Úvod > Aktuality > Voskové srdce pro Václava Havla už je dokončeno
Voskové srdce pro Václava Havla už je dokončeno
">
Zážitky

Voskové srdce pro Václava Havla už je dokončeno

  • Vydáno10. února 2012
Výtvarníci dokončili v garážích Národního divadla v Praze skulpturu Srdce pro Václava Havla vytvořenou ze svíček, které lidé na konci loňského roku zapalovali na památku zesnulého exprezidenta.
Dvoumetrové voskové srdce pro Václava Havla bude odedneška stát na piazettě Národního divadla. Na srdci odlitém ze svíček od začátku ledna pracovali umělci ve vysočanském kulturním centru Trafačka. Celá socha je vevnitř vyztužená spojovacím materiálem a doposlední chvíle se nevědělo, jak bude přesně vysoké. Výtvarníkům velmi záleželo na tom, aby jeho výška dosahovala alespoň na úroveň dospělého člověka. Nakonec se podařilo srdce dokončit ve výšce dvou metrů. Samotný vosk váží přes 2 tuny, což je 115 voskových kvádrů.

Autoři projektu Lukáš Gavlovský a Roman Švejda zvolili tvar otevřeného srdce, které umožňuje vstup do jeho nitra. Otevření Srdce, které zahájí taneční skupina Nanohach a hosté za hudebního doprovodu Vojty Švejdy, se uskuteční 10. února v pět hodin odpoledne. Voskové srdce by mělo před Národním divadlem zůstat až do 10. dubna. Co s ním bude dál ještě není jisté, v jednání je například instalace v Litomyšli, Plzni nebo na hradě Grabštejně.
Expozice Knihovny Václava Havla

Expozice Knihovny Václava Havla

Václav Havel – český mýtus aneb Havel v kostce. Cílem expozice je představit celistvost života a osobnosti Václava Havla. Většina exponátů pochází od Václava Havla, některé dokumenty jsou zapůjčeny Památníkem národního písemnictví, Divadelním ústavem a Divadlem Na Zábradlí.

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.