Úvod > Aktuality > Letní škola barokní hudby v Holešově představí své žáky na závěrečných koncertech
Kultura

Letní škola barokní hudby v Holešově představí své žáky na závěrečných koncertech

  • Vydáno11. srpna 2023
Letní škola barokní hudby v Holešově probíhá od pátku 4. srpna až do neděle 13. srpna 2023. Poslední tři dny festivalu, tedy pátek, sobota a neděle 11. – 13. srpna 2023 jsou vyhrazeny závěrečným koncertů na zámku v Holešově, kostele Narození Panny Marie v Rajnochovicích a na Arcibiskupském zámku v Kroměříži. Přijďte se zaposlouchat do podmanivých tónů barokní hudby z doby Ludvíka XIV.
Voiola GambaLetní škola barokní hudby je určena především zpěvákům a instrumentalistům, kteří již mají zkušenosti s interpretací staré hudby. Zároveň je však otevřena také novým zájemcům. Pravidelně tak do Holešova přijíždějí jak mladí studenti konzervatoří, tak starší a zkušenější hudebníci. Kurzy jsou výjimečné tím, že umožňují nastudování a provedení jinak těžko dostupných děl. Vyučují se všechny umělecké kategorie podílející se na realizaci děl – sbor, sóla, ansámbly, varhanní pozitiv, cembalo, generál bas, housle, viola, violoncello, fagot, flétna a další, letos také nově barokní trombon (sackbut), bicí nástroje a viola da gamba, pod vedením mezinárodního týmu lektorů.

Letošní ročník nese motto Pocta Versails a je zaměřen na francouzské baroko, které patřilo za vlády Ludvíka XIV mezi hlavní inspirační zdroje evropské hudby. 

Závěrečné koncerty letní školy se uskuteční v pátek 11. srpna na zámku v Holešově, v sobotu 12. srpna v kostele Narození Panny Marie v Rajnochovicích. 

V neděli 13. srpna uvede velkolepý koncert frekventantů Letní školy barokní hudby a jejich lektorů ve Sněmovním sále Kroměřížského zámku velké moteteo Exaudiat Te Dominum a Te Deum autorů, byli svou tvorbou úzce spjati s úchvatnou hudbou, jež se provozovala na královském dvoře ve Versailles, ale i v pařížském Tuilerijském paláci a Pařížské opeře. Zazní dílo André Campry a Michela Richarda de Lalande

Zámek Holešov, který získal svou současnou podobu podle projektu Filiberta Luchese v druhé polovině 17. století, je pro konání Letní školy barokní hudby krásným a inspirativním prostředím. Zrekonstruované historické prostory zámku s odborným výkladem na tematické prohlídce Po stopách Wrbnů je možné navštívit od dubna do října. Výjimečné zámecké nástropní malby si můžete prohlédnout i při speciálních večerních prohlídkách. Za návštěvu stojí i zámecký francouzský park. 
 
Letní škola barokní hudby 2024 Holešov

9. 8.18. 8.
Letní škola barokní hudby 2024 Holešov

Zámek Holešov hostí od pátku 9. do neděle 18. srpna už 22. ročník Letní školy barokní hudby. Motto letošního ročníku je Vídeňské baroko. Všechny koncerty jsou přístupné veřejnosti.

Zámek v Holešově s hvězdárnou

Zámek v Holešově s hvězdárnou

Přijďte navštívit překrásný barokní zámek Holešov. Budete mít jedinečnou možnost prohlédnout si překrásné zrekonstruované i nezrekonstruované historické prostory zámku. Uvidíte také zámeckou hvězdárnu, ve které vás uvítá hvězdář v barokním kostýmu jako průvodce, je zde také studovna.

Další aktuality

Ve Velkých Karlovicích na léto 2024 chystají pravidelné kurzy pečení frgálů a pizzy

Valašsko, to je romantický kraj s přírodou, která vám nejprve vezme dech svou krásou, a pak vám vrátí potřebný klid. Také je to ale kraj slivovice, kyselice, frgálů, poškrabků a dalších krajových specialit. Resort Valachy ve Velkých Karlovicích pořádá pro milovníky pečení a krajových specialit už několik let pravidelné kurzy pečení frgálů. Mimo to se můžete přihlásit i na kurz pečení pizzy. Kurzy probíhají od května do konce srpna a je třeba zamluvit si je předem.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Jurkovičova rozhledna v Rožnově je již opět otevřená

