Úvod > Aktuality > Zimní sezona se blíží – české hory jsou na ni připraveny
Zimní sporty

Zimní sezona se blíží – české hory jsou na ni připraveny

  • Vydáno3. listopadu 2023
Zimní sezona 2023/24 se pozvolna blíží a české skiareály se na ni pečlivě připravují. Letos česká horská střediska investovala nejvíce do úsporných technologií, kterými čelí možné proměnlivosti počasí i cen energií, jako jsou např. účinnější technologie pro zasněžování, akumulační nádrže, úspornější rolby, nebo systémy Snowsat. A jaké budou letošní novinky? Jednou z nich bude otevření nových sjezdovek ve Skiareálu Špindlerův Mlýn a Dolní Morava, nová restaurace na Špičáku v Železné Rudě anebo nová lanovka na Bílé v Beskydech. I letos také pokračuje modernizace služeb v podobě rozšiřování on-line systémů k nákupu skipasů či rezervací vybavení nebo provozoven doprovodných služeb.
ski pecSkiareály v ČR pokračují v rozvoji a modernizaci svých služeb. Svým návštěvníkům chtějí nabídnout zimní zážitky a lyžování v maximální kvalitě. Proto vedle významných projektů propojování sjezdovek a výstavby nových lanovek směřuje nejvíce prostředků do technologií podporujících vyšší účinnost, nižší spotřebu energií a lepší hospodaření s vodou, což je pro udržitelnost zimních horských sportů v době klimatických změn stále důležitější. Významné investice tak i letos směřovaly do výstavby akumulačních nádrží, nákupu nových sněžných děl a tyčí, které jsou stále účinnější a úspornější, jen za posledních 10 let se efektivita technického zasněžování zdvojnásobila. Rozšiřuje se používání moderní technologie Snowsat, která pomocí satelitů (GPS) s přesností na centimetry měří výšku sněhu v konkrétním místě. Areály tak dokážou kvalitněji upravovat sjezdové tratě, šetřit elektrickou energii a pohonné hmoty a zároveň šetrněji hospodařit s vodou při zasněžování.

skipasPro milovníky českých hor je dobrou zprávou, že ceny skipasů v této sezóně zůstávají v zásadě stejné nebo velmi podobné loňským. Dvě třetiny středisek udržely loňské ceny, větší část zbytku pohnula cenami nahoru i dolů, přičemž rozdíly se pohybují v řádu jednotek procent (od -4 % do +2 %). Většina skiareálů používá ceny minimální a maximální (buď jako plovoucí nebo rozlišené podle částí zimní sezóny). V případě plovoucích cen skipasů ušetří lyžaři čas i peníze a skiareály tak zároveň dokáží lépe regulovat množství lyžařů na sjezdovkách.
 

Nové sjezdovky i lanové dráhy

ski špindlVe Špindlerově Mlýně vybudovali dvě zbrusu nové sjezdovky včetně nejmodernějšího systému technického zasněžování. Premiéru bude mít červená sjezdovka „Přehradní“, která vede od horní stanice Hromovky, a „Lesní“ na Medvědíně. Skiareál Špindlerův Mlýn tak v nadcházející zimní sezóně nabídne lyžařům zhruba 2,5 kilometru nových tratí, které tvoří základ budovaného propojení mezi Sv. Petrem a Medvědínem. Velkým přínosem bude rovněž rozšíření některých stávajících sjezdovek.

V Orlickém Záhoří v Orlických horách zprovozní zcela nové lyžařské středisko s čtyřsedačkovou lanovkou o délce 1 450 metrů. Lyžaři budou sjezdovat pod vrcholem Koruna, který je s výškou 1 101 metrů druhým nejvyšším v Orlických horách. Zkušení provoz by zde mohl začít již v prosinci.

ski dolní moravaI na Dolní Moravě letos vznikla nová sjezdová trať, v celé délce osvětlená a technicky zasněžovaná, přičemž s délkou 3,7 km je jednou z nejdelších v Česku. Na BíléBeskydech spustí novou šestisedačku s vyhříváním a bublinami, která nahradí dosavadní čtyřsedačku. Za zmínku stojí i počin Ski Resortu Černá hora – Pec, který prodloužil sáňkařskou cestu v Jánských Lázních, na Klínovci rekultivovali terén na části tratí.

