Úvod > Aktuality > Z pražského orloje zmizelo kalendárium, věž se v červnu uzavře
Z pražského orloje zmizelo kalendárium, věž se v červnu uzavře
">
Památky

Z pražského orloje zmizelo kalendárium, věž se v červnu uzavře

  • Vydáno27. května 2017
Slavný pražský orloj prochází letos náročnou rekonstrukcí. V současné době z něj bylo sňato kalendárium – druhá kopie originálu Josefa Mánesa z roku 1866. Také věžní hodiny vypadají nezvykle – z nich restaurátoři demontovali mechanismus, včetně ručiček. Od čtvrtka 1. června až do konce roku bude věž pro návštěvníky zcela uzavřena.
KalendáriumVe čtvrtek 25. května se na jeden den zastavil pražský orloj. Dělníci demontovali kalendárium Staroměstského orloje, které váží více než dvě stě kilo. Jedná se o druhou kopii původní kalendářní desky od Josefa Mánesa z roku 1866. Mistrův originál je uložen od roku 1882 v Muzeu hlavního města Prahy. Po kalendáriu tak zbyla v orloji sice jen díra, ale už v pátek ji zakryla provizorně papírová maketa. Kalendárium, které jsme dosud znali, se však na své místo nevrátí. Nahradí jej nová deska, která vznikne podle historického originálu. Na věž by se měla dostat v létě 2018.
 
Radnice PrahaTaké věžní hodiny čeká složitá oprava. V pátek 26. května se zastavily a restaurátoři z nich demontovali ručičky a hodinový stroj. Od 1. června se věž pro turisty zcela uzavře, s jejím znovuotevřením se počítá až od 1. ledna příštího roku. Kromě orloje bude opravena také kaple a věž.
 
Nejslavnější z pražských památek se má vrátit do podoby z poloviny 19. století. V průběhu oprav se orloj na několik měsíců v příštím roce zcela zastaví. Opravované části radnice zakryje plachta s vyobrazením restaurovaných částí. Zájemci mohou rekonstrukci sledovat přes internet – na webu Prahy byla zřízena speciální stránka, na níž bude dostupný přenos z webkamery namířené na věž radnice.
Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí je jednou z povinných zastávek při návštěvě Prahy. V každou celou hodinu se shromáždí davy turistů před Staroměstskou radnicí, aby sledovali pochod apoštolů na historickém orloji. Jiní odpočívají na lavičkách nebo na zahrádkách kaváren a vdechují atmosféru tohoto místa.

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Astronomický orloj, geniální přístroj, který po celá staletí ukazuje nejen čas a datum, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a svátky křesťanského kalendáře. Technický zázrak, který již dlouhých 600 let udivuje doslova celý svět.

Staroměstská radnice v Praze – prohlídka historických prostor i orloje

Staroměstská radnice v Praze – prohlídka historických prostor i orloje

Historické sály s cennými malbami, gotická kaple s pohledem na figury apoštolů, gotická věž s vyhlídkou, orloj i románsko-gotické podzemí radnice s náznakovou historickou expozicí, to vše se skrývá ve Staroměstské radnici.