ÚvodAktualityZámek Děčín zve na novou sezonu do zámeckých zahrad
Památky

Zámek Děčín zve na novou sezonu do zámeckých zahrad

  • 31. března 2017
V sobotu 1. dubna 2017 od 14 do 18 hodin se na zámku Děčín chystá otevření nové turistické sezóny v zámeckých zahradách. Těšit se můžete na doprovodný program, občerstvení a do 17 hodin prohlídky Čajového pavilonu. Aprílové prohlídky zámku se konají v 11:00, 13:00, 15:00 a 17:00 hodin.
Zámek DěčínZahrady zámků patří ke skvostům českých památek. Častokrát jsou to právě ony, které návštěvníky lákají k návštěvě té či oné lokality. Jarním otevřením zahrad v Děčíně začíná každoročně na zámku nová sezóna. To letošní se chystá v sobotu 1. dubna od 14 do 18 hodin.

Okrasná Růžová zahrada patří mezi nejkouzelnější části zámeckého areálu. Její protáhlý prostor tvořený třemi postupně se svažujícími terasami vymezuje na západě „sala terrena“ s dochovanou freskovou výmalbou a na východě vyhlídkový gloriet zdobený sochami mytologických božstev. Své zahrady otevře zámek v letošním roce 19. března v rámci zahájení turistické sezony.

RozlDěčínehlé, ale přitom skryté, půvabné a neznámé – takové jsou Jižní zahrady zámku Děčín. Tento klenot děčínského zámku je však spojen s jednou z nejslavnějších událostí v historii Děčína – poprvé v rakouské monarchii zde rozkvetl největší leknín světa – viktorie královská. V 18. století v prostorách dnešních zahrad nejprve vznikl velký obranný bastion ve tvaru pětiúhelníku. Jeho rozlehlý vnitřní prostor však postupně zaplnily stavby nikoli vojenské, nýbrž zahradní a okrasné – skleníky, oranžerie a roku 1737 půvabný Čajový pavilon. V 19. století bylo na budovaných terasách bylo založeno celkem 18 vytápěných skleníků, ve kterých našly domov orchideje, kamélie a dalších tropické rostliny. Právě na jižních terasách rozkvetla roku 1852 poprvé v habsburské monarchii viktorie královská.
 

Prohlídkové trasy na zámkem 2017

Zámek DěčínZámek má celoročně otevřené dvě prohlídkové trasy – „Zlatá léta děčínského zámku“ a „Návštěva u knížete Františka Thuna“. Od dubna do října je přístupný ještě třetí okruh „Barokní perly zámku“ a prohlídka s Černým rytířem určená především pro rodiny s dětmi, která je součástí projektu „Otevřete 13. komnatu“.

A protože odemykání zahrad vyšlo právě na první dubnový den, je možné navštívit speciální aprílovou prohlídku zámku. Probíhat budou samozřejmě i prohlídky všech tří okruhů a přístupné budou i všechny tři probíhající výstavy Děčínské hodinárium v podkroví, výstava historických kočárů v konírně i divadelní výstava Za oponou v zámecké kuchyni. Nová je prohlídka pro osoby se zrakovým postižením. Zámek v Děčíně se tak chce stát přátelským místem také pro tyto návštěvníky.

Vstup do zahrad bude volný (kromě Růžové zahrady), na aprílové prohlídky zámku platí klasické vstupné, tedy 90 korun pro dospělé, 70 Kč pro studenty či 50 Kč pro děti. Rodina zaplatí 220 korun.
Jižní zámecké zahrady zámku Děčín Příroda

Jižní zámecké zahrady zámku Děčín

Na jižní straně zámeckého svahu bývaly kdysi vinice. V první polovině 18. století zde vznikla okrasná barokní zahrada ve tvaru pětiúhelníku, v jehož vrcholu byl roku 1737 zřízen drobný, ale půvabný čajový altán se sochařskou i malířskou výzdobou.

Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou Památky

Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou

Zámek Děčín, ležící nad soutokem Labe a Ploučnice, patří mezi nejvýznamnější historické památky severních Čech. Zámek okouzlí návštěvníky především tehdejší nejznámější rosarií v habsburské monarchii Růžovou zahradou a monumentální barokní konírnou. Otevřené je také revitalizované jižní křídlo.

Růžová zahrada na zámku v Děčíně Příroda

Růžová zahrada na zámku v Děčíně

Růžová, kdysi Lóžová, zahrada byla založena na konci 17. století během velké barokní přestavby děčínského zámku za hraběte Maxmiliána Thuna. Je jedním z nejkrásnějších míst na Děčínském zámku.

