Úvod > Aktuality > Vyhlídková věž na Svatém kopečku dostala nový kabát
Vyhlídková věž na Svatém kopečku dostala nový kabát
"> ">
Příroda

Vyhlídková věž na Svatém kopečku dostala nový kabát

  • Vydáno14. července 2015
Vyhlídková věž v areálu Zoo Olomouc na Svatém kopečku září novotou. Kovová vyhlídka dostala nový antikorozní nátěr včetně nezbytné impregnace a vyměněny byly kovové pláty podlahy na vrchní vyhlídkové plošině. Zvolená barevná kombinace zároveň kopíruje tu z konce minulého století.
Svatokopecká vyhlídková věž v areálu Zoo Olomouc byla v době své výstavby jedinou rozhlednou v zoologických zahradách tehdejší ČSSR a v současné době zůstává nejvyšší kovovou rozhlednou v rámci všech zoologických zahrad na území České republiky.

Za svou existenci vděčí mimořádné dotaci komise pro rozvoj cestovního ruchu. Život jí vdechl architekt Jan Navrátil. Stavba započala v roce 1972, a o 2 roky později, tedy v roce 1974, se z ní pohledem do údolí těšili první návštěvníci.

Věž s půdorysem trojúhelníku

Samotná věž je tvořena ocelovou konstrukcí s půdorysem trojúhelníku. Dosahuje celkové výšky 32 m nad zemí a stojí v nadmořské výšce 388 m. Svůj původní vzhled si uchovala až do roku 1999, kdy prošla rozsáhlou rekonstrukcí včetně obou svých teras. Pozbyla hliníkového opláštění, získala antikorozní nátěr v barvě pískové a modré. V roce 2011 pak došlo také ke kompletní rekonstrukci restaurace Pod Věží.
 
Po zdolání 128 schodů se z horní terasy ve výšce více než 29 m nad zemí při dobré viditelnosti naskytne pohled na siluetu Jeseníků i s jejich dominantou horou Praděd, či na barokní baziliku Navštívení Panny Marie, dalšího velmi oblíbeného cíle návštěvníků Svatého Kopečka. Své diváky si jistě najde i panoráma Olomouce se širokým okolím. A nebyli bychom na půdě zoologické zahrady, kdybychom nezmínili to patrně nejcennější, kterým je pohled na zvířata z výšky.
 
Všem příchozím tedy přejeme nebe bez mraků a nezapomenutelný výhled až k obzoru.

Zoologická zahrada v posledních letech prochází postupnou modernizací a snaží se zatraktivnit svůj prostor pro návštěvníky. Do konce července bude také znovu zpřístupněn průchozí výběh makaků a otevřeno Africké Safari.
Svatý Kopeček u Olomouce – živé poutní místo a cíl obdivovatelů barokní architektury

Svatý Kopeček u Olomouce – živé poutní místo a cíl obdivovatelů barokní architektury

Bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku leží asi 5 km severovýchodním směrem od Olomouce. V současnosti je Svatý Kopeček cílem obdivovatelů barokní krásy, mnoha poutníků a také srdcem farnosti, kde se odehrávají ta nejcennější tajemství víry.

Lanový park Veverák Olomouc-Svatý Kopeček

Lanový park Veverák Olomouc-Svatý Kopeček

Přijďte zažít adrenalinové dobrodružství do lanového parku v Olomouci na Svatém Kopečku. Své ratolesti můžete vyfotit v obří veverce, která je jako překážka na Junior trase.

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoo chová více než 1700 kusů zvířat ve 350 druzích. Zoo nabízí možnost prohlídky vzácných druhů zvířat v pěti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo 32 m vysokou vyhlídkovou věž, kterou žádná jiná zoo nemá. V zoo pokračují další etapy výstavby rozlehlého safari.