Úvod > Aktuality > Za historií a tradicí se vypravte na Chodsko
Kultura

Za historií a tradicí se vypravte na Chodsko

  • Vydáno10. října 2021
Až vám nepříznivé počasí nedovolí poznávat krásy Chodska na vlastní kůži, další možností jak objevovat tento svérázný kraj je návštěva některého z místních muzeí, jejichž expozice jsou věnovány bohaté historii a tradicím chodského regionu.
Chlistovská keramika

Chlistovská keramika

Chlistovská keramika je keramikou užitkovou s velkým rozsahem využití v běžné domácnosti. Je možné ji používat v mikrovlné troubě a dokonce v troubě elektrické. V roce 2010 získala certifikát Šumava – originální produkt.

Ketty keramika – chodská dekorační keramika

Ketty keramika – chodská dekorační keramika

Chodská keramika je tradiční keramikou, která vychází z chodských motivů. Keramika je malována ručně malířkami z Klenčí, Dílů, Postřekova a dalších vesnic na Chodsku. Dílna nabízí rozmanitý sortiment výrobků ve dvou provedeních: černý a bílý dekor, popřípadě jiné dekory dle přání zákazníka.

Muzeum chodských krojů Postřekov

Muzeum chodských krojů Postřekov

Muzeum v Postřekově se otevřelo zásluhou dvou zdejších švadlen. Marie Langová a Anna Burešová tu shromažďují kroje z chodských vsí a spatříte zde opravdové skvosty. Kromě čtyřiceti kompletních krojů jsou v muzeu také doplňky, nádobí, nábytek a další vybavení domácností.

Domažlická šikmá věž

Domažlická šikmá věž

Domažlická věž se pyšní hned několika zajímavostmi. Jednou z nich je bezesporu její vzhled. Válcových kostelních věží v České republice není mnoho. A těch, které by byly nakloněné podobně jako je nakloněná domažlická věž, je ještě méně.

Muzeum v Černošíně

Muzeum v Černošíně

Prostory muzea se nacházejí v objektu bývalé fary, která patří mezi nejstarší budovy v obci. Expozice se velkou částí váže přímo k historii města a okolí, včetně zajímavých historických řemesel.

Muzeum příhraničí ve Kdyni

Muzeum příhraničí ve Kdyni

Muzeum příhraničí ve Kdyni vás netradiční formou seznámí s historií příhraničního regionu od pravěku až po současnost. Muzeum sídlí v rekonstruované budově bývalých přádelen. Expozice je zaměřena zejména na historii regionu, textilní průmysl, zemědělství a na česko-bavorské soužití v příhraničí.

Vesnická památková zóna Stráž

Vesnická památková zóna Stráž

Vesnická památková zóna ve Stráži na Chodsku byla prohlášena 22. září 1995 vyhláškou Ministerstva kultury č. 249, o prohlášení území historických jader vybraných obcí a jejich částí za památkové zóny.

Muzeum Jindřicha Šimona Baara v Klenčí

Muzeum Jindřicha Šimona Baara v Klenčí

V Klenčí se narodili a působili zde duchovní a spisovatel Jindřich Šimon Baar (1869 – 1925), skladatel Jindřich Jindřich (1876 – 1967) a spisovatel Jan Vrba (1889 – 1961). V současné době je Klenčí vyhledávaným turistickým centrem.

Městská památková rezervace Domažlice

Městská památková rezervace Domažlice

Střediskem a kulturním centrem Chodska jsou Domažlice se svými památkami a dominantou města, náměstím Míru, s mírně nakloněnou válcovou šikmou věží gotického farního kostela. Navštívit můžete i další památky, např. Chodský hrad, muzea a galerii.

Muzeum Chodska na Chodském hradu s bohatými etnografickými sbírkami

Muzeum Chodska na Chodském hradu s bohatými etnografickými sbírkami

V Domažlicích můžete navštívit Muzeum Chodska, které vám přiblíží nejen historii Chodska, ale představí také bohaté etnografické sbírky. Muzeum je nejstarším muzeem na Domažlicku a sídlí na Chodském hradu.