Další aktuality

Jak poznat Žatec za jeden den Audio

Když se s Kudy z nudy vypravíte na Žatecko, nemusíte ani být milovníci piva, abyste hned vytušili, o čem bude řeč. Žatec a jeho okolí vám představíme nejenom jako město piva, ale také jako město uprostřed chmelařské krajiny, zapsané mezi památkami UNESCO. Míst, která stojí za bližší seznámení, tu je tolik, že vám jeden den rozhodně stačit nebude!
12. leden 2026 7:16
Životní styl, Ústecký kraj

Zoo Děčín nabídne návštěvníkům v roce 2026 řadu novinek

Do roku 2026 chystá Zoo v Děčíně hned několik novinek, které bude postupně představovat veřejnosti. Jednou z nich bude například zkušební otevření „motýlího domu“ v Expozici Rajské ostrovy nebo vytvoření zcela nové a netradiční venkovní expozice pro lenochody dvouprsté, kolem které by měla vzniknout i relaxační klidová zóna pro návštěvníky. Investice budou směřovat především do oprav expozic (norků evropských, veverek obecných, černých čápů,…) a zoo by ráda ve spolupráci s magistrátem města Děčína vyřešila navýšení kapacity parkovacích míst.
8. leden 2026 7:10
Zážitky, Ústecký kraj

Kalendář 2026: Přehled nejlepších květinových výstav a zahradnických trhů

Vaše zahrady, truhlíky a květináče se teprve začaly těšit na jaro, ale na portálu Kudy z nudy už nyní víme, na které zahradnické trhy a výstavy se můžete vypravit na jaře, v létě anebo na podzim. Ať už patříte mezi ostřílené zahrádkáře nebo jen chcete načerpat inspiraci, na našich akcích se vám určitě bude líbit!
6. leden 2026 13:34
Příroda, Ústecký kraj

Učarovala vám tajemná a nespoutaná krajina Českého Švýcarska? Vypravte se na výlet i v zimě!

Do Českého Švýcarska můžete vyrazit i v zimním období! Jeden z nejznámějších morfologických útvarů českých skalních měst, který se nachází 3 km od Hřenska, se stal symbolem Národního parku České Švýcarsko. Svými rozměry (výška klenby 16 m a šířka téměř 27 m, šíře oblouku 7–8 m) je Pravčická brána největší pískovcovou skalní bránou v Evropě. Zavítal sem i nejslavnější světový pohádkář, spisovatel Hans Christian Andersen. Ani on neodolal její kráse a zakomponoval tuto přírodní zajímavost do svých zápisků z cest. Až do března má Pravčická brána otevřeno v pátek, sobotu a neděli vždy od 10:00 do 16:00 hodin.
3. leden 2026 8:03
Příroda, Ústecký kraj

Tři Humboldtovy vyhlídky aneb nejkrásnější na celém světě

Procestoval půlku světa, ale nejkrásnější výhledy svého života prý slavný německý přírodovědec Alexander von Humboldt našel v severních Čechách. Snadno se můžete vypravit v jeho stopách a vystoupat na Milešovku, na Bukovou horu anebo na svahy labského údolí. Tam všude Humboldt byl a tam všude se rozhlížel.
2. leden 2026 6:05
Zážitky, Ústecký kraj

Novoroční výstup na Radobýl: užijte si zahájení roku s výhledem na České středohoří

Novoroční výstup na Radobýl je oblíbenou tradicí mnoha obyvatel Litoměřic a okolí. I 1. ledna 2026 se koná tradiční výstup na Radobýl (399 m n. m.), výšlap je zařazen mezi významné celostátní akce Klubu českých turistů. Pod vrcholem lze v době od 9:00 do 12:30 hodin zakoupit Novoroční čtyřlístek a získat pamětní list. Novoroční výstup na Radobýl – Memoriál Karla Pouchy se koná již po 61.!
30. prosinec 2025 9:56
Letní sporty, Ústecký kraj

Kouřící kopec Boreč je nejvíce atraktivní v mrazivém počasí Audio

Vrch Boreč najdete nad stejnojmennou obcí v Českém středohoří, jen 4 kilometry západně od Lovosic. Jde o jedno z nejzajímavějších přírodních zákoutí Čech. Vnitřek Borečského vrchu je protkán sítí puklin, která v létě slouží jako tepelný akumulátor. Právě teď v zimě, když je venku chladno a mrzne, předvádí kopec své tajemné divadlo – kouří a hřeje!
28. prosinec 2025 12:18
Příroda, Ústecký kraj

Užijte si Štědrý den v Zoo Ústí nad Labem

Vánoční čas, který vás naladí na slavnostní atmosféru, můžete zažít v ústecké zoologické zahradě. Vánoční enrichment 24. prosince 2025 spojuje krmení se zábavou a hrou, která má pozitivní vliv na psychiku chovaných zvířat. Na Štědrý den je Zoo Ústí nad Labem otevřena od 9:00 do 14:00 hodin. Děti a psí kamarádi mají vstup za 1 Kč, ostatní platí polovinu běžného vstupného.
24. prosinec 2025 7:07
Příroda, Ústecký kraj