Úvod > Aktuality > Vojenské pevnosti na Královéhradecku se již těší na letošní sezónu
Památky

Vojenské pevnosti na Královéhradecku se již těší na letošní sezónu

  • Vydáno11. března 2021
Pro milovníky vojenské historie bude letošní sezóna opravdu zajímavá. V Krkonoších se podívají na novou trasu pevnosti Stachelberg, pevnost Hanička v Orlických horách bude lákat na dokončenou rekonstrukci dělostřeleckého objektu (nové střílny a interiér) a během roku se otevře již několik let uzavřená pevnost Dobrošov na Kladském pomezí, která prochází zevrubnou rekonstrukcí.

Prodloužená trasa pevností Stachelberg

StachelbergPevnost Stachelberg nad Trutnovem s expozicí a zajímavým podzemím je přístupná pro návštěvníky v pěchotním srubu T-S 73, jediném vybetonovaném objektu na pevnosti. Jedná se o unikátní bunkr – svojí kubaturou betonu (3 177m3) představuje jeden ze tří největších pěchotních srubů československé pevnostní výstavby.
 
Bunkrařům se za sezónu 2020 podařilo o 100 metrů rozšířit hlavní prohlídkovou trasu. Uvidíte kompletně vylámanou chodbu s dochovanými zbytky dřevěných výztuží pro betonářské práce. Ocitnete se pod dělostřeleckou věží 75 (rozhlednou Eliška) v "podzemní hale". Jedná se o sál na uskladnění munice, kde je na několika panelech znázorněna historie objektu s dobovými fotografiemi. Zároveň se pokračuje v budování unikátní rekonstrukce výtahové a schodišťové šachty. Podle dobových plánů v šachtě instalují zábradlí, mříže i muniční výtah. Takto vybavená šachta není k vidění v žádné vojenské pevnosti u nás, která je přístupná.
 

Pevnost Hanička má nové střílny a upravený interiér

Tvrz HaničkaPohraniční pevnost Hanička z první republiky nedaleko Rokytnice v Orlických horách letos potěší své návštěvníky dokončenou rekonstrukcí střílen a interiéru. Dělostřelecký srub pevnosti Hanička je největší v celé republice a je součástí linie těžkého opevnění předválečného Československa.
 
Při opravách došlo na obnovu původní střílny, která byla zničena v 70. letech při přestavbě pevnosti na komunikační centrum pro případ ohrožení státu. Jde sice o repliku, ale je k nerozeznání od okolních střílen. Novinkou letošní sezóny bude také stropní dopravník sloužící pro přesun náhradních hlavní z podzemních skladů k houfnicím ve střílnách. Vznikl též nový objekt pro výstup z podzemí, parkoviště a stavbaři zprůchodnili chodby spojující prohlídkovou trasu na tvrzi.
 

Dobrošov se letos konečně otevře

Pevnost DobrošovDělostřelecká tvrz Dobrošov prochází velkou rekonstrukcí už od května 2018. Oproti minulosti se objekt zvětšil zhruba na trojnásobek původní velikosti. Přibyl velký promítací sál a také moderní audiovizuální expozice. Modernizace se nevyhnula ani pokladna a zázemí pro návštěvníky. Do konce roku 2019 se podařilo opravit podzemní sály, schodiště a výtah. Největší změnou bude přístup do tvrze pro hendikepované turisty. Ti využijí nový podzemní výtah, kterým je možné sjet až dolů.
 
Pevnost DobrošovV další části pevnosti srubu Můstek se zvětšoval vstup a výstup pro návštěvníky, opravovalo se schodiště. Na dalším z objektů s názvem Jeřáb byly opískovány a nově natřeny stěny, opravilo se schodiště a znovu se vyzdily cihlové příčky v horním patře. V pevnostním objektu Zelený nyní pokračuje instalace technologií pro výtah. Do podzimu 2021 vznikne na Dobrošově i nové návštěvnické centrum, které turistům nabídne přednáškový sál, občerstvení i sociální zázemí.
 
Dobrošovská pevnost se začala stavět v září 1937, aby společně s dalším pohraničním opevněním chránila republiku proti nacistickému Německu. Do uzavření Mnichovské dohody o odstoupení pohraničních území Československa Německu v září 1938 ale pevnost nebyla dokončena. Dělníci stihli dokončit jen tři ze sedmi plánovaných objektů.
Pevnost Dobrošov u Náchoda

Pevnost Dobrošov u Náchoda

Rozestavěná dělostřelecká tvrz Dobrošov nedaleko Náchoda ve východních Čechách byla součástí Československého pohraničního opevnění z let 1935-1938. Tvrz měla palbou krýt náchodské údolí. Od roku 2019 do 2022 byla v rekonstrukci.

Tvrz Stachelberg – obr na prahu Krkonoš

Tvrz Stachelberg – obr na prahu Krkonoš

Dělostřelecká tvrz z let 1935-1938 na Babí u Trutnova měla být po svém dokončení největší dělostřeleckou tvrzí československého pevnostního systému. Dnes tvoří bývalé staveniště tohoto mohutného vojenského komplexu významnou stavebně-historickou památku.

Naučná stezka Pevnost Dobrošov

Naučná stezka Pevnost Dobrošov

Naučná stezka pevnost Dobrošov je dlouhá přibližně 4 km v rovinatém, lehkém terénu a nabízí 8 informačních tabulí. Naučná stezka vás provede od Jiráskovy chaty k pevnosti Dobrošov. Cesta se vine kolem dalších objektů těžkého i lehkého opevnění obranné linie první republiky.

