Úvod > Aktuality > Zámek Duchcov vás okouzlí antikou – otevírá se zde nová expozice
Zámek Duchcov vás okouzlí antikou - otevírá se zde nová expozice
">
Památky

Zámek Duchcov vás okouzlí antikou – otevírá se zde nová expozice

  • Vydáno2. června 2016
V pátek 3. června se na zámku Duchcov otevře expozice Okouzleni antikou. Seznámí vás s příběhy z řecké mytologie, kulturou starověku a ukáže vliv antiky na život šlechty. V osmi komnatách bude vystaveno na 150 historických odlitků antických uměleckých děl. Nový prohlídkový okruh bude přístupný bez průvodce.
Antika na DuchcověV osmi komnatách zámku Duchcov bude vystaveno na 150 odlitků antických uměleckých děl. Jejich původní bohatou barevnost přiblíží jedna ze soch. Výstava připomene antické inspirace v divadle, budou zde rekonstrukce barokních divadelních kostýmů a divadelních rekvizit.

Vystavené sochy pocházejí ze Sbírky odlitků antické plastiky Filozofické fakulty Univerzity KarlovyPraze. Nejimpozantnější je výzdoba štítu z chrámu bohyně Afaie na ostrově Aigína s deseti postavami v téměř životní velikosti. Na jedné z nich, tzv. Paridovi, je provedena barevná rekonstrukce jako připomínka původního vzhledu antických památek. Vystavena bude i jedna z unikátních rekonstrukcí provedených profesorem W. Kleinem za jeho působení na Karlově univerzitě – Myrónovo sousoší bohyně Athény se satyrem Marsyou.

Nová stálá expozice na zámku přiblíží odkaz antiky v evropském výtvarném umění od renesance po současnost. Zaměřuje se na kavalírské cesty šlechty spojené s objevováním památek antického starověku, jejich sběratelství a ukáže antické vlivy v architektuře a výzdobě barokních šlechtických sídel. Výstava připomene antické inspirace v divadle; budou zde rekonstrukce barokních divadelních kostýmů a divadelních rekvizit. Expozici doplňuje několik originálů antické keramiky s pohřební tematikou, historické cestovatelské potřeby, suvenýry přivezené z cest a dobové obrazy dokládající objevování antické kultury aristokracií.
Expozice antických soch na zámku Duchcov

Expozice antických soch na zámku Duchcov

V nové stálé expozici „Okouzleni antikou“ se na zámku v Duchcově seznamíte s fascinujícími příběhy z řecké mytologie a objevíte kouzlo antických soch v autentickém prostředí zámku.

Zámek Duchcov s expozicí Giacoma Casanovy

Zámek Duchcov s expozicí Giacoma Casanovy

Zámek Duchcov leží přibližně 8 km jihozápadně od města Teplice. Návštěvníci zde mohou zhlédnout především Valdštejnskou rodovou galerii, expozici v tzv. biliárovém křídle, tři místnosti zámeckého personálu, Vojenskou zbrojnici, Lovecký salonek a muzeum věnované osobnosti Giacoma Casanovy.