Úvod > Aktuality > Zahrady pod Pražským hradem projdou stavební obnovou, turistům však zůstanou otevřeny
Zahrady pod Pražským hradem projdou stavební obnovou, turistům však zůstanou otevřeny
"> "> ">
Příroda

Zahrady pod Pražským hradem projdou stavební obnovou, turistům však zůstanou otevřeny

  • Vydáno14. května 2016
Komplex pěti zahrad pod Pražským hradem, jediný památkový objekt na území Prahy ve správě Národního památkového ústavu, čeká stavební obnova. Díky rozdělení obnovy do dvou etap bude možné zachovat v zahradách návštěvnický provoz – uzavřeny budou pouze ty části, kde to bude kvůli průběhu prací nezbytné.
Zahrady Pražského hraduSoubor pěti palácových zahradLedeburské, Malé a Velké Pálffyovské, Kolovratské a Malé Fürstenberské – mezi Valdštejnskou ulicí a jižními terasami Pražského hradu je ze stavebního hlediska v havarijním stavu. Konstrukce zahrad, které vznikly v 18. století, jsou velmi namáhány výraznými výkyvy teplot danými polohou na jižním svahu.
 
Zahrady pod Pražským hradem jsou však navzdory zhoršenému technickému stavu návštěvníkům otevřeny a jejich stav nemá na návštěvnický provoz negativní dopad. Zahrady zůstávají otevřeny od května do září denně od 10 do 19 hodin, v dubnu a v říjnu od 10 do 18 hodin.

Ledeburská zahradaVedle běžné prohlídky bez průvodce pořádá správa objektu řadu kulturních, osvětových a zážitkových akcí, které návštěvníkům „tichého místa v srdci Prahy“ umožňují načerpat pozitivní energii, prožít neopakovatelné chvíle v romantickém prostředí a vychutnat si kouzelné pražské panorama. Při speciálních akcích  jsou zahrady otevřeny déle a osvětleny lampami, loučemi a svíčkami. Od června by měla být otevřena i letní kavárna na Kolovratském nádvoří.
 
Správa památky se soustřeďuje na zlepšení kondice rostlinné složky – zajišťuje zvýšenou péči o trávníky, ruční stříhání živých plotů nebo zmlazování růží. Na tuto sezonu je také plánována obměna květinových nádob, vylepšení závlahového systému a dosadba chybějících rostlin. Díky tomu jsou Zahrady pod Pražským hradem přes značnou „patinu“ dnes krásné a zvou k návštěvě.
Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Zahrady Pražského hradu

Zahrady Pražského hradu

V areálu Pražského hradu se nachází hned několik zahrad, které jsou bezplatně přístupné veřejnosti. Zatímco severní zahrady patří mezi historicky nejcennější, z jižních zahrad je kouzelný pohled na historickou část města.

Zahrady pod Pražským hradem

Zahrady pod Pražským hradem

Na jižním svahu hradčanského návrší pod Pražským hradem se rozkládají Palácové zahrady, které jsou spojnicí mezi Pražským hradem a Malou Stranou. Tvoří je celkem pět zahrad a Galerie Ledeburské zahrady. V současné době probíhá památková obnova některých zahrad.