Úvod > Aktuality > Projděte se Cestou horských nosičů v Krkonoších
Památky

Projděte se Cestou horských nosičů v Krkonoších

  • Vydáno22. října 2022
Jaké to bylo být horským nosičem? Zvládli byste to také? Pojďte si to vyzkoušet! Na Cestě horských nosičů můžete vystoupat po obnovené původní trase, kudy sto let vynášeli nosiči náklady na Sněžku. Dokonce i vynesení nákladu si můžete vyzkoušet na vlastní kůži – stačí se zastavit v útulné Hospůdce horských nosičů přezdívané Skleník u dolní stanice lanovky Portášky ve Velké Úpě, vypůjčit si dřevěnou krosnu a vydat se vzhůru.
SněžkaVe Velké Úpě si můžet projít Cestu horských nosičů, po které lze stoupat po obnovené původní trase, kudy sto let vynášeli nosiči náklady na Sněžku. Je možno si vybrat tři trasy, každá začíná v hospůdce Horských nosičů (Bufest Skleník, Velká Úpa 128), která se nachází ve spodní stanici lanovky Portášky ve Velké Úpě. Zde si můžete zapůjčit dřevěné krosny, upevnit si na ně své ruksaky nebo náklad a vystoupat po téměř sedmikilometrové trase na vrchol Sněžky. Dostanete plánek trasy a veškeré informace k samotnému výstupu. Celá trasa je značena, jsou na ní dobová odpočívadla s popsanou historií tohoto řemesla. Kdo se na celý zhruba čtyřhodinový výstup necítí, může si vybrat jednu z kratších, méně náročných tras. Výstup můžete samozřejmě podniknou i bez krosny.
 
sněžkaNosiči na Sněžku vynášeli přes sto let všechny věci potřebné k provozu České boudy. Na dřevěné krosny přivazovali sudy s pivem, basy s láhvemi vína, krabice s potravinami, povlečení a mnoho dalších věcí. Takto byl do České boudy dopraven i těžký klavír. Před rokem 1912, než byla v Obřím dole postavena vodárna, se na Sněžku vynášela i voda. Výstup z Portášek na Sněžku trval nosičům za dobrých povětrnostních podmínek přibližně tři a půl hodiny. V zimě používali nosiči sněžnice a při náledí jednoduchá stoupací železa. Dopravu nákladu z Portášek pod závěrečné stoupání na Sněžku jim v zimním období usnadňovaly saně – rohačky. Někdy se stalo, že nosiči kvůli silnému větru a mlze náklad na vrchol nedonesli a museli se vrátit zpátky. Až do vybudování sedačkové lanovky v roce 1949 byla Česká bouda na nosičích zcela závislá.
 
SněžkaNejtěžší náklad vynesl v březnu roku 1944 na vrchol Sněžky Robert Hofer – jednalo se o ocelovou rouru o váze 168 kg, která posloužila ke stavbě meteorologické stanice. Nosiči vynášeli šest dní v týdnu od května do října z Velké Úpy především sudové pivo, víno v lahvích, maso, mouku, cukr, sýry, brambory, petrolej na svícení a vše potřebné pro provoz bud, v kterých přespávaly až tři stovky hostů. Běžný náklad jednoho nosiče činil okolo sto kilogramů. Ani nazpět však nosiči nešli naprázdno – dolů snášeli většinou basy s prázdnými lahvemi a pivní sudy, které vážily cca 50 kg. Po vybudování lanovky roku 1949 ubyla nosičům práce. Poslední náklad byl na vrchol Sněžky dopraven v roce 1961.

A pokud se přesto chcete na Sněžku dostat lanovkou, musíte si pospíšit – blíží se podzimní odstávka lanovky. Ta se uskuteční v termínu od 31.10. až do 9.12. V provozu bude o víkendech a poté ke konci listopadu, od 17. do 19. 11. Zimní sezonu tu zahájí 10. prosince 2022.
Herní krajina Pecka na Portáškách ve Velké Úpě

Herní krajina Pecka na Portáškách ve Velké Úpě

U Portášovy boudy v Krkonoších, nedaleko horní stanice lanovky nad Velkou Úpou, vznikla Herní krajina Pecka – unikátní soubor dřevěných modelů zvířat v nadživotní velikosti, lanových stezek a prolézaček. Zdarma ji můžete navštívit u horní stanice lanovky na Portášky ve Velké Úpě.

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka (1603 m n. m.) je nejvyšší hora v Krkonoších a v České republice. Vyhledávaný výletní cíl a rozhledový bod ve východní části Krkonoš na česko-polské hranici. Díky své výšce poskytuje neomezený panoramatický výhled do daleké krajiny.

Stezka horských nosičů na vrchol Sněžky

Stezka horských nosičů na vrchol Sněžky

Vyzkoušejte si výstup na Sněžku netradičním a při tom unikátním způsobem po cestě, kudy chodili horští nosiči. V hospůdce Horských nosičů ve Velké Úpě vám k tomu půjčí i dřevěné krosny s nákladem.

