Úvod > Aktuality > Zámek Děčín zve na novou sezonu do zámeckých zahrad
Zámek Děčín zve na novou sezonu do zámeckých zahrad
">
Památky

Zámek Děčín zve na novou sezonu do zámeckých zahrad

  • Vydáno31. března 2017
V sobotu 1. dubna 2017 od 14 do 18 hodin se na zámku Děčín chystá otevření nové turistické sezóny v zámeckých zahradách. Těšit se můžete na doprovodný program, občerstvení a do 17 hodin prohlídky Čajového pavilonu. Aprílové prohlídky zámku se konají v 11:00, 13:00, 15:00 a 17:00 hodin.
Zámek DěčínZahrady zámků patří ke skvostům českých památek. Častokrát jsou to právě ony, které návštěvníky lákají k návštěvě té či oné lokality. Jarním otevřením zahrad v Děčíně začíná každoročně na zámku nová sezóna. To letošní se chystá v sobotu 1. dubna od 14 do 18 hodin.

Okrasná Růžová zahrada patří mezi nejkouzelnější části zámeckého areálu. Její protáhlý prostor tvořený třemi postupně se svažujícími terasami vymezuje na západě „sala terrena“ s dochovanou freskovou výmalbou a na východě vyhlídkový gloriet zdobený sochami mytologických božstev. Své zahrady otevře zámek v letošním roce 19. března v rámci zahájení turistické sezony.

RozlDěčínehlé, ale přitom skryté, půvabné a neznámé – takové jsou Jižní zahrady zámku Děčín. Tento klenot děčínského zámku je však spojen s jednou z nejslavnějších událostí v historii Děčína – poprvé v rakouské monarchii zde rozkvetl největší leknín světa – viktorie královská. V 18. století v prostorách dnešních zahrad nejprve vznikl velký obranný bastion ve tvaru pětiúhelníku. Jeho rozlehlý vnitřní prostor však postupně zaplnily stavby nikoli vojenské, nýbrž zahradní a okrasné – skleníky, oranžerie a roku 1737 půvabný Čajový pavilon. V 19. století bylo na budovaných terasách bylo založeno celkem 18 vytápěných skleníků, ve kterých našly domov orchideje, kamélie a dalších tropické rostliny. Právě na jižních terasách rozkvetla roku 1852 poprvé v habsburské monarchii viktorie královská.
 

Prohlídkové trasy na zámkem 2017

Zámek DěčínZámek má celoročně otevřené dvě prohlídkové trasy – „Zlatá léta děčínského zámku“ a „Návštěva u knížete Františka Thuna“. Od dubna do října je přístupný ještě třetí okruh „Barokní perly zámku“ a prohlídka s Černým rytířem určená především pro rodiny s dětmi, která je součástí projektu „Otevřete 13. komnatu“.

A protože odemykání zahrad vyšlo právě na první dubnový den, je možné navštívit speciální aprílovou prohlídku zámku. Probíhat budou samozřejmě i prohlídky všech tří okruhů a přístupné budou i všechny tři probíhající výstavy Děčínské hodinárium v podkroví, výstava historických kočárů v konírně i divadelní výstava Za oponou v zámecké kuchyni. Nová je prohlídka pro osoby se zrakovým postižením. Zámek v Děčíně se tak chce stát přátelským místem také pro tyto návštěvníky.

Vstup do zahrad bude volný (kromě Růžové zahrady), na aprílové prohlídky zámku platí klasické vstupné, tedy 90 korun pro dospělé, 70 Kč pro studenty či 50 Kč pro děti. Rodina zaplatí 220 korun.
Jižní zámecké zahrady zámku Děčín

Jižní zámecké zahrady zámku Děčín

Na jižní straně zámeckého svahu bývaly kdysi vinice. V první polovině 18. století zde vznikla okrasná barokní zahrada ve tvaru pětiúhelníku, v jehož vrcholu byl roku 1737 zřízen drobný, ale půvabný čajový altán se sochařskou i malířskou výzdobou.

Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou

Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou

Zámek Děčín, ležící nad soutokem Labe a Ploučnice, patří mezi nejvýznamnější historické památky severních Čech. Zámek okouzlí návštěvníky především tehdejší nejznámější rosarií v habsburské monarchii Růžovou zahradou a monumentální barokní konírnou. Otevřené je také revitalizované jižní křídlo.

Růžová zahrada na zámku v Děčíně

Růžová zahrada na zámku v Děčíně

Růžová, kdysi Lóžová, zahrada byla založena na konci 17. století během velké barokní přestavby děčínského zámku za hraběte Maxmiliána Thuna. Je jedním z nejkrásnějších míst na Děčínském zámku.