Rozhledna Eliška na Stachelbergu v Krkonoších

Rozhledna Eliška na Stachelbergu v Krkonoších

Rozhledna Eliška se nachází v nadmořské výšce 632 m uprostřed areálu dělostřelecké tvrze Stachelberg nedaleko Trutnova. Její výška dosahuje 24,5 metru, vyhlídkové plošiny se nacházejí 9,4 metru a 20,8 metru nad terénem.

Dělostřelecká tvrz Hanička – předválečné opevnění ze 30. let

Dělostřelecká tvrz Hanička – předválečné opevnění ze 30. let

Dělostřelecká pevnost Hanička patří do systému předválečného opevnění budovaného ve 30. letech především proti Německu. Své dívčí jméno pevnost dostala podle osady nacházející se v okolí.

Další aktuality

Krkonošské žáby zahájily jarní migraci

Konec března je dobou, kdy žáby migrují na svá trdliště. Ideální je pro ně teplý vlhký večer, kdy se, hnány rozmnožovacím pudem, vydávají na nebezpečnou pouť. Každoročně jich množství skončí pod koly aut při překonávání silnic. V Krkonoších pomáhají žáby chránit trvalé i dočasné zábrany, aby obojživelníci neskončili svůj život tragickou nehodou. Ochránci přírody pak zábrany jezdí kontrolovat několikrát denně. Při suchém počasí tolik žab není, ale když zaprší, stoupne jejich počet i na dvojnásobek.
Královéhradecký kraj | Příroda

Farmářské trhy opět lákají na zámek Doudleby

Jaro je doslova přede dveřmi a seriál letošních zámeckých trhů začíná! V neděli 2. 4. 2023 se můžete na zámku Doudleby nad Orlicí připravit na jarní období, chybět nebude pletení pomlázek či řemeslníci. Šikovné farmáře a pěstitele doplní řemeslné stánky, v nabídce budou mimo jiné i jarní sadby a květiny, občerstvení je zajištěno a sortiment pro celou rodinu bude tradičně k dispozici. Od pátku 7. 4. bude letos poprvé otevřen i samotný zámek!
Královéhradecký kraj | Památky

V Krkonošském národním parku se dočasně uzavírají některé cesty

Správa Krkonošského národního parku již třetím rokem v návaznosti na vyhlášení osmi klidových území a s tím souvisejícím vyhrazením cest a tras v těchto územích dočasně uzavírá v termínu od 15. března do 31. května 2023 některé cesty nebo jejich úseky z důvodu ochrany proti rušení citlivých druhů živočichů. V terénu jsou uvedené úseky zřetelně označeny cedulí s doprovodným textem „Zákaz vstupu z důvodu ochrany přírody od 15. 3. do 31. 5."
Královéhradecký kraj | Příroda

Dětská hřiště v lesích a parcích: volně dostupná i placená

Možná jste už zjistili, že k nejlepší zábavě vašim dětem a vnoučatům stačí docela obyčejné hřiště v parku nebo v lese. Právě na ně jsme se tentokrát na portálu Kudy z nudy zaměřili a možná vám dokážeme nabídnout i pár míst, která třeba ještě neznáte.
Královéhradecký kraj | Zážitky

V Malé Úpě budou v sobotu dovádět Krakonošovi lyžníci

Krakonošovi lyžníci v sobotu 18. března ovládnou Malou Úpu, kde se budou konat závody na historických lyžích a saních, závod ve skoku ladném a soutěž o nejlepší historický kostým – nejkrásnějšího lyžníka nebo lyžnici. Na setkání nadšenců z celých Krkonoš a okolí prostě nemůžete chybět.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Letní sezona v Krkonoších: 10 tipů pro jízdu na kole i koloběžce

Letní sezóna v Krkonoších nemusí být jen o výšlapech na nejvyšší body tohoto pohoří. Pobyt na horách si lze osvěžit jízdou na kole nebo koloběžce. Pravda, do vrcholových partií Krkonoš se na kole nedostanete, ale proč se neprojet mimo hlavní turistické stezky? Milovníky downhillu určitě potěší tipy na nejlepší bikeparky Krkonoš.
Královéhradecký kraj | Letní sporty

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Královéhradeckého kraje

Jaké proměny zažil Královéhradecký kraj během posledních třiceti let? Znovu anebo vůbec poprvé jsme se mohli podívat například do tvrze Dobrošov, do lvího safari ve Dvoře Králové, na Stezku korunami stromů v Krkonoších či rozhlednu na Velké Deštné. Poutní kostel v Neratově zakryla legendární skleněná střecha, v Krňovicích se otevřel skanzen a ve Všestarech pravěký archeopark. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Královéhradeckým krajem rok za rokem!
Královéhradecký kraj | Zážitky

Světový unikát v královédvorském Safari parku: narodilo se třetí mládě nosorožce za rok!

Po cílené odmlce nastal v Safari Parku Dvůr Králové nevídaný boom v chovu nosorožců dvourohých východních. Za jediný rok se tu narodilo třetí mládě. To nemá ve světě obdoby a dvorská mláďata znamenají padesát procent všech mláďat narozených v zoologických zahradách v daném období. Návštěvníci budou mít po pěti letech poprvé šanci pozorovat mládě tohoto kriticky ohroženého druhu.
Královéhradecký kraj | Příroda