Úvod > Aktuality > Zámek v Benešově nad Ploučnicí chystá novou expozici
Zámek v Benešove nad Ploucnicí predstaví novou expozici
"> Zámek v Benešove nad Ploucnicí predstaví novou expozici "> Expozice se návštevníkum predstaví už v nedeli 31. brezna "> Návštevníci se mohou tešit na ucelenou sbírku obrazu rodu Thun-Hohenstein
Památky

Zámek v Benešově nad Ploučnicí chystá novou expozici

  • Vydáno9. března 2013
Expozice, která se stane pevnou součástí Horního zámku, se návštěvníkům představí už na konci března, kdy se poprvé v letošní sezoně otevřou brány zámku pro veřejnost. Návštěvníci se mohou těšit na ucelenou sbírku obrazů rodu Thun-Hohenstein.
Zámek Benešov nad PloučnicíSbírku obrazů rodu Thun-Hohenstein, kteří byli posledními držiteli zámku, chystá v letošním roce návštěvníkům představit státní zámek v Benešově nad Ploučnicí. Poslední šlechtický majitel Horního zámku Josef Osvald III. hrabě z Thun-Hohenstein-Salm-Reifferscheid se v roce 1925 rozhodl k jeho odprodeji. Po dlouhých jednáních udělil v červenci 1926 státní pozemkový úřad souhlas s prodejem a o dva měsíce později byl zámek předán do majetku města Benešov nad Ploučnicí.

Na ucelení nové expozice pracovali odborníci několik let. Thunský rodokmen pochází z let 1875 a jeho rozměry jsou vskutku obdivuhodné, plátno měří více než čtyři metry a vysoké je skoro stejně tak. Další práce se chopil sám kastelán Zdeněk Henig, který musel určit, kdo na obrazech vlastně je. Na určení jednotlivých členů rodu Thunů pracoval více než rok, osmdesát procent obrazů totiž nebylo určeno. Expozice se návštěvníkům představí už v neděli 31. března, kdy se poprvé v letošní sezoně otevřou brány zámku pro veřejnost.