Úvod > Aktuality > Projděte se Cestou horských nosičů v Krkonoších
Projděte se Cestou horských nosičů v Krkonoších
"> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Projděte se Cestou horských nosičů v Krkonoších

  • Vydáno19. října 2021
Jaké to bylo být horským nosičem? Zvládli byste to také? Pojďte si to vyzkoušet! Na Cestě horských nosičů můžete vystoupat po obnovené původní trase, kudy sto let vynášeli nosiči náklady na Sněžku. Dokonce i vynesení nákladu si můžete vyzkoušet na vlastní kůži – stačí se zastavit v útulné Hospůdce horských nosičů přezdívané Skleník u dolní stanice lanovky Portášky ve Velké Úpě, vypůjčit si dřevěnou krosnu a vydat se vzhůru.
SněžkaVe Velké Úpě si můžet projít Cestu horských nosičů, po které lze stoupat po obnovené původní trase, kudy sto let vynášeli nosiči náklady na Sněžku. Je možno si vybrat tři trasy, každá začíná v hospůdce Horských nosičů (Bufest Skleník, Velká Úpa 128), která se nachází ve spodní stanici lanovky Portášky ve Velké Úpě. Zde si můžete zapůjčit dřevěné krosny, upevnit si na ně své ruksaky nebo náklad a vystoupat po téměř sedmikilometrové trase na vrchol Sněžky. Dostanete plánek trasy a veškeré informace k samotnému výstupu. Celá trasa je značena, jsou na ní dobová odpočívadla s popsanou historií tohoto řemesla. Kdo se na celý zhruba čtyřhodinový výstup necítí, může si vybrat jednu z kratších, méně náročných tras. Výstup můžete samozřejmě podniknou i bez krosny.
 
sněžkaNosiči na Sněžku vynášeli přes sto let všechny věci potřebné k provozu České boudy. Na dřevěné krosny přivazovali sudy s pivem, basy s láhvemi vína, krabice s potravinami, povlečení a mnoho dalších věcí. Takto byl do České boudy dopraven i těžký klavír. Před rokem 1912, než byla v Obřím dole postavena vodárna, se na Sněžku vynášela i voda. Výstup z Portášek na Sněžku trval nosičům za dobrých povětrnostních podmínek přibližně tři a půl hodiny. V zimě používali nosiči sněžnice a při náledí jednoduchá stoupací železa. Dopravu nákladu z Portášek pod závěrečné stoupání na Sněžku jim v zimním období usnadňovaly saně – rohačky. Někdy se stalo, že nosiči kvůli silnému větru a mlze náklad na vrchol nedonesli a museli se vrátit zpátky. Až do vybudování sedačkové lanovky v roce 1949 byla Česká bouda na nosičích zcela závislá.
 
SněžkaNejtěžší náklad vynesl v březnu roku 1944 na vrchol Sněžky Robert Hofer – jednalo se o ocelovou rouru o váze 168 kg, která posloužila ke stavbě meteorologické stanice. Nosiči vynášeli šest dní v týdnu od května do října z Velké Úpy především sudové pivo, víno v lahvích, maso, mouku, cukr, sýry, brambory, petrolej na svícení a vše potřebné pro provoz bud, v kterých přespávaly až tři stovky hostů. Běžný náklad jednoho nosiče činil okolo sto kilogramů. Ani nazpět však nosiči nešli naprázdno – dolů snášeli většinou basy s prázdnými lahvemi a pivní sudy, které vážily cca 50 kg. Po vybudování lanovky roku 1949 ubyla nosičům práce. Poslední náklad byl na vrchol Sněžky dopraven v roce 1961.
Herní krajina Pecka na Portáškách ve Velké Úpě

Herní krajina Pecka na Portáškách ve Velké Úpě

U Portášovy boudy v Krkonoších, nedaleko horní stanice lanovky nad Velkou Úpou, vznikla Herní krajina Pecka – unikátní soubor dřevěných modelů zvířat v nadživotní velikosti, lanových stezek a prolézaček. Zdarma ji můžete navštívit u horní stanice lanovky na Portášky ve Velké Úpě.

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka (1603 m n. m.) je nejvyšší hora v Krkonoších a v České republice. Vyhledávaný výletní cíl a rozhledový bod ve východní části Krkonoš na česko-polské hranici. Díky své výšce poskytuje neomezený panoramatický výhled do daleké krajiny.

Stezka horských nosičů na vrchol Sněžky

Stezka horských nosičů na vrchol Sněžky

Vyzkoušejte si výstup na Sněžku netradičním a při tom unikátním způsobem po cestě, kudy chodili horští nosiči. V hospůdce Horských nosičů ve Velké Úpě vám k tomu půjčí i dřevěné krosny s nákladem.

Horská chata Portášky v Krkonoších

Horská chata Portášky v Krkonoších

Horská chata Portášky se nachází v 2. zóně Krkonošského národního parku, kde narušení přírody je ještě minimální. Chata je na horní stanici sedačkové lanovky z Velké Úpy, uprostřed nejznámější pěší trasy z Velké Úpy na Sněžku

Lanová dráha Velká Úpa – Portášky

Lanová dráha Velká Úpa – Portášky

Z Velké Úpy vede tradiční trasa na Sněžku, kudy horští nosiči zásobovali nejvyšší českou horu po staletí. Vyzkoušejte ji a zkraťte si cestu na hřebeny díky lanovce Portášky. U její horní stanice najdete Herní krajinu Pecka. Je tu i půjčovna koloběžek.