Chodovar – pivní pohoda, pivní lázně, pivní akce v pivovaru Chodová Planá

Chodovar – pivní pohoda, pivní lázně, pivní akce v pivovaru Chodová Planá

Opravdovou raritou pro milovníky piva a odpočinku jsou pivní lázně v pivovaru Chodová Planá. Originální lázeňská terapie využívá kombinací blahodárných účinků teplé minerální vody, tmavého koupelového piva, sušených bylinek a klasické i speciální masáže.

Újezd – rodiště Jana Sladkého-Koziny

Újezd – rodiště Jana Sladkého-Koziny

Zavítejte do obce Újezd, která je rodištěm známého vůdce chodského povstání Jana Sladkého-Koziny. Dnes najdete na Kozinově statku pamětní síň a na nedalekém strážném vrchu Hrádek jeho pomník.

Zámek Trhanov u Domažlic – po stopách Lomikara

Zámek Trhanov u Domažlic – po stopách Lomikara

Zámek Trhanov nedaleko Domažlic zde postavil syn Wolfa Wiléma Wolf Maxmilián Lamingen (zvaný Lomikar)v letech 1676 – 1677. Původní podoba zámku byla empírově pozměněna v roce 1810 rodem Stadionů. Zdejším slavným rodákem byl mimo jiné věhlasný lékař Josef Thomayer.

Modelová železniční show v Domažlicích

Modelová železniční show v Domažlicích

Výstava vlaků a vláčků v garáži pana Jaroslav Šimáčka. Jeho stanicí Máchovice, pojmenované podle ulice, ve které Šimáčkovi bydlí, projíždějí nejrůznější lokomotivy s vagony už řadu let. Na jeho dráze potkáte stroje tuzemské, rakouské nebo dokonce americké.

Zámek Svojšín

Zámek Svojšín

Zámek se nachází na horním konci návsi obce Svojšín. Obec patří k nejstarším feudálním sídlům na západě Čech. Na zámku se nachází také Turistická ubytovna.

Zámek Tachov – nové expozice rodu Windischgrätzů

Zámek Tachov – nové expozice rodu Windischgrätzů

Zámek v Tachově prošel rozsáhlou rekonstrukcí. K vidění je sloupový vestibul s jednoramenným schodištěm a nahlédnout lze do prostoru bývalé hradní věže. Od roku 2014 je zde nově otevřena prohlídková trasa s exponáty, která připomene rod Windischgrätzů.

Amálčina mydlárna – čistě přírodní rostlinná mýdla

Amálčina mydlárna – čistě přírodní rostlinná mýdla

Amálčina mydlárna je výrobna přírodních mýdel s dobovým obchůdkem s úžasnou atmosférou umístěná v areálu historického Dvora Krasíkova u Konstantinových Lázní. Jedná se o výrobnu rostlinných mýdel na přírodním základě bez použití syntetických barviv, vůní a konzervantů.

Zámek Bor u Tachova – po stopách pánů ze Švamberka

Zámek Bor u Tachova – po stopách pánů ze Švamberka

Původně středověkému vodnímu hradu pánů ze Švamberka dala určující podobu rozsáhlá romantická přestavba na pseudogotický zámek. Zámek se nachází v údolí Lužního potoka 14 km od Tachova.

Historický park Bärnau-Tachov – zažijte středověk všemi smysly

Historický park Bärnau-Tachov – zažijte středověk všemi smysly

Muzeum v přírodě pár kilometrů od Tachova zachycuje dějiny všedního dne ve středověku. Můžete zde zažít středověk tak, jak ho prožívali naši předkové v 8. až 13. století. Při různých akcích a o víkendech středověké budovy ožívají postavami z minulosti, takže si historii můžete doslova osahat.

Koloveč – muzeum techniky a řemesel i tradiční lidová keramika

Koloveč – muzeum techniky a řemesel i tradiční lidová keramika

Muzeum techniky a řemesel s výstavní plochou 1000 m² a více než 7000 exponáty patří k nejobsáhlejším svého druhu v České republice. V expozicích jsou zastoupena všechna tradiční řemesla a živnosti, které se nacházely na vesnici. Od roku 2016 muzeum nabízí novou expozici keramiky.

Mrákov – původní lidová architektura

Mrákov – původní lidová architektura

Mrákov patřil mezi 11 nejstarších chodských vesnic rozložených na jihozápadním pomezí Čech. Jejich obyvatelé vykonávali strážní službu k ochraně zemské hranice a obchodních stezek vedoucích do města Domažlice. Potvrzuje to listina krále Jana Lucemburského z r. 1325.