Navštivte krásnou vyhlídku nad Rožnovem pod Radhoštěm – Jurkovičovu rozhlednu! Během dubnových víkendů je otevřená vždy v sobotu a neděli, a to od 10:00 do 16:00 hodin. Hlavní sezónu s denním provozem tu zahájí v květnu.
Zlínský kraj | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Zlína

Zlín máte asi nejvíce spojený s obuvnickou firmou Baťa, která z malé vesničky vybudovala zcela jedinečné krajské město. V celé jeho kráse ho uvidíte z posledního patra Zlínského mrakodrapu, budovy č. 21 továrního areálu. Navštívit zde můžete Baťovu vilu, památník, ale i Muzeum jihovýchodní Moravy či slavné zlínské filmové ateliéry. Zlín je nejen zajímavé město, ale má i překrásné a neméně zajímavé okolí. Kousek je to do lázní Luhačovice s pohádkovou architekturou Dušana Jurkoviče, na hrad Lukov, k valašským chaloupkám v Rožnově pod Radhoštěm i na květnaté louky Bílých Karpat.
Zlínský kraj | Zážitky

Zámek Buchlovice opět ovládne Tulipománie

Zámek Buchlovice se těší na své návštěvníky! Zámecká zahrada je veřejnosti otevřena již od začátku března a interiéry zámku se poprvé otevřou o velikonočních svátcích. Právě na Velikonoce zámek připravil oblíbenou výstavu tulipánů – Tulipománie je určená všem milovníkům květin. Výstavu tvoří asi 1800 kusů tulipánů, k vidění je na 50 druhů tulipánů, včetně Rembrandtových oblíbených druhů. Akce potrvá od 28. března až do Velikonočního pondělí 1. dubna 2024.
Zlínský kraj | Památky

Luhačovické Sluneční lázně vás pozvou do muzea lázeňství i expozice luhačovických velikánů

Rozsáhlá rekonstrukce Slunečních lázní v Luhačovicích je po třech letech téměř hotová. V obnoveném areálu vzniká nejen muzeum lázeňství, ale také stálé expozice věnované Dušanu Jurkovičovi a Leoši Janáčkovi.
Zlínský kraj | Lázně a wellness

Užijte si Velikonoce na Valašsku s ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků

Malebnou oblast Valašska si většinou spojujeme s tradičními lidovými zvyky a bohatou folklorní tradicí. Připomenout si jejich význam a historii se přímo nabízí na Velikonoce v oblíbeném skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm, který přiblíží sváteční i každodenní život generací našich předků. Při procházce Valašskou dědinou si připomenete velikonoční zvyky a tradice. Průvodci vám budou tetičky a strýčkové, kteří povypráví o významu svátků jara, naučí vás plést tatary či malovat kraslice. Krom toho, že okusíte tradiční velikonoční pokrmy, se dozvíte, co jsou rapače, jak připravit pučálku nebo k čemu sloužily muší ráje. Areály Valašského muzea v přírodě ožijí po celý velikonoční prodloužený víkend ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků.
Zlínský kraj | Kultura

Reprezentační sály na Arcibiskupském zámku v Kroměříži voní jarními květinami a v Letním bytě zní hudba květin

Jaro už klepe na dveře a s ním přichází nová návštěvnická sezona na Arcibiskupském zámku v Kroměříži, kterou zde zahajují tradičně týden před Velikonocemi. Jako každé jaro i letos připravili na zámku unikátní květinovou výzdobu reprezentačních sálů. Velké sály provoní jarní květiny, letní byt arcibiskupa se nakrátko promění v hudební salonek a symbolicky se rozezní tóny stylizovaných květinových hudebních nástrojů. Zámeckou Květnici jara doprovodí výstava sochaře Jiřího Netíka a nejmenší návštěvníci jsou zváni do tvořivé dílničky.
Zlínský kraj | Kultura

Lačnovské louky opět pokrývají květy šafránu!

Valašské louky v okolí obce Lačnov na Hornolidečsku právě nyní krásně kvetou. Očekává se, že fialovo-bílý koberec drobných kvítků vzácného šafránu bělokvětého pokryje zdejší stráně koncem tohoto týdne nebo na samém začátku dubna 2024. Tato přísně chráněná květinka zde každoročně vykvétá v hojném počtu – jedná se o nejbohatší naleziště této exotické rostlinky v České republice. Jedním z důkazů nástupu nejkrásnějšího ročního období jsou šafránem poseté louky v Lačnově a v jeho okolí – např. na Sucháčkových pasekách.
Zlínský kraj | Příroda