Sezóna 2023/24 na českých horách
 

Udržitelné technologie a modernizace

ski černá horaSkiareály v letošním roce opět investovaly do nákupu ekologičtějších a úspornějších technologií. Efektivnější sněžná děla, rozšíření systému SnowSat, nebo úspornější rolby pořídily areály Bublava, Deštné v O.h., Špindlerův Mlýn, Monínec, Ski Resort Černá hora – Pec, Vítkovice v Krkonoších a Zadov. Významnými investicemi, které optimalizují hospodaření se sněhem, je vybudování akumulační nádrže na vodu na Zadově a zřízení zásobárny sněhu, tzv. Snowstorage na Monínci.

Samoobslužné poklady u sjezdovek slouží k nákupu skipasů či k aktivaci těch zakoupených on-line. Letos je návštěvníci nově naleznou například i ve Vítkovicích v Krkonoších, Zadově nebo Ski Resortu Černá hora – Pec. Novinkou jsou i rodinné skipasy, které někde platí i na další služby, včetně letních atrakcí (např. na Lipně).
 

Zázemí a doprovodné služby

skiI letos investovaly skiareály i do zkvalitnění zázemí pro návštěvníky a gastronomických podniků, např. na Špičáku Železná Ruda, kde vznikla nová provozní budova s restaurací, půjčovnou a úschovnou. V Malé Úpě uvítají návštěvníci novou kavárnu nebo multifunkční kinosál. Na Zadově bude komfortnější jízda po pohyblivém pásu, který je letos nově zastřešený. S dětmi se vypravte na Dolní Moravu, kde je dětská herna s hlídáním a programy, v Deštném v Orlických horách se otevře dětský park.
Znáte celorepublikový Czech Skipass?

Znáte celorepublikový Czech Skipass?

CzechSkipass pokračuje i v sezóně 2023/24. Jedná se o unikátní sezónní skipas otevírající turnikety 147 lanovek a vleků v 18 předních českých skiareálech. Už nikdy nečekejte fronty u pokladen a užívejte si 185 km sjezdovek po celou sezónu bez omezení, kdykoliv a kdekoliv. V letošní sezóně se jedná již o 10. ročník Czech Skipassu!

Skiareál Špindlerův Mlýn – sjezdovky i běžky v Krkonoších

Skiareál Špindlerův Mlýn – sjezdovky i běžky v Krkonoších

Skiareál Špindlerův Mlýn provozuje 5 lanových drah a 11 lyžařských vleků ve Špindlerově Mlýně a na Horních Mísečkách, celkem 25 km sjezdových tratí, z kterých je 95% technicky zasněžováno. K dispozici jsou 3 snowparky a U rampa, 2 dětské parky a 85 km běžeckých tratí.

Ski areál Monínec – skvělé lyžování nedaleko Prahy

Ski areál Monínec – skvělé lyžování nedaleko Prahy

Středisko uprostřed Čech v oblasti zvané Česká Sibiř je vybaveno nejmodernější technologií. Z Prahy je vzdálen pouhých 80 kilometrů a nabízí návštěvníkům dvě červeno modré sjezdovky s celkovou délkou 1 800 metrů i snowtubing. V létě se nabízí mnoho aktivit: lanový park, golf, koupaliště a další.

Ski Areál Orlické Záhoří pod vrcholem Koruna

Ski Areál Orlické Záhoří pod vrcholem Koruna

Nový skiareál vzniká v Orlickém Záhoří. Již začátkem prosince 2023 by měla lyžařům sloužit čtyřsedačková lanovka a sjezdovka o délce 1450 metrů pod vrcholem Koruna (1101 m).

