Úvod > Aktuality > Vydejte se na výlov rybníka Svět
Vydejte se na výlov rybníka Svět
"> "> "> "> ">
Zážitky

Vydejte se na výlov rybníka Svět

  • Vydáno18. listopadu 2020
V podzimních měsících jsou na Třeboňsku již tradičně největší událostí výlovy rybníků. Od pondělí 16. do čtvrtka 19. listopadu 2020 se loví sedmý největší rybník Třeboňska – Svět. I když se letošní výlov koná bez doprovodného programu, můžete se přijít podívat na práci rybářů. Vylovené ryby jsou v prodeji na sádkách v Třeboni.
Nenechte si ujít neopakovatelnou atmosféru výlovu jednoho z největších jihočeských rybníků a přijeďte se podívat. Kromě pozorování rybářů při práci si na hrázi rybníka Světa můžete zakoupit vylovené ryby na sádkách.
 
Rybáři většinou zahajují práci brzy z rána, obvykle v 7 hodin. Desítky postav v gumových pláštích a vysokých botách za ranních mlh roztáhnou sítě a vydají se do studeného bahna na tzv. první zátah. Během dne, většinou v rozmezí 10 až 13 hodin se provádí druhý zátah, záleží však na velikosti prvního zátahu, množství ryb a také na počasí.
 

Prodej ryb probíhá na sádkách

Rybník Svět (214 ha) se musí nejdříve vypustit a připravit, čemuž se říká, že se rybník strojí. Vypouštění musí být pozvolné, aby ryba v klidu sešla k hrázi – lovišti, a proto doba vypouštění bývá 2 až 5 týdnů. V případě rybníka Svět bylo možné sledovat úbytek vody již na přelomu října a listopadu.

S ohledem na akutní epidemiologickou situaci a přijatá preventivní opatření k zamezení nákazy covid-19 přistoupilo Rybářství Třeboň ke zrušení všech doprovodných akcí během podzimních výlovů a omezení kontaktu mezi zaměstnanci a veřejnosti během lovení. Z výše popsaných důvodů nebudou probíhat ani tradiční exkurze pro veřejnost na výlovech a sádkách.

V době výlovů platí rozšířená nabídka živých ryb na prodejnách – sádkách společnosti Rybářství Třeboň. Po dobu výlovu Světa, tj. do 19. listopadu 2020 je cena kapra v prodejně na sádkách v Třeboni za akční cenu 75 Kč/kg bez rozdílu kategorie. Naopak na hrázi Světa stánek s prodejem ryb není.
Naučná stezka Cesta kolem Světa

Naučná stezka Cesta kolem Světa

Vydejte se na Cestu kolem Světa… Nemusíte ale jezdit daleko! Navštivte krajinu Třeboňska a naučnou stezku kolem rybníka Svět v jižních Čechách.

Zámek Třeboň – perla v okvětí vodní růže

Zámek Třeboň – perla v okvětí vodní růže

Zavítáte-li do Třeboně, neměli byste vynechat návštěvu místního zámku, který je spojován s takovými jmény, jako je Petr Vok z Rožmberka, panovnický rod Schwarzenberků, či Rudolf II., na které především upoutávají prohlídkové trasy.

Třeboňská rybniční soustava

Třeboňská rybniční soustava

Základ třeboňské rybniční soustavy tvoří rybníky propojené stokami, vybudované podél řeky Lužnice severojižním směrem mezi městy Třeboň a Veselí nad Lužnicí. Tvoří ji Zlatá stoka, Stará řeka, Nová řeka, rybník Rožmberk, Rožmberská bašta a rybník Svět.

Rybník Svět – sedmý největší rybník Třeboňska

Rybník Svět – sedmý největší rybník Třeboňska

Oblíbeným střediskem rekreace a vodních sportů, ale i místem vhodným pro turistiku, cykloturistiku a odpočinek je jihočeský rybník Svět. Na jednom konci hráze láká k návštěvě lázeňské město Třeboň, na druhém novogotická Schwarzenberská hrobka.

Schwarzenberská hrobka v Domaníně u Třeboně

Schwarzenberská hrobka v Domaníně u Třeboně

Prohlédnout si místo, kde jsou pochováni členové rodu Schwarzenberků, můžete nedaleko od Třeboně. Ve svíčkami osvětlené kapli hrobky, akusticky výborně ozvučené, se kromě prohlídek konají různé koncerty i jiné kulturní akce.