Úvod > Aktuality > Zámek Loučeň ukáže, jak se slavily Vánoce za první republiky

Zámek Loučeň ukáže, jak se slavily Vánoce za první republiky

Vydáno 7. prosince 2018 Památky
Ku příležitosti výročí 100 let republiky pro vás na zámku Loučeň připravili od 1. prosince 2018 do 6. ledna 2019 speciální prohlídky zámku, kdy v každé komnatě naleznete jiný vánoční stromeček se svým příběhem. Prohlídky však nebudou zaměřeny pouze na vánoční stromečky, ale dozvíte se také, jak se slavily Vánoce za první republiky, proč zapalujeme adventní svíce a jiné zajímavosti.
V každé zámecké komnatě uvidíte vždy jiný vánoční stromek: staročeský lidový, zavěšený špičkou dolů, knížecí secesní, skleněný, světelný, zpívající, čokoládový, peříčkový, květinový, ale i neviditelný a virtuální…

Nepůjde ovšem jen o velkolepou podívanou. Během prohlídky s názvem "Příběh vánočního stromečku" si děti poslechnou, jak se slavily křesťanské Vánoce za první republiky, proč zapalujeme adventní svíce a co je to půst, proč se staví betlém, jak k nám pronikla tradice zdobení vánočního stromku a kde najdeme její původ, jak se slaví Vánoce v jiných evropských zemích a ve světě, kdo tam rozdává dárky, co to byl Strom Republiky a jak se k nám zatoulal Děda Mráz, proč se na zámku pekly obří vánočky, kdy a proč se chodilo koledovat, proč si doma rozvěšujeme jmelí a mnoho dalšího. Při procházce zámeckým parkem navíc natrefíte na největší adventní věnec v Čechách.

vánoční prohlídkyV sobotu, neděli a o vánočních prázdninách se prohlídky konají denně od 11:00 do 16:00 každou hodinu - doporučujeme rezervaci; ve všedních dnech je prohlídka ve 14:00,16:00 a 17:00 hodin, tady už je rezervace předem nutná. Jednotné vstupné vás vyjde na 150 Kč, ale obsahuje prohlídku zámku a vstupné do parku s labyrinty.
Zámek Loučeň - zámek, kde to žije

Zámek Loučeň - zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – romantický zámek s rozlehlým parkem, labyrintáriem a celou řadou dalších zajímavostí. Expozice české větve rodiny Thurn-Taxis a života na zámku na přelomu 19. a 20. století. Dozvíte se tak nikoli suchá fakta, ale příběh života na zámku zhruba před sto lety.