SkiResort Černá Hora – Pec

SkiResort Černá Hora – Pec

Zalyžujte si ve východních Krkonoších a užijte si 50 km sjezdovek na 1 skipas. 6 propojených areálů, mezi kterými přejedete na lyžích, skibusy nebo rolbou. V létě vás na hřebeny vyvezou 3 lanovky. Odtud se vydejte na túru, cyklovýlet, koloběžky nebo do dětských parků.

Skiareál Bílá v Beskydech

Skiareál Bílá v Beskydech

Ski areál Bílá v Beskydech se nachází v údolí řeky Bílá Ostravice nedaleko Frýdlantu nad Ostravicí. Ski region Bílá, zahrnující také Skiareál Mezivodí, nabízí osm sjezdovek a sedačkovou lanovku v areálu v Bílé a čtyři sjezdovky v Mezivodí.

Skicentrum Deštné v Orlických horách

Skicentrum Deštné v Orlických horách

Kompletně vybavené středisko zimních sportů najdete v Deštném v Orlických horách. Na jeden skipas můžete vyzkoušet jízdu na 6 sjezdových tratí všech různých obtížností, pro odvážnější vyznavače freestyle je k dispozici denně profesionálně upravovaný snowpark s mnoha skoky a překážkami.

Ski areál Zadov – skvělé lyžování na hranici Národního parku Šumava

Ski areál Zadov – skvělé lyžování na hranici Národního parku Šumava

Zadov-Churáňov je jedno z nejznámějších center běžeckého lyžování v České republice, ale i oblíbené místo sjezdového lyžování. Sjezdové lyžování na Zadově, to je celkem 12 sjezdovek na Zadově, Churáňově a Nových Hutích.

Ski areál Špičák – nejlepší možnosti lyžování na české straně Šumavy

Ski areál Špičák – nejlepší možnosti lyžování na české straně Šumavy

Areál Ski&bike Špičák – Železná Ruda nabízí nejlepší možnosti lyžování na české straně Šumavy. Příležitost si dobře zalyžovat zde najdou všechny skupiny lyžařů od začátečníků přes rodiny s dětmi až po lyžařské experty.

Skiareál Klínovec – největší lyžařské středisko v Krušných horách

Skiareál Klínovec – největší lyžařské středisko v Krušných horách

Skiareál Klínovec je největší a nejmodernější lyžařské středisko Krušných hor. Spolu s německým areálem Fichtelberg vytváří InterSkiregion Fichtelberg-Klínovec který lyžařům nabízí 47 km sjezdovek od jeden a půldenní permanentky. Nově došlo k propojení Klínovce s Neklidem a Božím Darem.

Skiareál Dolní Morava – 8 sjezdovek všech stupňů obtížnosti

Skiareál Dolní Morava – 8 sjezdovek všech stupňů obtížnosti

Lyžařský areál Dolní Morava leží v údolí obce Dolní Morava nedaleko od vrcholu Králického Sněžníku (1 424 m n. m.). Zdejší sjezdové tratě patří k tomu nejlepšímu, co může lyžař v České republice najít. Obsluhovány jsou 2 lanovkami a 3 vleky.

Skiareál Lipno – nejpohodlnější rodinné lyžování v Čechách

Skiareál Lipno – nejpohodlnější rodinné lyžování v Čechách

Skiareál Lipno je moderní, pětihvězdičkové lyžařské středisko zaměřené především na rodiny s dětmi, začátečníky a školní lyžařské kurzy. Skiareál nabízí bezpečné a kvalitně zasněžené sjezdovky o celkové délce 11,6 km. Pohodlnou přepravu zajišťují tři čtyřsedačkové lanovky.