Další aktuality

Za vůní dřeva na pily, do srubu a ke kanálům: 15 tipů za tradicí dřevařství nejen na Šumavě

Dřevařství patří k tradičním odvětvím našeho průmyslu a v horských oblastech vždy patřilo k hlavnímu zdroji obživy místních obyvatel. Zvláště na Šumavě, kde existoval až do roku 1870 neproniknutelný prales, se dřevařství dařilo. A bylo tomu tak i po osudném 26. říjnu, kdy silná vichřice během několika hodin vyvrátila a polámala na dva miliony stromů. Těžbu, zpracování, transport dřeva a jeho následné využití připomíná řada expozicí a technických památek nejen na Šumavě, ale také v Krkonoších, Krušných horách nebo na Vysočině. Kam se za vůní dřeva vydat vám poradí Kudy z nudy.
Plzeňský kraj | Památky

Vydejte se po stopách židovské Plzně

V Plzni najdete celou řadu památek, které odkazují na dlouhou historii místního židovského obyvatelstva. Velká synagoga, pátá největší na světě, patří k místním dominantám. Ostatní památky jako Stará synagoga nebo bytové interiéry od světoznámého architekta Adolfa Loose již na první pohled tak viditelné nejsou. Najdete je skryté v zástavbě v širším centru města, nicméně jejich návštěva vás určitě okouzlí.
Plzeňský kraj | Památky

Užijte si pivní podzim v Plzni

Období vinobraní se Plzně moc netýká, to ale neznamená, že se tu na podzim nic neděje! V následujících měsících máte na výběr z několika pivních událostí, které k Plzni prostě patří. Vždyť taky dala světu to nejlepší pivo na světě!
Plzeňský kraj | Gurmánská turistika

Výlety pro samotáře: ticho a samota Českého lesa

Doslova do jiného světa vstoupíte v Českém lese, který stojí stranou hlavního zájmu turistů. Je to kraj zaniklých vesnic a sklářských hutí, hlubokých lesů a prosluněných pasek. V nejzápadnějším cípu, kam se vůbec můžete dostat, objevíte v lesích zapomenutý zámek či legendární místo zdejších sklářů.
Plzeňský kraj | Příroda

Na návštěvě keltské vesnice ve skanzenu Jivjany zažijete keltsko – římskou bitvu

Keltský den ve skanzenu Jivjany láká na ukázky řemesel z doby laténské, uvidíte i sokolníky se živými dravci. V sobotu 19. srpna 2023 odpoledne se můžete těšit také na klání válečníků z různých historických období a na závěr celého dne se v Jivjanech odehraje velká keltsko – římská bitva.
Plzeňský kraj | Zážitky

Letní Festival na ulici opět oživí Plzeň

Od pátku 18. do soboty 26. srpna 2023 opět zaplní centrum Plzně multižánrový Festival na ulici. Letos slaví kulatiny a hudbou bude žít město na mnoho scénách i ve vybraných barech. Pro děti bude scéna na Proluce každý den od 15 hodin.
Plzeňský kraj | Kultura

Tradiční slavnosti piva proběhnou o víkendu v pivovaru Chodovar

Kromě výborného piva se můžete v sobotu těšit v Chodové Plané i na netradiční prohlídky pivovaru, odemčené skalní sklepy, ohňostroj, prodej pivní kosmetiky, hudební vystoupení nebo pivní soutěže. Je připravený i program pro děti. Chcete se stát „Pivním rytířem Chodovaru 2023“? Vypravte se v sobotu 19. srpna 2023 na Slavnosti piva Chodovar. Pivovar navíc slaví 450 let od svého založení!
Plzeňský kraj | Gurmánská turistika

Štolu Prokop ve Stříbře oživují horníci i důlní lokomotiva

Figuríny horníků imitující různé hornické profese i situace, v nichž se lidé při těžbě ocitli, zhlédnou zájemci v expozici 700 metrů dlouhé štoly Prokop ve Stříbře. K vidění je zde také důlní technika, která se v minulosti používala při dobývání stříbrné rudy. Zájemci mohou navštívit také průzkumnou štolu, která dříve sloužila jako sklad trhavin.
Plzeňský kraj | Památky