Úvod > Aktuality > Vojenské pevnosti na Královéhradecku se již těší na letošní sezónu
Vojenské pevnosti na Královéhradecku se již těší na letošní sezónu
"> "> "> "> "> ">
Památky

Vojenské pevnosti na Královéhradecku se již těší na letošní sezónu

  • Vydáno11. března 2021
Pro milovníky vojenské historie bude letošní sezóna opravdu zajímavá. V Krkonoších se podívají na novou trasu pevnosti Stachelberg, pevnost Hanička v Orlických horách bude lákat na dokončenou rekonstrukci dělostřeleckého objektu (nové střílny a interiér) a během roku se otevře již několik let uzavřená pevnost Dobrošov na Kladském pomezí, která prochází zevrubnou rekonstrukcí.

Prodloužená trasa pevností Stachelberg

StachelbergPevnost Stachelberg nad Trutnovem s expozicí a zajímavým podzemím je přístupná pro návštěvníky v pěchotním srubu T-S 73, jediném vybetonovaném objektu na pevnosti. Jedná se o unikátní bunkr – svojí kubaturou betonu (3 177m3) představuje jeden ze tří největších pěchotních srubů československé pevnostní výstavby.
 
Bunkrařům se za sezónu 2020 podařilo o 100 metrů rozšířit hlavní prohlídkovou trasu. Uvidíte kompletně vylámanou chodbu s dochovanými zbytky dřevěných výztuží pro betonářské práce. Ocitnete se pod dělostřeleckou věží 75 (rozhlednou Eliška) v "podzemní hale". Jedná se o sál na uskladnění munice, kde je na několika panelech znázorněna historie objektu s dobovými fotografiemi. Zároveň se pokračuje v budování unikátní rekonstrukce výtahové a schodišťové šachty. Podle dobových plánů v šachtě instalují zábradlí, mříže i muniční výtah. Takto vybavená šachta není k vidění v žádné vojenské pevnosti u nás, která je přístupná.
 

Pevnost Hanička má nové střílny a upravený interiér

Tvrz HaničkaPohraniční pevnost Hanička z první republiky nedaleko Rokytnice v Orlických horách letos potěší své návštěvníky dokončenou rekonstrukcí střílen a interiéru. Dělostřelecký srub pevnosti Hanička je největší v celé republice a je součástí linie těžkého opevnění předválečného Československa.
 
Při opravách došlo na obnovu původní střílny, která byla zničena v 70. letech při přestavbě pevnosti na komunikační centrum pro případ ohrožení státu. Jde sice o repliku, ale je k nerozeznání od okolních střílen. Novinkou letošní sezóny bude také stropní dopravník sloužící pro přesun náhradních hlavní z podzemních skladů k houfnicím ve střílnách. Vznikl též nový objekt pro výstup z podzemí, parkoviště a stavbaři zprůchodnili chodby spojující prohlídkovou trasu na tvrzi.
 

Dobrošov se letos konečně otevře

Pevnost DobrošovDělostřelecká tvrz Dobrošov prochází velkou rekonstrukcí už od května 2018. Oproti minulosti se objekt zvětšil zhruba na trojnásobek původní velikosti. Přibyl velký promítací sál a také moderní audiovizuální expozice. Modernizace se nevyhnula ani pokladna a zázemí pro návštěvníky. Do konce roku 2019 se podařilo opravit podzemní sály, schodiště a výtah. Největší změnou bude přístup do tvrze pro hendikepované turisty. Ti využijí nový podzemní výtah, kterým je možné sjet až dolů.
 
Pevnost DobrošovV další části pevnosti srubu Můstek se zvětšoval vstup a výstup pro návštěvníky, opravovalo se schodiště. Na dalším z objektů s názvem Jeřáb byly opískovány a nově natřeny stěny, opravilo se schodiště a znovu se vyzdily cihlové příčky v horním patře. V pevnostním objektu Zelený nyní pokračuje instalace technologií pro výtah. Do podzimu 2021 vznikne na Dobrošově i nové návštěvnické centrum, které turistům nabídne přednáškový sál, občerstvení i sociální zázemí.
 
Dobrošovská pevnost se začala stavět v září 1937, aby společně s dalším pohraničním opevněním chránila republiku proti nacistickému Německu. Do uzavření Mnichovské dohody o odstoupení pohraničních území Československa Německu v září 1938 ale pevnost nebyla dokončena. Dělníci stihli dokončit jen tři ze sedmi plánovaných objektů.
Pevnost Dobrošov u Náchoda – z důvodu rekonstrukce zavřeno

Pevnost Dobrošov u Náchoda – z důvodu rekonstrukce zavřeno

Rozestavěná dělostřelecká tvrz Dobrošov nedaleko Náchoda ve východních Čechách byla součástí Československého pohraničního opevnění z let 1935-1938. Tvrz měla palbou krýt náchodské údolí. Z důvodu rozsáhlé rekonstrukce je v letech 2019 – 2021 zavřeno.

Tvrz Stachelberg – obr na prahu Krkonoš

Tvrz Stachelberg – obr na prahu Krkonoš

Dělostřelecká tvrz z let 1935-1938 na Babí u Trutnova měla být po svém dokončení největší dělostřeleckou tvrzí československého pevnostního systému. Dnes tvoří bývalé staveniště tohoto mohutného vojenského komplexu významnou stavebně-historickou památku.

Naučná stezka Pevnost Dobrošov

Naučná stezka Pevnost Dobrošov

Naučná stezka pevnost Dobrošov je dlouhá přibližně 4 km v rovinatém, lehkém terénu a nabízí 8 informačních tabulí. Naučná stezka vás provede od Jiráskovy chaty k pevnosti Dobrošov. Cesta se vine kolem dalších objektů těžkého i lehkého opevnění obranné linie první republiky.

Rozhledna Eliška na Stachelbergu v Krkonoších

Rozhledna Eliška na Stachelbergu v Krkonoších

Rozhledna Eliška se nachází v nadmořské výšce 632 m uprostřed areálu dělostřelecké tvrze Stachelberg nedaleko Trutnova. Její výška dosahuje 24,5 metru, vyhlídkové plošiny se nacházejí 9,4 metru a 20,8 metru nad terénem.

Dělostřelecká tvrz Hanička – předválečné opevnění ze 30. let

Dělostřelecká tvrz Hanička – předválečné opevnění ze 30. let

Dělostřelecká pevnost Hanička patří do systému předválečného opevnění budovaného ve 30. letech především proti Německu. Své dívčí jméno pevnost dostala podle osady nacházející se v okolí.