Další aktuality

Projeďte se po některé z běžkařských magistrál

Patříte k milovníkům běhu na lyžích? Pak se vám určitě bude hodit náš přehled běžkařských magistrál v Česku. Vedou obvykle po hlavním hřebenu hor, jsou skvěle upraveny a jízda po nich je tak krásným zážitkem. Vydejte se v bílé stopě napříč českými a moravskými horami!
Zimní sporty

Deset závodů, při kterých se v zimě proběhnete na běžkách

Ačkoli se předem dá jen velmi těžko odhadnout jak bohatá na sníh bude nadcházející zima, pořadatelé běžkařských závodů mají termíny oblíbených závodů připravené. Pro milovníky bílé stopy připravilo Kudy z nudy přehled největších amatérských závodů u nás, které se konají pod záštitou SkiTour a Stopa pro život, našich dvou největších pořadatelů zimních závodů pro veřejnost. Těšit se můžete například na krušnohorské závody Karlův běh či Krušnohorská třicítka, jesenický maraton JelyMan, Jilemnickou 50 i nejobtížnější závod Krkonošskou 70.
Zimní sporty

30 tipů na pohodové bruslení

Hledáte zimní sport, který nezávisí na proměnách počasí? Pak je čas vytáhnout zimní brusle, nechat je nabrousit a vydat se na kluziště či stadion a bruslit! Přinášíme vám velký přehled tipů, kde si užijete zábavu na ledu s rodinou či přáteli.
Zimní sporty

Zimní horské bobové dráhy: už jste vyzkoušeli všechny?

Milovníci adrenalinu a ostrých sjezdů, zamilované dvojice i rodiny s dětmi bobové dráhy v horských střediscích prostě milují. Ze sjezdovek to k nim máte jen pár kroků, díky bezpečným brzdám dráhu pohodlně sjedou i opatrnější jezdci a navíc večerní osvětlení se postará o neopakovatelné zážitky.
Zimní sporty

Užijte si zimu se slevovými kartami

Zima klepe na dveře a lyžařská střediska lákají příznivce lyžování nejen na svah, ale také za skvělými zážitky. Dovolenou či víkendový pobyt na horách potom může zpříjemnit slevová karta, která svému majiteli nabízí slevy na skipasy a vstupné do zábavních zařízení nebo na nákup ubytovacích a stravovacích služeb. Jaké turistické karty jsou letos v nabídce vám prozradí Kudy z nudy.
Zimní sporty

Jaro přichází, i přesto si můžete užít poslední dny zimy

Při pohledu z okna to chvíli vypadá, že přichází jaro, potom zase, že ještě bude zima, tak proč nevyužít poslední možnosti, jak strávit pár dní na horách, a zabavit se například adrenalinovými sporty? Přinášíme vám pár tipů, při kterých se vám zrychlí tep a při kterých se určitě nudit nebudete.
Zimní sporty

Tipy, kde si skvěle zalyžujete na nejlepších sjezdovkách v ČR

I když zimní sezóna 2022/23 nepatří k těm nejlepším a počasí lyžování příliš nepřeje, přeci jen se, díky aktuálním teplotám pod bodem mrazu, přírodnímu sněžení a umělému zasněžování, sněhové podmínky v mnoha ski areálech výrazně zlepšily a vleky i lanovky jsou v provozu. Přehled těch nejlepších míst, kde si skvěle zalyžovat vám přináší Kudy z nudy.
Zimní sporty

10 tipů na nejlepší modré sjezdovky pro děti a začátečníky

Chystáte se na hory s dětmi a hledáte, kde si nejlépe zalyžují? Anebo na lyžích teprve začínáte a potřebujete se dobře rozjezdit? V našich horách najdete spoustu skvělých sjezdovek, které potěší začátečníky pěkným ale ne přespříliš prudkým sjezdem a děti se na nich naučí spoustu nových dovedností. Vhod přijdou i těm, kteří se potřebují po delším čase opět dostat do formy. Vybrat si můžete například Turistickou z Lysé hory v Rokytnici nad Jizerou, Jezerní sjezdovku na Lipně, Dámskou na Klínovci nebo Pohodovou v Koutech nad Desnou.
Zimní sporty