Horská chata Portášky v Krkonoších

Horská chata Portášky v Krkonoších

Horská chata Portášky se nachází v 2. zóně Krkonošského národního parku, kde narušení přírody je ještě minimální. Chata je na horní stanici sedačkové lanovky z Velké Úpy, uprostřed nejznámější pěší trasy z Velké Úpy na Sněžku

Lanová dráha Velká Úpa – Portášky

Lanová dráha Velká Úpa – Portášky

Z Velké Úpy vede tradiční trasa na Sněžku, kudy horští nosiči zásobovali nejvyšší českou horu po staletí. Vyzkoušejte ji a zkraťte si cestu na hřebeny díky lanovce Portášky. U její horní stanice najdete Herní krajinu Pecka. Je tu i půjčovna koloběžek.

Další aktuality

Užijte si dovolenou jako v Africe: dopřejte si ubytování v Safari Kempu

Jak strávit dovolenou jako v Africe a přitom nevytáhnout paty z domova? Odpověď zní jednoduše: Safari Kemp ve Dvoře Králové. Jedná se o jediný safari kemp svého druhu v Evropě se stylovými bungalovy s vlastní koupelnou a terasou, venkovním bazénem, vířivku a mnoha dalšími lákadly. Součástí kempu je i výběh pro antilopy a zebry.
Královéhradecký kraj | Ubytování

Když milujete Krkonoše: vodopády, lanovky a výlety na kolech i pěšky, za sucha i v dešti

Jeden z nejnavštěvovanějších národních parků Evropy má co nabídnout po celý rok. Jaro je ideální na pěší turistiku, léto a podzim pak pro pěší i cyklisty: prozkoumejte horské květnaté louky a kousky dochované tundry na hřebenech, anebo se vydejte na výlet lanovkou. Dětem se budou líbit hravé naučné stezky. Podívejte, jaké tipy pro vás přichystal portál Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Příroda

Ve Dvoře Králové se poběží Safari běh na záchranu psů hyenových

V sobotu 13. dubna bude v Safari Parku Dvůr Králové odstartován další ročník Safariběhu. Jako jediný závod v České republice nabídne tratě vedoucí Africkým nebo Lvím safari. Tentokrát bude běh zaměřen na záchranu psů hyenových v Africe.
Královéhradecký kraj | Příroda

Krása jarních Krkonoš: burácející vodopády a dravé řeky

Věděli jste, že v Krkonoších je bezkonkurenčně nejvíc vodopádů ze všech českých pohoří? Nebo že tu najdete ten nejvyšší i nejvodnatější? Objevte krásu jarních Krkonoš – naplánujte si báječný výlet k právě hučícím vodopádům, které mají právě teď, díky tání sněhových zásob, tu největší sílu! Zaposlouchejte se do zvuků padajících vod, burácejících potoků a šumících řek. Berte však v úvahu, že v podhůří sice nastalo jaro, ale na hřebenech stále vládne pevnou rukou zima. Kvalitní obuv a teplé oblečení se tak bude určitě hodit.
Královéhradecký kraj | Příroda

Farmářské trhy opět lákají na zámek Doudleby

Jaro je letos s předstihem již tu a seriál letošních zámeckých trhů začíná! V neděli 14. 4. 2024 se můžete na zámku Doudleby nad Orlicí těšit na letošní první Farmářské zámecké trhy, v dubnu tradičně na jarní téma. Šikovné farmáře a pěstitele doplní řemeslné stánky, v nabídce budou mimo jiné i jarní sadby a květiny, občerstvení je zajištěno a sortiment pro celou rodinu bude tradičně k dispozici. A samozřejmě bude také otevřen i samotný zámek!
Královéhradecký kraj | Památky

Dřevěné mosty: oceněné i zapomenuté, vedoucí do pekla i do zahrad

Betonové mosty se drolí a padají, dřevěné přežívají často i celá staletí. Navíc dřevo se dá snadno vyměnit: když některý most či lávku poničí povodeň, vichřice anebo zub času, celkem snadno se dá nahradit. Kde najdete ty nejkrásnější či nejstarší dřevěné mosty u nás?
Královéhradecký kraj | Památky

Do Krkonošského národního parku se vracejí bobři

Milovníci přírody mají důvod k radosti – podle očitých pozorování se do Krknošský národní park opět stává, po velmi dlouhé době, domovem bobra evropského. Horské, rychle tekoucí bystřiny však nejsou pro tohoto hlodavce, s šupinami pokrytým ocasem, vhodným biotopem. Odborníci proto očekávají, že se krkonošská populace na české straně hor usídlí spíše na lučních potocích v podhůří.
Královéhradecký kraj | Příroda

Do Adršpašských skal se od dubna vydejte vždy s on-line rezervací

Adršpašské skály čeká čtvrtá sezóna s rezervačním systémem. Jestliže se do skalního města chystáte, je nejlepším řešením nákup vstupenky a místa k zaparkování online. Rezervační systém, který ve skalách platí, zaručuje v národní přírodní rezervaci omezený počet zájemců, který nezatěžuje přírodu. Vstupenky se sice dají koupit i na místě, ale riskujete dlouhé stání ve frontě i beznadějně plná parkoviště. S online vstupenkami máte zkrátka jistotu, že své výletní plány nebudete muset na poslední chvíli měnit.
Královéhradecký kraj | Příroda