moravě

Součástí areálu jsou čtyři sjezdové tratě obsluhované čtyřsedačkovou lanovkou a dvěma vleky, parkoviště, obslužný objekt s restaurací, bufetem, ubytováním, lyžařskou školou, půjčovnou, ski servisem a akumulační nádrží na vodu pro zasněžování.

Skiareál Mariánské Lázně

Skiareál Mariánské Lázně

Do Mariánských Lázní nemusíte jezdit pouze relaxovat do lázní. Využít můžete také nabídky Skiareálu Mariánské Lázně, kde můžete lyžovat jako začátečníci, ale i závodní lyžaři.

Skiareál Špindlerův Mlýn – sjezdovky i běžky v Krkonoších

Skiareál Špindlerův Mlýn – sjezdovky i běžky v Krkonoších

Skiareál Špindlerův Mlýn provozuje 5 lanových drah a 11 lyžařských vleků ve Špindlerově Mlýně a na Horních Mísečkách, celkem 25 km sjezdových tratí, z kterých je 95% technicky zasněžováno. K dispozici jsou 3 snowparky a U rampa, 2 dětské parky a 85 km běžeckých tratí.

Skiareál Herlíkovice a Bubákov

Skiareál Herlíkovice a Bubákov

Skiareál Herlíkovice a Bubákov – lyžařský zážitek pro celou rodinu! Skiareál se nachází poblíž města Vrchlabí. Užít zde můžete 12 km sjezdových tratí s různou náročností. Na vršky vás vyvezou 3 lanovky a 5 lyžařských vleků.

Skiareál Bílá v Beskydech

Skiareál Bílá v Beskydech

Ski areál Bílá v Beskydech se nachází v údolí řeky Bílá Ostravice nedaleko Frýdlantu nad Ostravicí. Ski region Bílá, zahrnující také Skiareál Mezivodí, nabízí osm sjezdovek a sedačkovou lanovku v areálu v Bílé a čtyři sjezdovky v Mezivodí.

Skiareál Tanvaldský Špičák – Ski Aréna Jizerky

Skiareál Tanvaldský Špičák – Ski Aréna Jizerky

Ski Aréna Jizerky Tanvaldský Špičák je největším lyžařským areálem v Jizerských horách. Středisko disponuje sjezdovými tratěmi takové kvality, že se zde pořádají i závody evropské úrovně. Pro nejmenší lyžaře a jejich výuku v areálu naleznete pojízdný koberec Sunkid.

SkiResort Černá Hora – Pec

SkiResort Černá Hora – Pec

Zalyžujte si ve východních Krkonoších a užijte si 50 km sjezdovek na 1 skipas. 6 propojených areálů, mezi kterými přejedete na lyžích, skibusy nebo rolbou. V létě vás na hřebeny vyvezou 3 lanovky. Odtud se vydejte na túru, cyklovýlet, koloběžky nebo do dětských parků.

Ski areál Zadov – skvělé lyžování na hranici Národního parku Šumava

Ski areál Zadov – skvělé lyžování na hranici Národního parku Šumava

Zadov-Churáňov je jedno z nejznámějších center běžeckého lyžování v České republice, ale i oblíbené místo sjezdového lyžování. Sjezdové lyžování na Zadově, to je celkem 12 sjezdovek na Zadově, Churáňově a Nových Hutích.

Ski areál Monínec – skvělé lyžování nedaleko Prahy

Ski areál Monínec – skvělé lyžování nedaleko Prahy

Středisko uprostřed Čech v oblasti zvané Česká Sibiř je vybaveno nejmodernější technologií. Z Prahy je vzdálen pouhých 80 kilometrů a nabízí návštěvníkům dvě červeno modré sjezdovky s celkovou délkou 1 800 metrů i snowtubing. V létě se nabízí mnoho aktivit: lanový park, golf, koupaliště a další.

Ski areál Špičák – nejlepší možnosti lyžování na české straně Šumavy

Ski areál Špičák – nejlepší možnosti lyžování na české straně Šumavy

Areál Ski&bike Špičák – Železná Ruda nabízí nejlepší možnosti lyžování na české straně Šumavy. Příležitost si dobře zalyžovat zde najdou všechny skupiny lyžařů od začátečníků přes rodiny s dětmi až po lyžařské experty.

Skiareál Dolní Morava – 8 sjezdovek všech stupňů obtížnosti

Skiareál Dolní Morava – 8 sjezdovek všech stupňů obtížnosti

Lyžařský areál Dolní Morava leží v údolí obce Dolní Morava nedaleko od vrcholu Králického Sněžníku (1 424 m n. m.). Zdejší sjezdové tratě patří k tomu nejlepšímu, co může lyžař v České republice najít. Obsluhovány jsou 2 lanovkami a 3 vleky.

Skiareál Lipno – nejpohodlnější rodinné lyžování v Čechách

Skiareál Lipno – nejpohodlnější rodinné lyžování v Čechách

Skiareál Lipno je moderní, pětihvězdičkové lyžařské středisko zaměřené především na rodiny s dětmi, začátečníky a školní lyžařské kurzy. Skiareál nabízí bezpečné a kvalitně zasněžené sjezdovky o celkové délce 11,6 km. Pohodlnou přepravu zajišťují tři čtyřsedačkové lanovky.

Znáte celorepublikový Czech Skipass?

Znáte celorepublikový Czech Skipass?

CzechSkipass pokračuje i v sezóně 2022/23. Jedná se o unikátní sezónní skipas otevírající turnikety 147 lanovek a vleků v 18 předních českých skiareálech. Už nikdy nečekejte fronty u pokladen a užívejte si 185 km sjezdovek po celou sezónu bez omezení, kdykoliv a kdekoliv. V letošní sezóně se jedná již o 9. ročník Czech Skipassu!

Další aktuality

10 tipů na lyžařská střediska, kde už se lyžuje

O víkendu 10. a 11. prosince 2022 začíná na mnoha místech lyžařská sezóna. Kam všude je možné vyrazit s lyžemi či snowboardem na kopec vám přinášíme v přehledu otevřených ski areálů. Vleky byly spuštěny v Krkonoších, na Šumavě, Krušných horách, v Jeseníkách či na Králickém Sněžníku. Užijte si první lyžování bez front a za příjemnou cenu!
Zimní sporty

30 tipů na pohodové bruslení

Hledáte zimní sport, který nezávisí na proměnách počasí? Pak je čas vytáhnout zimní brusle, nechat je nabrousit a vydat se na kluziště či stadion a bruslit! Přinášíme vám velký přehled tipů, kde si užijete zábavu na ledu s rodinou či přáteli.
Zimní sporty

15 tipů, kam vyrazit za zábavou na brusle

Vytáhněte brusle a naostřete nože – nastal čas zimního bruslení. Ať už se rozhodnete točit piruety na rybníku nebo skákat dvojitého Axela na zimním stadionu, důležité je teple se obléknout a nebát se nějaké té modřiny. Podívejte se na naše dnešní tipy a vyberte si, kam se vydáte.
Zimní sporty

20 skvělých tipů, kde si užít bruslení v krajských městech

Také patříte k milovníkům bruslení? Tuto zimní kratochvíli si můžete užít jak s kamarády, s rodinou anebo ve dvou. Kluzišť a tipů, kde se oblíbená zimní zábava provozuje, najdete na portálu Kudy z nudy několik desítek, jako inspiraci jsme pro vás vybrali pár nejlepších tipů.
Zimní sporty